Çocuklara Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilir?

Anasayfa / Cinsellik / Çocuklara Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilir?
Çocuklara Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilir?

Mahremiyet eğitimi çocuklara verilmesi gereken en önemli eğitimlerden biridir. Özelliklede günümüzde yaşanmakta olan sapkınca olaylardan sonra bu eğitim çok daha fazla önem taşımakta. Ebeveynler bu eğitimin nasıl verileceği konusunda tedirgin. Çünkü hassas bir konu ve çocukta yanlış bir yönlendirme ile farklı bir algı oluşturmak istemiyorlar. Mahremiyet eğitimi verilirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Mahremiyet Eğitimi Nedir?

Mahremiyet, en basit şekli ile “gizli kalması gereken, özelimiz” olarak ifade edilebilir. Çocuklara mahremiyet eğitimi verirken ise mahremiyeti özel bölgeleri konusunda bilgi edinme olarak tanımlayabilirsiniz. Zaten burada eğitimin amacı çocukların vücutlarıyla alakalı konularda kontrolün kendilerinde olması gerektiğini, özel bölgelerinin nereler olduğunu bilmesi ve bedeni konusunda söz hakkına sahip olduğunu öğretmektir.

Özel Bölgeler

Özel bölgeler derken nereleri kastediyoruz konusunda gelinecek olursa kişinin bedeni tümüyle kendine ait ve özeldir aslında. Ve bu nedenle öpülmek ya da sarılmak gibi davranışlarda bile izniniz olması gerekir. Bu nedenle bir çocuğa sevgi gösterisinde bulunmadan önce “sana sarılabilir miyim, seni öpebilir miyim” şeklinde yaklaşımlarınız onun daha bilinçli bir şekilde yetişmesini sağlar. Kendi rızası olmadan başka birinin vücudu konusunda hakimiyeti olamayacağını öğrenmiş olur.

Bunun yanı sıra cinsel faaliyetlere yönelik davranışların sergilenebileceği bazı ana bölgelerinde olduğunu ve bu bölgelerin “özel bölge” olduğunu çocuğunuza anlayabileceği bir şekilde yaşına uygun olarak ifade etmelisiniz. Bu özel bölgeler üst ve alt iç çamaşırı giydiğimiz bölgelerdir şeklinde belirtebilirsiniz.

Mahremiyet Duygusu Çocuğa Nasıl Hissettirilir?

Mahremiyet eğitimine başlamadan önce doğduğu andan itibaren ailenin çocuğa yönelik davranışları zaten çocuğun bu hissiyata erişmesine yardımcı olacaktır. Bu konuda çocuğa yaklaşımınız ya da davranışlarınız nasıl olmalıdır?

İlk dikkat edilmesi gereken konu çocuğun bezinin değiştirilmesi işini belirli kişiler dışında başkası yapmamalı. Hatta zorunlu olmadıkça anne-baba dışında bu görevi kimse üstlenmemeli. Böylece daha bebeklikten itibaren çocuğunuz ailesi dışında vücuduna başkasının dokunmaması gerektiğini benimsemiş olur.

Çocuğun altı değiştirilirken özel bölgelerine sadece temizlik amaçlı dokunmalısınız. Ona sevgi gösterisi olarak özel bölgesini okşamanız, dokunmanız ya da bunu oyuna dönüştürmeye çalışmanız doğru bir davranış biçimi değildir. Çocuğunuz özel bölgesinin sevgi gösterisi yapılacak bir alan olduğunu sanmamalıdır.

Çocuğunuzun üzerini değiştirirken özel bölgelerine mümkün olduğunca bakmamaya çalışın. Başınızı yana çevirebilir ya da gözlerinizi kapatıyor gibi yapabilirsiniz. Bunu yapmanızdaki amaç özel bölgelerin sadece sana ait ve oraya anne-babanda olsak bakmamalıyız mesajını çocuğunuza hissettirmektir.
Başkalarının yanında çocuğunuzun üzerini değiştirmemelisiniz. Tanıdık biri bile olsa başka bir odaya geçip orada üzerini değiştirin. Böylece çocuğunuz herkesin yanında vücudunu sergilememesi gerektiğini öğrenmiş olur.

Çocuğunuza ne kadar küçük olursa olsun iç çamaşırı giydirmelisiniz. Çıplak bir bebeğin ortalıkta o şekilde dolaşması sevimli gelebilir ama doğru bir davranış biçimi değildir. Üzerinde kıyafetleri olmasa bile iç çamaşırı mutlaka olmalı. Özel bölgelerinin o şekilde açık kalamayacağını öğrenmeli.

Çocuğunuz 3-4 yaşına geldiğinde banyo yaparken özel bölgelerini artık kendisinin yıkamasını sağlayın ve siz müdahale etmeyin. Ebeveyni de olsanız artık özel bölgelerine dokunmamanız gerektiğini fark etmesini sağlayın.

