Çocuğunuzun Kulağını Ne Zaman Deldirmelisiniz?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuğunuzun Kulağını Ne Zaman Deldirmelisiniz?
Çocuğunuzun Kulağını Ne Zaman Deldirmelisiniz?

Kız çocuğu olan ebeveynler biran önce süslü küpeler takabilmek için sabırsızlanırlar. Ama aynı zamanda da kulak deldirme konusunda korku ve tereddüt içerisindedirler. Çocuğunuzun kulağını deldirmek için doğru yaş ortalama olarak 8’i geçmiş olmasıdır.

4 yaşından küçük çocuklar bilinçsiz bir şekilde çok fazla küpeleri ile oynayabilirler. Kirli elleri ile bu şekilde kulağı ve küpesi ile oynamak enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca küpeleri çıkartıp ağzına atıp yutma gibi tehlikelerle karşılaşması mümkündür.

Yeni delinmiş kulakta neden enfeksiyon oluşur?

Kulak deldirme işlemi esnasında temiz olmayan aletler kullanılmış olması enfeksiyon sebeplerinin başında yer almaktadır. Bundan dolayı da hijyen konusunda güvendiğiniz bir yerde kulak deldirme işlemini yapmanız gerekmektedir.

Kulak memeleri her gün temizlenmez ise bu da enfeksiyona neden olur.

Kulak delindiğinde delinen bölgenin tam olarak iyileşmesi için 6 hafta gibi bir süreye ihtiyaç vardır. Bu süreçten önce sürekli küpeyi takıp çıkartmanız enfeksiyona yol açabilir.

Kirli eller ile sürekli küpeye ve kulak memesine dokunmak mikrop kapma riskini artırır.

Çok sıkı küpe arkaları da yeni delinmiş olan bölgeye zarar verebilir. Sıkı küpeler kulak memesine çok fazla baskı yapar ve kan akışının azalmasına yol açar.

Sağlıklı kulak deldirme işlemi nasıl olmalıdır?

Öncelikle çocuğunuza kulak deldirme işlemini açık bir şekilde anlatın. Onu başka bir yere götürüyormuş ya da farklı bir işlem uygulanacakmış gibi kandırmaya çalışarak bunu yapmış olmanız hiç doğru değildir.

Kulak deldirme işlemi için eczane ya da hastane gibi uzman kişilerin olduğu ve steril olduğundan emin

olduğunuz yerleri tercih edin.
Takılacak küpenin altın, gümüş ya da çelikten üretilmiş olması gerekmektedir. Bunun dışındaki malzemelerden imal edilmiş küpeler çocuğunuzun cildine zarar verebilir.

Küpenin arka kısmının vidasının ya da kapatma aparatının çok kolay bir şekilde çıkmaması gerekmektedir. Özelliklede çocuğunuz çok küçükken kulak deldirme işlemi yapıyorsanız kolay çıkabilen bir küpe tehlike oluşturabilir.

Kulak delme işlemini yapacak olan kişi mutlaka eldiven kullanmalı ve hijyene dikkat etmelidir.
Delme işlemi esnasında ve sonrasında oluşacak ağrıyı azaltmak için uyuşturucu özelliği olan krem ya da jel kullanılmalıdır.

İşlem sırasında mutlaka çocuğunuzun yanında olun ve korkmaması için ona destek olun.

Kulak deldirme işlemi sonrasında ona küçük bir ödül vaadinde bulunun ve motive olmasını sağlayın.

Kulak deldirme yaşı kaç olmalıdır?

Yeni doğan bebeklerde kulak deldirme işlemi:

Bazı ebeveynler büyüdüğünde bu işlemin daha zor olacağını düşünerek doğumdan kısa bir süre sonra kulak deldirme işlemini yaptırmak isterler. Bebeğin henüz bu durumun bilincinde olmadan kulak deldirme işleminin yapılıyor olmasını daha kolay olarak görürler.

Fakat 1 yaşından önce çocuğunuzun bağışıklık sistemi henüz çok güçlü olmadığından dolayı yaranın mikrop kapma olasılığı çok daha yüksek olur. O nedenle de 1 yaşından önce kulak deldirme işlemi tavsiye edilen bir süreç değildir.

1-3 yaş çocuklarda kulak deldirme işlemi:

Bu yaş aralığında çocuğunuz henüz siz ona anlatsanız bile kulak deldirme işleminin nasıl olacağını anlayamayabilir. Ve sizde onu kandırma yolu ile ikna etmeye uğraşırsınız. Bunun sonucunda da aranızdaki güven duygusu sarsılır.

Bunun yanı sıra bu yaş aralığında olan çocuklar küpeyi sürekli çıkartmak ister ve çekiştirirken kulak memesine zarar verebilir. Eğer çıkarmayı başarırsa da burnuna ya da ağzına sokma gibi tehlikeli durumlar yaşanmasına olanak sağlayabilir. Bundan dolayı da bu yaş aralığı da kulak deldirme işlemi için çok uygun değildir.

4-10 yaş çocuklarda kulak deldirme işlemi:

Eğer kulak deldirme konusunda çok sabırsız bir ebeveyn iseniz en azından 4 yaşında olmasını beklemeniz en doğrusudur. Çünkü çocuğunuz 4 yaşında sizi daha net anlamaya başlayacaktır. Yada deldirme işlemi sonrası dikkat etmesi gereken konularda yaptığınız uyarıları dikkate alabilecek döneme gelmiş olacaktır.

Deldirme işlemi sırasında ve sonrasında biraz canının acıyacağını ona açıkça söylemelisiniz. Aksi takdirde aranızda bir kandırmaca ve güven dorunu meydana gelir.

10 yaş ve üzeri çocuklarda kulak deldirme işlemi:

Bazı ebeveynler kulak deldirme konusunda çocuğunun özgür iradesi ile zamanı gelince karar vermesini isterler. Ve bunun içinde sabırlı davranıp çocuğunun artık kendi ile ilgili bazı kararları alabileceği bir yaşa gelmesini beklerler. Ve en doğrusu da budur. Çocuğunuz bu işlemi kendi kararı ve rızası ile iyice bilinçlendiği bir yaşta yapmış olur. Yada tercihleri doğrultusunda kulağını deldirtmek istemeyebilir. Bu tamamen onun bedeni ile ilgili bir durum olduğundan seçim hakkının da onun elinde olması daha uygundur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.