Çocuğunuzu Takip Etmeniz Doğru mu?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Çocuğunuzu Takip Etmeniz Doğru mu?
Çocuğunuzu Takip Etmeniz Doğru mu?

Teknoloji kullanımı artık çok küçük yaşlarda başladığı ve maalesef aşırı derecede kullanıldığı için ebeveynler bu konuda ister istemez endişe duyuyor. Ve çözümü çocuklarını telefon uygulamaları ile takip etmekte buluyor. Çocuğunuz o sırada hangi mekanda yada hangi sitelere giriş yapıyor bunun bilgisine ulaşabileceğiniz birtakım ebeveynler için yararlı uygulama mevcut.

Yapılan anketler sonucunda ebeveynler en çok çocuklarının hangi web sitelerine girdiğini kontrol ediyor. %61’lik bir kesim çocuklarını tehlikeli sitelerden koruyabilmek için bunu yaptığını söylüyor. %60’lık bir kesim hatta aynı kişiler diyebiliriz çocuklarının sosyal medya hesaplarını mutlaka kontrol ettiklerini belirtiyorlar. Çocukları kimlerle takipleşiyor, nasıl paylaşımlar yapıyor yada nasıl yorumlar alıyor şeklinde bir kontrol sağlamaktalar. Anketteki %48’lik kesim çocuğunun kimlerle ve ne konuda mesajlaştığını kontrol ettiklerini belirttiler. %39’luk bir kesim internet kullanımını daha doğru ve kolay takip edebilmek için takip programı kullandığını belirtmiş. Daha düşük %16’lık bir bölümü bu takip sistemlerini cep telefonu uygulamaları içinde kullanmakta. Ve aynı oranda %16’lık bir kesim ise cep telefonu takip uygulamaları ile çocuğunun yerini tespit etmekteler.

Teknolojinin sunduğu bu olanaklar sayesinde çocuklarını zararlı kişi yada uygulamalardan koruyabilmek için imkan sağlanmış oluyor. Her an her dakika çocuğunuz nerde ve kimlerle olduğunu yada kimlerle ne konuştuğunu biliyor olmak içimizi rahatlatıyor. Ama bu ne kadar doğru yada hangi ölçüde doğru? Çocuğumuzun mahremiyetine olan saygımız ne durumda biz bunları böyle yakın takipteyken?

Burada kendinize sormanız gereken bazı sorular olacak. Çocuğunuzu korumak amaçlımı takiptesiniz? Yoksa ona güveniniz tam ama ortama mı güvenmiyorsunuz?

Cevabınız korumak içinse eğer;

Tamam, amacınız çocuğunuz korumak bu yüzdende takip ediyorsunuz. Örneğin çocuğunuz evden arkadaşlarıyla bir cafede buluşmak için çıkmış olsun. Ve gerçekten takip ettiğinizde dediği yerde olduğunu gördünüz.

Ama orda gerçekten söylediği arkadaşlarıyla mı buluştu? Bunu takip sistemi ile bilemiyoruz.

O sırada başı dertte mi? Bundan da haberimiz yok.

Sigara ve içki içmek yada yapmamasını söylediğiniz herhangi bir şeyi o sırada yapıp yapmadığını görebiliyor muyuz? Buna da cevabımız hayır.

Bu soruların cevaplarını öğrenebilmek için anca peşine dedektif falan takmamız gerekir ki bu da mümkün değil. Yani teknolojiyi kullanarak onu takip etmemiz çocuğunuzu koruma amaçlı ise maalesef onu koruyabilmek adına hiç bir şey yapamamış olduk gördüğünüz gibi.

Bu yüzden bu yöntemlerle onun takip edip yalandan içinizi rahatlatmak yerine çocuğunuza nasıl ortamların yada kişilerin kötü olduğunu öğretmeyi deneyebilirsiniz. Hangi durumlar karşısında hayır demeli yada olumsuz bir durumu önceden nasıl hissedebilir ona bunları anlatmayı deneyin. Bu sayede çocuğunuz zaten kendini çok daha iyi koruyabilecektir. Ve ihtiyaç anında sizden yada yetkili birinden mutlaka yardım istemesini öğütlemeniz çok daha faydalı bir koruma şekli olacaktır.