Çocuğunuz 7-8 yaşına geldiğinde tamamen kendi başına duş almayı öğrenmelidir. Kendi başına yeterince temizlenemeyeceğini düşünüyorsanız buna kademeli olarak başlayabilirsiniz. Önce sizde banyoda yanında durup sadece nasıl temizlenmesi gerektiğini sözlü olarak ifade ederek onu yönlendirmekle işe başlayabilirsiniz. Belli bir süre bu şekilde sizin gözetiminizde banyo yapmaya alıştıktan sonra artık onu yalnız bırakabilirsiniz. Kız çocukları saçları uzun olduğu için yıkanırken zorlanabilir. O nedenle belli bir dönem saç yıkama işlemini yine siz yapıp vücudunu yıkama işini kendisinin yapmasını sağlayabilirsiniz.

Çocukla Mahremiyet Sohbeti Nasıl Yapılmalı?

Mahremiyet sohbeti için öncelikle uygun bir ortam oluşturulmalı. Sessiz bir ortamda aynı cinsiyetten ebeveyn ile bu sohbet yapılmalı.

Çocuğun bu sohbet için hazır olması gerekir. Yani çocuğunuzu zorla karşınıza oturtup bunları anlatacak olmanız çok etkili olmayacaktır.

Sohbet sırasında çocuğunuza üst ve alt iç çamaşırı giydirip bu şekilde konuya giriş yapabilirsiniz. “İç çamaşırlarının örttüğü bölgeler vücudunun özel kısımları. Bu bölgelere gerekli durumlarda ya da hasta olduğunda sadece anne baban ya da doktor dokunabilir. Ve bunu sana izin alarak yapabilir. Bunun dışında kimse senin özel bölgene dokunamaz eğer birisi dokunmak isterse hemen gelip bize söylemen gerekiyor” şeklinde konuyu basitçe anlatabilirsiniz. Bunu anlatırken onu uyarıyormuş gibi sert bir ses tonu kullanmamalısınız.

 

Özel bölgeleri anlatırken kendi bedeniniz üzerinden bunu asla yapmamalısınız. Bunun yerine oyuncak bir bebek ile örnekler verebilirsiniz.

İyi Dokunuş-Kötü Dokunuş

Çocuğunuza özel bölgelerini öğrettikten sonra iyi dokunuş ve kötü dokunuşun ne olduğu da öğretmelisiniz.

Anne ve baban olarak seni çok sevdiğimizi biliyorsun. Tıpkı bizim gibi anneannen, babaannen, deden ve kardeşinde seni çok seviyor. Ve biz sana olan sevgimizi göstermek için seni öpüp sarılabiliyoruz. Kötü hissetmeni sağlamayacak şekilde sana böyle dokunuyor ve sarılıyor olmamız iyi dokunuştur. Ama sana iyi hissettirmeyen, seni rahatsız eden bir dokunuş kötü dokunuştur”. şeklinde bir açıklama ile durumu anlatmaya çalışabilirsiniz.

Bunu yaparken de çocuğunuzu yavaşça öpüp ya da sarılıp uygulamalı olarak bunu gösterebilirsiniz.
Çocuklar zaten kendilerine karşı kötü dokunuşlarda bulunulduğunda çoğu zaman hissederler. Ama bunu hissettikleri durumlarda ne yapacaklarını bilemezler. O nedenle onlara kendilerini kötü hissettiren bir dokunuşta bulunulduğunda bunu sizinle paylaşmasını söylemelisiniz.

Çocuğunuz bu konuyu bazen şaka amaçlı bazen de şımarıklık nedeni ile ona birisinin sarılmasını istemediğinde kötü dokunuş gibi adlandırabilir. Örneğin dedesi, dayısı veya amcası onu sarılıp öptüğünde eğer o sırada canı istemiyorsa gelip size “bana kötü dokunuş yaptı” şeklinde şikayet edebilir. Konuyu tam kavrayamadığı için bu şekilde davranıyor olabilir. Ancak siz yine de bu konuyu çok önemsizmiş gibi geçiştirmemelisiniz. Maalesef en yakınları tarafından bile taciz gören çocukların sayısı oldukça fazla. Ve birçoğu ailesi ona inanmadığı için hayatı boyunca bunun psikolojik etkilerini yaşamak zorunda kalıyor. Yakınlarımıza bu gibi davranışları konduramasak da dikkatli olmakta fayda var.

Çocuğunuzla mahremiyet konularını konuşmaya çekinmemelisiniz. Zaten siz çekinseniz bile çocuğunuz konuyu bir şekilde öğrenecektir. İnternet ortamı ya da arkadaş grubu sayesinde bu konularda birçok şey duyup görme imkanına sahip. Olur olmaz bilgilerle yanlış bir eğitim almasındansa sizden sağlıklı bir eğitim alması daha doğrudur. Çocuğunuzla her konuda olduğu gibi bu konuda da rahatça konuşabilmeli ve sorularını yanıtlamalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.