Çocuk Sahibi Olmak İçin İdeal Zaman

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Çocuk Sahibi Olmak İçin İdeal Zaman
Çocuk Sahibi Olmak İçin İdeal Zaman

Bir insanla evlenmek için karar verebilmek ne kadar önemli ise o kişi ile bir çocuk sahibi olmaya karar vermekte o derece önemlidir. Geçmişte evlilik ve çocuk sahibi olabilmek daha kolay alınan bir karar iken günümüzde çiftler bu kararlar konusunda çok endişeli.

Kadınlar evlenip çocuk yapma kararı almayı erteleyip önceliği iş hayatında bir yer edinip kariyer sahibi olabilmeye vermektedir. Günümüz yaşam koşullarında bu sebep gayet mantıklı bir gerekçe durumunda görülmektedir. Erkekler ise genelde bu sorumluluğu üstlenmek için kendilerini hazır hissetmedikleri için ertelemeyi tercih ediyorlar.

Gençler duruma bu şekilde bakarken yine de çevre ve aile baskısı biran önce evlenmeniz ve evlenmişseniz de en kısa sürede çocuk yapmanız yönündedir. Fakat bunun için doğru kararı verebilecek olan çiftlerin kendisidir.

Çiftler evlendiklerinde yepyeni bir hayata başlamış oluyorlar ve ilk önce bu yeni hayata adapte olup birlikte bu hayatı sürdürebileceklerinden emin olmaları gerekmektedir. Bunun içinde ilk 2 sene çocuk sahibi olmak için çok da uygun bir zaman dilimi değildir. Çünkü karakterleri ve hayattan beklentileri çok farklı olabilen çiftlerin evliliği yürütebilmeleri her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle evlenip hemen çocuk yapıldığında ve evlilik yürümediğinde en büyük hasarı görecek olan çocuk olacaktır. Bunun sonuçlarını düşünerek çocuk sahibi olma konusunda çok aceleci davranılmamalıdır.

Çocuk Sahibi Olmak İçin İdeal Yaş Kaçtır?

Çocuk sahibi olabilmek için ideal yaş konusundan önce çiftlerin çocuk sahibi olmak için kendilerini hazır hissediyor olmaları en ideal zamanı belirleyecektir zaten. Ancak kadınların doğum yapabilmeleri için bir yaş sınırı olduğu için bu konuda daha detaylı düşünmesi ve bu yaş konusunu da dikkate alarak karar vermesi gerekmektedir.

35-37 yaş öncesi çocuk sahibi olabilmek için ideal yaşlardır diyebiliriz. Çünkü kadın 37 yaşından sonra fiziksel açıdan ve menopoz döneminin yaklaşmasından dolayı daha zorlu bir sürece girebilir. Bu yaşlardan sonra yumurtalar azalır ve yaşlanmaya başlar. Buda hamile kalma ihtimalini azaltır.
Ayrıca çiftlerin kaç çocuk istediklerine karar verip yaş aralıklarını ve kadının doğurganlık yaşını göz önüne alarak ona göre bir plan belirlemeliler.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.