Çocuğunuzun Huzurlu Uyuması İçin Yapmanız Gerekenler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuğunuzun Huzurlu Uyuması İçin Yapmanız Gerekenler
Çocuğunuzun 	Huzurlu Uyuması İçin Yapmanız Gerekenler

Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için uyku çok önemlidir. Onun için bu denli önemli olan zamanın mümkün olduğunca kaliteli ve yeterli olması gerekmektedir. Uyku öncesi yapacağınız egzersiz ya da çeşitli aktiviteler bu sürecin daha huzurlu olmasını sağlayacaktır.

Biz yetişkinler uykunun yetersiz geldiği durumların farkındayızdır ve bunu ifade edebiliriz. Ancak çocuklarda özelliklede bebeklerde bu mümkün değildir. O yüzden bu konuda onları rahatlatmak ve huzur içinde bir uyku süreci geçirmelerini sağlamak biz büyüklere düşüyor. Peki, onlara nasıl yardımcı olabiliriz?

0–6 aylık bebekler için

Bu dönemlerde bebekler çok ani ve şiddetli gelen her tür sesten ürkebilir. Yaşamının ilk aylarında görme yetileri henüz tam olarak gelişmediği için yakın çevresindeki kişileri sadece ses ve kokusundan tanıyabilirler. Bunun dışındaki her tür ses onlar için yabancı ve rahatsız edici olabilir. En iyi tanıdığı kişi bu dönemde annesidir. Annesini sesinden, kokusundan ve kalp ritminden tanıyıp diğer insanlardan ayırt edebilirler. Kendilerini annelerinin yanında iken güvende hissederler. O yüzden bebeğiniz uyku esnasında korkmuşsa annesinin yanında olması onu rahatlatacaktır. Yada uyuması gerektiğinde annesinin kucağında hatta annesini emerek uyumak onlara huzur ve güven vermektedir.

6–18 aylık bebekler için

Bebekler bu dönemde artık yakın çevresini yüzlerinden de ayırt edebilmektedirler. Ancak onun dışında her zaman görmediği ya da ilk kez gördüğü kişilerden veya nesnelerden korkabilirler. Gün içerisinde onu korkutan herhangi bir olay gece uyku esnasında da korkmasına sebep olabilir. O nedenle uyanık iken onu korkutacak şeylerden uzak tutmanızda fayda vardır. Örneğin yani karşılaştığı biri ile yakınlık kurması için onu zorlamamalısınız. Kendisi karşısındaki kişiye alışıncaya dek sizin yanınızda güvende olduğundan emin olmalıdır. Böylece yabancılara karşı olan korkusunu daha kolay aşabilir. Bu gibi korkular yaşamazsa gece uyku esnasında da daha az korku yaşarlar.

Eğer bebeğiniz uykusundan sıçrayarak uyanmışsa kötü bir rüya görmüş olabilir. Böyle durumlarda sakinleşinceye kadar yanında kalmanız ona huzur verecektir.

Eğer bebeğinizin sevdiği bir oyuncağı veya battaniyesi varsa uyku esnasında yanına almasını sağlayabilirsiniz. Böylece kendini güvende hissetmesine yardımcı olursunuz. Yada uykuya dalana kadar sizde bebeğinizin yanında yatabilirsiniz.

18–36 aylık bebekler için

Çocuğunuzun bu dönemde artık 2–3 kelimeden oluşan cümleler kurmaya başlamış durumdadır. Çevresindeki nesneleri ya da kişileri tanımaya başladıkça korku duyduğu şeylerde artmaktadır. Örneğin bir köpeğin havlaması ya da bir arabanın çok gürültülü ve hızlı şekilde yanından geçmesi onu korkutabilir. Uyumak için yattığında sokaktan gelen bir araba sesi bir anda korku duymasına sebep olabilir. Ve buda uykuya dalmasını zorlaştırır.