Gelelim ilk soruya verdiğiniz cevaba; eğer çocuğuma güveniyorum ama ortam kötü diye düşünenlerdenseniz bu işte bir terslik var gibi. Yani gerçekten çocuğunuza olan güveniniz tam olsa zaten onun çevreden gelen kötülüklerden etkilenmeyeceğini yada karşı koyacağını bilirsiniz. Yani aslında çocuğunuza tam olarak güvenmiyorsunuz bunu önce itiraf edelim kendimize.

Çocuklarınız serbest bırakın istedikleri gibi takılsınlar onları hiç izlemeyin demiyoruz tabi ki de. Ama yapmanız gereken şey çocuğunuzun doğru ve yanlışı ayırabilecek şekilde yetiştiriliyor olması. Ona iyi ve kötüyü tam olarak aşıladıktan sonra bir güven ortamı oluşturun. Sürekli ona karşı çıkmak yada eleştirmek hiçbir fayda sağlamaz. Bunun yerine ona güvenilir bir ortam oluşturarak sizin takip etmenize gerek kalmadan çocuğunuzun sizinle her şeyi paylaşabileceği ve bilmek istediğiniz şeyleri sizin takibinize gerek kalmadan onun size anlatabileceği bir güven duygusunu ona veriyor olmalısınız.

Ergenlik çok riskli ve hassas bir dönem. Sizin çocuklarınızı koruma amaçlı yaptığınız şeyler onlarda güvensizlik hissine yol açabilir. Kırılıp, kızıp, isyan edip sizden uzaklaşmasına neden olabilir. Onun mahremiyetine saygı göstermediğinizi fark ettiklerinde sizden bağımsız olmaya ve bazı şeyleri gizli yaşamaya başlayacaktır. Bunun olmaması için güven ortamı oluşturulması ve çocuğunuzun bunu hissediyor olası çok önemli.

İnternet kullanımında kısıtlamalar getirmekte kesin bir çözüm değil. Bu çocuğunuzda o konu hakkında daha fazla merak uyandıracak ve ilk fırsatta başka bir bilgisayardan yine yasakladığınız sitelere giriş yapacaktır. Normal şartlarda belki hiç ilgisini çekmeyen bir konu siz yasakladığınız için değer kazanacak. Bu tarz kısıtlamalar koyarken bunu çocuğunuza güvenmediğiniz yada onu korumak için yaptığınız söylemek ve onun özgüvenini zedelemek yerine, bu sitelerin virüs içerdiğini, kişisel bilgilere ulaşarak bunları başka ortamlarda paylaştıklarını, kart bilgilerini ele geçirerek dolandırıcılık yaptıklarını belirterek bu sebepten kısıtlamaya gerek duyduğunuzu anlatabilirsiniz. Böylece kısıtlamanın sebebi çocuğunuz değil de direkt o sitenin kusurlarından dolayı olması aranızdaki güven duygusunu etkilememiş olur.

Kısacası çocuğunuz takip etmenizin nedenlerini ona daha uygun ve onun yanlış anlamayacağı bir şekilde anlatmalısınız. Çocuğunuzu korumak sizin göreviniz ama bunu yaparken onunda ayrı bir birey olduğunu ve kendi kişisel mahremiyeti olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Çocuğunuzla iletişiminiz sağlamsa ve o kaygılarınızın sebebini tam olarak kavramışsa zaten sosyal ortamda bir problem yaşadığında bunu kendi gelip sizinle paylaşacaktır. Bu aşamaya gelebilmek içinde çocuğunuzla ilişkinizi güçlendirmeniz çok önemli. Aksi halde her şeyi sizinle paylaşması mümkün olmayabilir. Önemli olan aranızda sağlam bir güven ilişkisinin olması gerisi kolay.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.