Çocuğunuzla Konuşurken Dikkat Etmeniz Gereken Cümleler

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Çocuğunuzla Konuşurken Dikkat Etmeniz Gereken Cümleler
Çocuğunuzla Konuşurken Dikkat Etmeniz Gereken Cümleler

Çocuk yetiştirme konusunda onları fiziksel olarak korumak çok önemli olduğu gibi ruhsal olarak da korumak aynı ölçüde çok önemlidir. Ancak bazen kurduğumuz cümleler ve yaklaşımlarımızla farkında olmadan onlarda kalıcı etkilere sebep olabiliyoruz. Günlük hayatta iletişim sırasında kurulan basit bir cümle çocuklarda farklı etkiler yaratabilir ve geleceğe yönelik bilinçaltı bir duyguya dönüşebiliyor. Bu nedenle çocuklarınızla konuşurken sözlerinizin çok önemli olduğunu unutmamalı ve dikkatli davranmalısınız.

İşte o cümlelerden bazıları…

Çok güzelsin/yakışıklısın

Bu gibi övgü dolu sözler sevginizi belli etmek adına kurulmuş basit bir cümle gibi gözükse de özellikle kız çocuklarında olumsuz etkilere neden olabiliyor. Sürekli çok güzelsin diye abartılı bir şekilde sevilen bir kız çocuğu bu güzelliğe zarar verecek en ufak kusurlara karşı takıntılı olmaya başlayabilir. Sürekli çok güzel olması gerektiğini, dış görünüşün çok önemli olduğunu düşünebilir. Büyüme döneminde vücudunda ve cildinde meydana gelen değişimler canını sıkabilir, eskisi kadar güzel olmadığını düşünebilir ve psikolojisi bozulabilir.

Ben senin yaşındayken bunu çok iyi yapabiliyordum

Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamak zaten çok yanlış bir davranış biçimidir. Hele ki birde kendi ebeveyni ile kıyaslanmak çocukta derin yaralar açabilir. Çocuğunuzun başarısız olduğu bir konuda” ben senin yaşındayken bunu kolayca başarabiliyordum” tarzı bir yaklaşım çocuğunuzun kendisini yetersiz hissetmesine neden olacaktır. Özgüvenleri zarar görebilir ve kendini ebeveynlerinden uzaklaşmak zorunda hissedebilir.

Oraya gitme/Onu yapma-Çok tehlikeli

Çocuklarınızın başına bir şey gelmemesi için endişelenip kaygılanmanız çok doğaldır. Ancak bu aşırı korumacı tutum çocuğunuzda “Peter Pan Sendromu” oluşmasına sebep olabilir. Genelliklede erkek çocuklarında görülen bir psikolojik sorundur bu ve kişi 30 yaşın üzerine geldiğinde daha net ortaya çıkar. Çocuğunuz büyümeyi reddeder, yetişkinlerin aldığı sorumluluklardan kaçmak için hala küçük bir çocukmuş ve korunmaya ihtiyacı varmış gibi hisseder. Çocuğunuzu tabi ki korumaya ve gözetim altında tutmaya devam edin ama bazen onların ufak tehlikeleri yaşayarak öğrenmesine izin verin.

Her istediğine olur demek

Çocuğunuzun istekleri karşısında hayır demek biraz zorlayıcı olabilir. Onun hiçbir şeyden mahrum olmaması, heves ettiği her şeyi yapabilmesi sizi bir ebeveyn olarak mutlu edebilir. Ancak her konuda evet demek bazen olumsuz sonuçlar doğurabilir. Her istediğine izin vermeniz çocuğunuzun sınırlarını bilmemesine ve yanlış şeyler yapabilmesine olanak tanıyabilir. Bazı durumlarda ona hayır demeyi bilmeli ve bu hayır cevabının nedenlerini ona açıklamalısınız.