Böyle bir durumlarda onu sakinleştirmek için sevdiği bir masalı anlatabilir ya da rahatlatıcı bir şarkıyı birlikte söyleyebilirsiniz. Bu uyku öncesi korkusunu unutup yeniden sakinleşip rahatlamasını sağlayacaktır.

3–6 yaş çocukları için

Bu dönemler çocuğunuzun en çok soru sormaya başladığı zamanlardır. Sürekli sorular sorarak dünyayı anlamaya çalışırlar. Ancak henüz hayal ve gerçeği tam olarak ayırt edemedikleri bir dönemdir. Bazen izlediği bir filmdeki karakterleri ya da bir masalda yaşananları gerçek zannedip korkabilir. Yada henüz cevabını öğrenemediği bazı konular onda korku yaratabilir.

Ayrıca bu dönem çocuklarda hayal gücü oldukça gelişmiştir. Kendi hayal dünyalarında korku duyacakları olay ve karakterler bulunuyor olabilir. Buda geceleri korkup uykularının bölünmesine ya da hiç uykuya dalamamalarına neden olmaktadır. Böyle durumlarda onu dinlemeli ve tam olarak korkmasına sebep olan şeyi anlamaya çalışmalısınız. Eğer koruları tamamen gerçek dışı bir şeyden dolayı ise ona bunu anlayabileceği bir şekilde ifade etmeye çalışmalısınız. Fakat bunu yaparken çok dikkatli davranmalısınız. Örneğin; çocuğunuz öcüden korkuyorsa kalkıp ona “öcü diye bir şey yok” demek onu rahatlatmaya yetmeyecektir. Aksine çocuğunuz onu anlamadığınız düşünecek ve kendini yalnız hissedecektir. Böyle durumlarda ona onu korkutan öcünün ya da canavarın resmini çizmesini söylemeniz en doğru davranış şeklidir. Resim çizerken aslında onu korkutan yaratığın hiç de korkulacak bir yanı olmadığını görüp rahatlayabilir.

Çocuğunuzun korkularını yenmeniz için ona bir canavar spreyi yapabilirsiniz. Birlikte boş bir sprey şişesinin içine su doldurup içine ot ya da renkli ipler koyarak bir özel iksir hazırlayabilirsiniz. Şişenin üzerine de çocuğunuzun korktuğu şey ne ise onun adını yazabilir ya da resmini yapabilirsiniz. Uyku zamanı geldiğinde birlikte odanın her köşesine bu canavar spreyinden sıkıp canavarların bu sayede odaya girmesine engel olduk gibi şeyler söyleyerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bu dönemlerde bu gibi şeyler oldukça ilgilerini çektiğinden bu fikir onlara çok etkileyici gelecektir. Daha sonra sprey şişesini başucuna koyup korktuğu zaman alıp sıkabileceğini söyleyebilirsiniz. Bu sayede daha rahat uyuyacaktır.

Bunun dışında uyumadan önce çocuğunuzla birlikte kas gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz. Bu hem onu hem de sizi oldukça rahatlatacaktır.

Eller ve kollar: “Elinde bir limon varmış gibi sık.” hareketi

Kollar ve omuzlar: “Tüylü ve tembel bir kedi gibi gerin.” hareketleri

Bacaklar ve ayaklar: “Çamurlu bir su birikintisinden geçtiğini düşün ve suya düşmemeye çalış.” hareketi

Karın: “Yerde yatarken yavru bir aslan karnına basmak üzere sana geliyor. Karnını iyice sertleştir ki canın acımasın” hareketi

Omuz ve boyun: “Bir kaplumbağa ol ve başını içeri çekerek sakla.” hareketi

Çene: “Çok büyük ve sert bir sakız çiğne” hareketi

Yüz: “Burnuna bir sinek konmuş. Ellerini kullanmadan onu uzaklaştır. Şimdide alnına kondu. Kovala onu” hareketi

Tüm bu hareketleri 3-5 kez tekrar edebilirsiniz. Uyku öncesi birlikte çok eğleneceksiniz. Ve rahatça uyumasını sağlayacaksınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.