Çocuklarda Öğrenme Problemleri Ve Çözümü

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Çocuklarda Öğrenme Problemleri Ve Çözümü
Çocuklarda Öğrenme Problemleri Ve Çözümü

Ebeveynler ve okullar son yıllarda hiç olmadığı kadar çocukların öğrenme problemlerine çözümler arıyorlar. Ve yine son yıllarda anlama bozukluğu teşhisi konulan çocuk sayısı neredeyse 3 katı artmış durumda. Anlama bozukluğunun tanımı ve kriterleri çok net değil.

Buna rağmen bilim, MR gibi gelişmiş tarama cihazlarının özelliklerinin artmasıyla öğrenme ve anlamanın mekanizmasını yavaş yavaş da olsa çözmeye başladı. Örneğin; bilgi beyine nasıl giriyor, nasıl bir prosesten geçiyor, saklanıyor ve daha sonra bir dili konuşurken veya hareket ederken nasıl kullanılıyor bunlarla ilgili artık daha fazla fikir sahibi olmak mümkün.

Bu yeni bilgilerden elbette eğitim ve tanılama metotları da faydalanıyor. Nöropsikologlar, çocuk psikiyatristleri ve diğer profesyonellerin risk grubu içinde olan çocukları tespit etmeleri ve bu çocukları durumlarına uygun bir eğitim biçimine yönlendirmeleri artık daha kolay. Elbette her türlü problem gibi bu durumda da erken tanı, çocuğun öğrenim hayatındaki yaşadığı problem ve zorlukların tespitinin yapılması oldukça kritik.

Öncelikle eğer çocuğunuzda öğrenme problemi varsa bu kesinlikle çocuğunuzda zeka geriliği olduğu anlamına gelmiyor. Örneğin 3. sınıftaki Ali sözcükleri telaffuz edemiyor olabilir ve sıklıkla harf ve rakamların yerini karıştırıyor olabilir. Ali anaokulundan beri sıralı kelimeleri öğrenme sıkıntısı yaşayan ve adını yazamayan bir çocuk olabilir.

Veya 4. sınıftaki Gül karmaşık matematik problemlerini anlayabiliyor ama 5+7 gibi basit bir toplama işlemini yapamıyor olabilir. 6. sınıfa giden Batu fikirlerini sözel olarak çok iyi ifade edebilirken onları organize edip düzgünce yazamayabilir. Ya da 8. sınıfa giden Ela hızlı ve düzgün okuyabiliyor ama hikayelerin veya ders metinlerinin ana fikrini kavrayamıyor, metindeki olayların sırasını karıştırıyor veya belli başlı olayları unutuyor olabilir.

Ebeveyn olarak siz, çocuğunuzun öğretmeni veya psikoloğu aşağıdaki maddeleri tespit etmiş olabilirsiniz:

  • Öğrenmede istikrarsızlık
  • Dikkat toplayamama
  • Ödev yapmada zorlanma
  • Dengesiz akademik başarı
  • Belirli bir yaş veya sınıfa uygun belirli becerileri geliştirememiş olma
  • Kendisine verilen görevleri önceliklendirememe ve organize edememe

Öğrenme karmaşık ve birden çok zihinsel sistemin bir arada çalışmasıyla olur. Yeni bir bilgiyi alabilmesi ve kullanabilmesi için beynin alması, işlemden geçirmesi, analiz etmesi ve bu yeni bilgiyi depolaması gerekiyor. Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde artık beynin nasıl çalıştığı ile ilgili daha çok fikrimiz var. Eğer bir çocuk öğrenme zorluğu çekiyorsa, nöropsikolog tarafından sayısal ve sözel gözlemler yapılarak bu sistemin hangi aşamasında problem olduğu tespit edilebiliyor. Nöropsikolojik değerlendirme ailelere, öğretmenlere ve çocuğa nasıl öğrenebileceği ve bilgileri nasıl algılayabileceği ile ilgili yardımcı oluyor.

Bu testlerde çocuğa değişik özellik ve alanlara ait bir takım testler uygulanıyor. Bu testler çocuğun entellektüel gelişimi, dil kabiliyetini, hafıza kabiliyetini ve akademik başarısını ölçmek amacıyla yapılıyor. Bunlara ek olarak çocuğun dikkat ve konsantrasyonu, görsel algılaması ve motor hareketleri değerlendirmeye tutuluyor. Bu testlerin sonucunda çocuğun öğrenme mekanizmasının temelleri tespit ediliyor. Tüm bunların yanında ayrıca çocuğun bulunduğu sosyal, duygusal ve davranışsal alanlar da göz önünde bulunduruluyor.

Çocuğunuzu gözlemlerken aşağıdaki konulara özellikle dikkat etmelisiniz:

1- Dikkat


Dikkat bilgilerin hatırlanmasında önemli bir unsurdur. Anlama ve öğrenme fonksiyonlarını birebir etkiler ve başarı için gereklidir. Çocuğunuzun dikkatini ölçerken dikkat süresini gözlemleyin. Anlattığınız bir konuya ne kadar süre boyunca dikkat edebiliyor?

Çocuğunuz herhangi bir anda aklında ne kadar bilgi tutabiliyor? Genellikle art arda söylenmiş 7 farklı rakamı veya nesneyi aklında tutabiliyorsa yeterli sayılıyor. Anlattığınız konu veya okuduğunuz hikayedeki ana fikre odaklanabiliyor mu?

Genellikle dikkat bozukluğu olan çocuklar bu alanda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Dikkat bozukluğu olan çocuklar tekrarlama veya hatırlama gerektiren basit görevler verilip yapmaları istenerek, veya daha önce gösterilen bir resmi veya objeyi karmaşık bir ortamda bulmaları istenerek teşhis edilebiliyor.

 2-Konsantrasyon

Konsantrasyon, çocuğun dikkati sürdürebilme ve ilgi alanı içerisinde olan materyalle çalışabilme becerisidir. Konsantrasyon becerisi çocuğun kendisine kısa bir süre önce verilen bilgiyi hatırlayarak bir problemi çözmesi ile ölçülebilir. Bu beceriyi ölçmek için ayrıca çocuğa zihinsel aritmetik (çarpma, toplama, çıkarma) soruları da sorulabilir.

Eğer çocuğunuzda yukarıdaki maddelerin bir veya bir kaçını gözlüyorsanız kesinlikle ihmal etmeden konunun uzmanı bir eğitimci veya psikolog ile görüşün. Unutmayın ne kadar erken sorunu tespit ederseniz çocuğunuzun geleceği o kadar parlak olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.