Çocuklarda Duruş Bozukluğu Sorunu

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuklarda Duruş Bozukluğu Sorunu
Çocuklarda Duruş Bozukluğu Sorunu

Bugün ki yazımızda genelde okula başlayan çocuklarda sonradan oluşan duruş bozukluklarına karşı ne yapmamız gerektiği konusunda önerilerde bulunacağız.  Bu duruş bozukluklarının uzun vadede kalıcı hale gelmesini istemiyorsanız bazı konulara çok dikkat etmelisiniz.

Günümüz çocukları artık sokakta ya da evde doğal oyunlar oynamak yerine teknolojinin etkisi altında büyümekteler. Çok fazla tablet ya da telefon ile oynayan çocuklarda duruş bozukluğu problemi ortaya çıkmaktadır. Bu konuda çocuklarımızı her ne kadar uyarsak da ne yazık ki bunun önüne geçmekte zorluk çekiyoruz.

Ama elimizden geldiğince bazı davranış biçimlerine dikkat ederek bu problemi önleyebiliriz.

Sırt çantasını takış şekli

Çocuklarınız okula, kursa ya da spora giderken taşıdıkları sırt çantalarını düzgün takmadıkları takdirde zamanla duruş bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Çantanın tek omuz takılması omurgada eğriliğe ve zorlanmaya sebep oluyor. Bu yüzden sırt çantalarını iki omuza birden takmak daha doğru. Ağırlığı eşitlemiş ve tek tarafa yük bindirmemiş olur. Aynı zamanda sırt çantalarının saplarının da sırt ve boy ölçünüze göre ayarlanabilir olması çok önemlidir.

Sırt çantasının ağırlığı

Çocuklarınız okul çantasını hazırlarken bu onun görevi olduğu için bazen yalnız başına yapması önerilir. Sorumluluk açısından bu doğru olsa da yine de gözetim altında olmasında ve kontrol edilmesinde fayda var. Çocuklar bazen çantalarına gereksiz şeylerde doldurarak boş yere fazladan ağırlık oluşmasına yol açabiliyor. Çantalarına sadece o gün ihtiyacı olabilecek malzeme ve kitapları koymasına çok dikkat edelim.  Eğer gereksiz hiçbir şey koyulmamasına rağmen çantası yine de çocuğunuzu zorlayacak derecede ağırsa ona yardımcı olmak adına çantasını o gün siz taşıyabilirsiniz.

Sözlü yönlendirmeleri bırakmayın

Çocuğunuzu duruş bozukluğuna yol açacak davranışlarda bulunduğunda uyardığınızda bu ona sıkıcı ve baskıcı gelip mutlaka sizinle inatlaşmaya kalkacaktır. Yada size itiraz edip bildiğini okumaya devam edebilir. Ama bu sizi yıldırmamalı. Çocuğunuzda kalıcı bozukluklara yol açılmaması için yanlış duruş biçimlerinde onu her defasında uyarmaya ve bu konuda tavsiyelerde bulunmaya devam edin.

Spora yönlendirin

Spor yapmak fiziksel açıdan çok faydalı olduğundan dolayı en az bir spor dalına yönlendirmenizde yarar var. Hem bu sayede çocuğunuz fazla enerjisini atmış olur ve tablet ya da bilgisayara daha az zaman ayırmış olur. Ve spor sayesinde duruş bozuklukları da önlenmiş olur.

Çalışma ortamını çocuğunuzun fiziğine uygun dizayn edin

Çocuğunuzun evdeki çalışma masa ve sandalyesi mutlaka onun boyuna ve kilosuna uygun olmalı. Ergonomik olmayan bir masa ve sandalye çocukta duruş bozukluklarına sebep olabilir. Işık yönü bile bu konuda çok etkilidir.

Doğru ayakkabı seçimi

Düztaban problemine karşı çocuğunuza ayakkabı alırken çok dikkat etmelisiniz. Çünkü yanlış bir ayakkabı bel ve omurgada problemlere bile yol açabilir.

Beslenme düzeni

Aşırı kilolu ve aşırı zayıf olması bile çocuklarda duruş bozukluklarına neden olan etkenler arasındadır. Bu nedenle çocuklarınızın düzenli ve sağlıklı besleniyor olmaları çok önemli.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.