Çocuk Bakıcısı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuk Bakıcısı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Çocuk Bakıcısı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İş hayatına geri dönmeniz gerektiği ya da yardıma ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda bir bakıcı bulmanız gerekir. Eğer aile büyükleri bu konuda sorumluluğu üstlenmiyorsa bu konuda çocuğunuzun eğitimi ve güvenliği açısından doğru kişiyi bulmanız gerekir.

Bakıcı adayında arayacağınız ilk kriter daha önce başka bir ailenin yanında çalışmış olmasıdır. Ve eğer mümkünse o ailenin bakıcı konusundaki referansına ulaşmanız en sağlıklı yoldur.

Çocuk bakıcısının başlıca görevleri:

  • Çocuğunuzun uyku, yemek, tuvalet ve oyun gibi günlük faaliyetlerine yardımcı olmak.
  • Çocuğunuza sosyal kuralları öğretmede yardımcı olmak
  • Çocuğunuzun her konuda hijyenini sağlamak
  • Çocuğunuza eğitici ve öğretici etkinlikler düzenlemek.

Çocuk Bakıcısında Bulunması Gereken Özellikler:

Sağlığı iyi olmalıdır

Çocuğunuza bakacak kişinin genel sağlığının iyi olması çok önemlidir. Herhangi bir bulaşıcı hastalık taşımaması ya da çocuğunuza bakmasını engelleyecek türden sağlık engelleri olmamasına dikkat etmelisiniz.

Güvenilir ve sorumluluk sahibi olmalıdır

Çocuğunuzun siz olmadığınız zamanlarda tüm sağlık ve güvenliğinden bakıcı sorumlu olacağı için bu konuda güvenilir biri olması çok önemlidir.

Çocuklarla arası iyi olmalıdır

Çocuk bakıcılığını sadece meslek olarak görmeyip aynı zamanda çocukları seviyor olması çok önemlidir. Çocukları sevmesi ve onlarla iyi anlaşabiliyor olması bir bakıcıda bulunması gereken en önemli özelliklerden biridir.

Kendine güveniyor olmalıdır

Eğer bakıcınızın kendine güveni yoksa çocuğunuz bunu hisseder ve bakıcının söylediği şeyleri yapmak istemez. O nedenle bakıcınızın kendine güveni tam olmalı ve yeri geldiğinde çocuğunuz üzerinde otorite kurabilmelidir.

Olgun olmalıdır

Çocuğunuzla ilgili konularda daha sakin ve mantıklı hareket edebilmesi için gerekli olgunluğa ve disipline sahip olması gerekmektedir.

Davranışlarına özen göstermelidir

Hem size karşı hem de çocuğunuza karşı nazik ve saygılı bir tavır içerisinde olmalıdır. Çocuğunuzu olduğu kadar evinizi de ona emanet edeceğiniz için siz yokken sizin özel eşyalarınızı karıştırmak ya da kullanmak gibi davranışlarda bulunmamalıdır.

Çocuklar konusunda bilgi sahibi olmalıdır

Çocuk bakımı konusunda daha önceden tecrübesi olmalı ve her konuda bilgi sahibi olmalıdır. Çocuk yetiştirme konusundaki gerekli teknik bilgileri biliyor olması çok önemlidir.

Güvenlik konusunda bilgi sahibi olmalıdır

Çocuğunuzu tehlikeler karşı koruma konusunda gerekli güvenlik önlemleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Hangi durumda nasıl davranması ve problemleri çözmesi gerektiğini bilmelidir.

Oyun oynamayı bilmelidir

Çocuk bakımı sadece çocuğun yemek, hijyen ve uyku gibi temel ihtiyaçlarını gidermek demek değildir. Aynı zamanda çocuğunuzla oyunlar oynamayı biliyor olmalı ve oyunlar sayesinde çocuğunuza eğitici bilgiler sunabilmelidir. Bakıcınız otorite sahibi olmasının yanı sıra yeri geldiğinde çok eğlenceli biri olmadır.

Aktif biri olmalıdır

Çocukların enerjisi büyüklerden çok daha fazladır. Bu enerji ile başa çıkabilmek için daha aktif birine ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde çocuğunuzla başa çıkamayabilir.

Sertifikalar

Eğer bakıcınızı bir firma aracılığı ile bulma yoluna gidiyorsanız ilk yardım ve CPR sertifikası olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Böylece acil bir durumda nasıl müdahale etmesi gerektiğini bilen birine çocuğunuzu daha emin bir şekilde emanet edebilirsiniz.

İnatçı olmalıdır

Çocuklarla başa çıkmak bazı konularda onları ikna etmek bazen oldukça zordur. Bakıcınız inatçı bir yapıya sahip olmalı ve o an önemli olan konu üzerinde pes etmeden çocuğunuzu ikna etmenin yollarını bulmayı başarabilmelidir.

Sabırlı olmalıdır

Çok çabuk sinirlenen ve sabırsız olan biri çocuk bakımı için uygun değildir. Öfkesini kontrol altında tutabilen ve her türlü durumda sabırlı bir tutum sergileyebiliyor olması çok önemlidir.

Profesyonel olmalıdır

Tanıdığınız bir akraba, aile büyüğü ya da komşunuz daha doğru bir seçenek gibi görünse de aslında çocuğunuzun eğitimi açısından çok da doğru bir tercih değildir. Bu işi profesyonel kişilere bırakmanız daha doğru olacaktır.

Karakteri düzgün biri olmalıdır

Çocuğunuz sizden çok bakıcı ile zaman geçireceği için onun karakter özelliklerinden çok fazla etkilenecek ve örnek almaya başlayacaktır. O nedenle bakıcınızın karakterinin düzgün olması çocuğunuzun gelişimi açsından çok önemlidir.

Çalışma izni

Eğer yabancı uyruklu bir bakıcı düşünüyorsanız kesinlikle çalışma izninin olup olmadığını öğrenmelisiniz. Yada gerekli izinler için ona yol göstermelisiniz.

Çalışma saatleri ve izinler

Bebek bakıcısı ile anlaşma yaparken çalışma saatleri ve izin günleri konusunda çok net bir görüşme yapmalısınız. Belirlediğiniz zaman dilimlerini kabul ediyor olması çok önemlidir.

Kamera ile izleme konusunda izin almalısınız

Eğer bebeğinizin bakıcı ile nasıl zaman geçirdiğiniz kontrol amaçlı evinizde kamera olacaksa bunun en başta bakıcıya bildirmeli ve kabul edip etmediğiniz sormanız gerekmektedir. Çünkü bakıcının bilgisi olmadan gizli kamera ile onu izlemeniz Kişisel Verilerin Korunması Kanununa aykırı bir durumdur. Aksi halde herhangi bir durumda siz görüntülerde yer alan şeyler konusunda haklı bile olsanız gizli çekip yapmaktan dolayı suçlu konumuna düşebilirsiniz.

İkametgâh durumu

Bakıcı seçerken evinize yakın bir mesafede ikamet ediyor olması da önemli bir detaydır. Böylece gidiş gelişler konusunda bir problem yaşanmamış olur.

Benzer yaşam tarzları

Bakıcının yaşam tarzı bir ölçüde sizinki ile benzer olmalıdır. Böylece bebeğiniz iki farklı rol modeli ile kafa karışıklığı yaşamamış olur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.