Çocuğunuza Tuvalet Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuğunuza Tuvalet Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Çocuğunuza Tuvalet Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Artık bebeklik döneminin sonuna gelmiş çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek oldukça zorlu bir süreçtir. Tuvalet eğitimine başlamak için ilk dikkat etmeniz gereken şey çocuğunuzun bunun için hazır olup olmadığıdır.

Çocuğunuzu besledikten yaklaşık 1,5-2 saat sonra mutlaka birlikte tuvalete gidin. Bu süreçte çocuğunuza sık sık tuvaleti olup olmadığını sorarak onu bu konuda bunaltmayın. Bunun yerine birlikte tuvalete gitmeniz daha etkili bir yöntem olacaktır.

Çocuğunuzu klozete ya da lazımlığa oturttuğunuzda 5 dakikadan uzun beklemeyin. Çünkü 5 dakika içinde tuvaletini yapmamışsa daha sonra sizinle inatlaşmaya ya da bu eğitimden sıkılmaya başlayacaktır. 5 dakika dolduğunda “demek ki daha tuvaletin gelmemiş” deyip bu işi sona erdirin. Bunu yaparken de gülümseyin ve bunun sorun olmadığını ona belirtin.

Çocuğunuz tuvaletini yapmışsa henüz ilk deneyimleri olduğundan dolayı vücudundan çıkan şeyi merak edecektir. Bu çok normal bir durumdur. Bakmasına mutlaka izin verin. Ve kesinlikle çişinden ya da kakasından tiksindirecek tarzda kelimeler kullanmayın. “çok pis koktu, iğrenç ya da mikrop o bakma “gibi kelimeler tuvalet eğitimini olumsuz etkileyebilir. Tabi ki çok güzel bir şeymiş gibi bir tutumda sergilememelisin. Dengeyi sağlamalı ve doğru açıklamalarda bulunmalısınız.

Çocuklar bazen kakasını yaptığında vücudundan bir şeyin koptuğunu sanır ve korkar. Onların bu korku ve endişelerini gidermek için bu durumu oyuna çevirebilirsiniz. Kakasının klozetin deliğinden giderek kanalizasyonda diğer kaka arkadaşları ile buluşacağını ve birlikte çok eğlendiklerini söyleyebilirsiniz. Böylece sifonu çektiğinizde kakasına ne olduğu konusunda endişe duymaz. Hatta sifonu çekerken kakasına el sallayabilirsiniz. Tabi bu oyunu çok fazla abartmadan ve konuyu çok uzatmadan yapmalı hatta eğitimin ilerleyen süreçlerinde bu mevzuya bir son vermelisiniz.

Tuvalet eğitimi sürecinde birçok kez çocuğunuz altına kaçırabilir. Bu gibi durumlar yaşandığında asla ani ve olumsuz bir tepki vermeyin. Ve bu yaptığından dolayı onu kesinlikle cezalandırmaya kalkmayın. Yapmanız gereken sakin bir şekilde bazen böyle kazalar olabileceğini ve bir sonrakinde tuvalete yetişerek altını ıslatmayacağına inandığınızı belirtmelisiniz. Böylece hem kendini suçlu hissetmemesini hem de tuvalet eğitimi konusunda kendine güven duymasını sağlamış olursunuz.

Çocuğunuzun altını temizlerken bu konuda ona da görevler verebilirsiniz. Kirli çamaşırlarını kirli sepetine ya da çamaşır makinasının içene atma konusunu üstlenebilir. Çocuğunuz altına kaçırdığında onu üzmemek adına bu işi ona hissettirmeden yapmaya çalışmayın. Çünkü o şekilde davrandığınızda yanlış bir şey yaptığının farkına varamaz. Aksine altına kaçırdığında ya da herhangi bir yeri pislettiğinde oranın kirlendiğini bilmeli ve temizlemenin nasıl uğraştırıcı bir işlem olduğunu görmelidir.

Tuvaletini yapmayı başardığında ona büyük ödüller vermek tıpkı ceza vermek gibi yanlış bir davranış biçimidir. Yada her tuvaletini yaptığında bunu çok büyük sevinç gösterileri ile karşılayıp olayı tören haline getirmenizde doğru değildir. Çocuğunuza bu konuda vereceğiniz en güzel ödül ona “aferin başardın” demeniz ve gülümsemeniz olacaktır.

Çocuğunuz bazen tuvaleti geldiğinde tuvalete koşup sonda yine yetişemeyip altına kaçırabilir. Bu gibi durumlarda da yine ona aferin demeyi ihmal etmeyin. “bu sefer yetişmeyi başaramadın ama bir sonrakinde daha çabuk davranırsan başarabilirsin. Ama çok güzel çabaladığınız için seni tebrik ediyorum” demeli ve onu cesaretlendirmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.