Sen daha iyisin

Çocuğunuzun başarılarından dolayı gurur duymak çok güzel bir duygudur. Bu gurur duygusunu çocuğunuza ifade etmek de çok doğrudur. Ancak çocuğunuzun başkaları ile kıyaslayarak “sen filancadan daha başarılısın, sen ondan daha iyisin” gibi sözler çocuğunuzun narsist bir kişilik geliştirmesine yol açabilir. Çocuğunuzla övünebilirsiniz ancak aşırı söz ve tepkilerle ona hayranlığınızı çok fazla belli etmemelisiniz.

Ben sana demiştim

Çocuğunuzun öncesinde uyardığınız bir konuda başına gelen şey nedeni ile sürekli “sana söylemiştim” gibi cümleler kurmanız onun kendi deneyimlerini kazanmasını engelleyebilirsiniz. Bırakın bazı hataların sebep ve sonuçlarını kendisi keşfetsin. Bir musibet bin nasihatten iyidir sözünü söyleyen atalarımızın haklılık payını unutmayın.

Bizde bu şekilde büyüdük

Ebeveynlerinizin sizleri yetiştirirken kullandığı yöntemler sizin ebeveynliğinizde rehberlik edebilir. Ancak bunu çok da abartmamanızda fayda var. Çünkü çocuğunuzla aynı dönemin çocukları değilsiniz. Sizin o yıllarda içinde bulunduğunuz yaşamın ihtiyaçları ile şimdi çocuğunuzun yetiştiği yaşamın ihtiyaçları aynı değil. Çocuğunuza kendi çocukluğunuzdan örnekler verip onunda aynı şartları kabullenmesini bekleyemezsiniz.

Benimle gelmezsen seni burada bırakırım

Sosyal ortamlarda ya da bir misafirlikte bulunduğu yerden ayrılmamakta ısrar eden çocuğunuza “sen kal o zaman ben gidiyorum” gibi cümleleri genellikle çok sık kurarız. Ancak bu tehditvari cümle çocuğunuzda çok büyük olumsuz etkilere neden olabilir. Ebeveynlerinin onunla bir bağlılık duygusu içinde olmadığını ve en ufak bir durumda ondan vazgeçebileceklerini düşünür. Size karşı olan güven duygusunu yitirir ve korku içerisinde olurlar. O nedenle bu tarz cümleler yerine onu gitmeye ikna etmenin daha uygun yollarını bulmaya çalışmalısınız.

Sürekli yapma demek

Çocuğunuzun davranışları konusunda sürekli “yapma” kelimesini kullanmanız onun davranışını düzeltmesini sağlamaz. Bunun yerine onun bakış açısını değiştirebilirsiniz. Örneğin dışarıda yürürken su birikintilerinin içersine atlamaya çalışan çocuğunuza “o suya atlama yapma sakın” demek yerine “su birikintisinin etrafından dolaşır mısın lütfen” diyerek sizde su birikintisinin etrafından dolaşarak yola devam ederseniz hem onun odak noktasını değiştirmiş hem de ona örnek olmuş olursunuz.

Kocaman çocuksun artık korkma

Korku duygusu yaş sınırı olmayan ve hatta bazen mantıksız bir şekilde var olan bir duygudur. Her çocuğun ya da yetişkinin korktuğu şeyler çok farklıdır. O nedenle çocuğunuz bir şeyden korktuğu zaman “büyüdün artık bundan mı korkuyorsun hala” gibi onu aşağılayıcı tarzda bir cümle kendilerini daha kötü hissetmelerine yol açabilir. Bunu yapmak yerine onun bu korku duygusunu anladığınızı korkmasının çok normal bir duygu olduğunu hissettirmelisiniz. Bu korkuyu yenmeleri için ne yapabilirsiniz diye düşünmeniz ve ona destek olmanız daha doğru bir davranış biçimidir.

Para konuları seni ilgilendirmez

Çocuklarınızla finansal konuları konuşmaktan kaçınabilirsiniz. Ancak bu durum çocuklarınızın olayları ya da yaşam biçiminizi farklı yorumlamasına neden olabilir. Bunun yerine almak istedikleri bir şeyi neden şuan alamadığınız bütçenizin bunun için yetersiz olduğunu çocuğunuzun yaşına uygun bir dille ona anlatmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.