Çocuklarda Oyun Oynamanın Önemi

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuklarda Oyun Oynamanın Önemi
Çocuklarda Oyun Oynamanın Önemi

Oyun oynamak sadece çocuklara özgü bir şey olmasa da daha çok çocukluk döneminde yoğunluk ve önem kazanır. Çocuklar gün içerisinde zamanları çoğunlukla oyun oynayarak geçirirler. Hatta duygu düşünce ve isteklerini bazı oyunlar sayesinde bizlere aktarırlar. O nedenle çocuklarda oyun oynamak hem fiziksel hem zihinsel gelişimleri açısından çok önemlidir.

Oyun Oynamanın Faydaları Nelerdir?

Çocuklar oynadıkları oyun sayesinde çevresindekileri canlıları ve nesneleri keşfeder. Birçok canlı ve nesnenin özelliklerini oynadığı oyunlar sayesinde öğrenir.

Aynı şeyi defalarca tekrar edip oynarken farklı açılardan bakıp öğrenme yetisini geliştirir. Merak duygusu uyandıran oyunlar sayesinde sebep ve sonuç ilişkisi kurabilmeyi öğrenir.

Oyun sayesinde kendisine belirlenen hedefe ulaşmak için neler yapması gerektiğini ve elde edilen başarının ya da yenilginin sonuçlarına karşı davranışlarını yönetmeyi öğrenir. Başarabilmek için önüne çıkan zorluklarla mücadele edebilme becerisi kazanır.

Eğer oyunu arkadaşları ile beraber oynuyorsa sosyalleşme, yardımlaşma, birlik olabilme ve iletişim kurabilme özellikleri edinmesini sağlar. Buda duygusal ve psikolojik yönden gelişimine fayda sağlar.

Oynadığı oyunlar sayesinde ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfedebilme imkanına sahip olur. Her çocuk oyuncaklardan hoşlanmayabilir ya da arkadaşlarıyla oynamaktan zevk almayabilir. İlgi alanına göre kendine farklı oyunlar kurabilir ya da oyuncaklar üretebilir.

Fiziksel aktivite içeren oyunlar sayesinde bedenini kullanmayı öğrenir ve psikomotor gelişimi daha sağlıklı hale gelir.

Oyun oynamak yaratıcılıklarını da geliştirir. Hayal güçleri sayesinde oyun alanı sadece bulunduğu mekan olmakla kalmaz kendisini çok farklı yerlerde düşleyebilir. Örneğin bir kutu ya da sepetin içine girmiş bir çocuk kendini uzay gemisinin içinde olduğunu düşünerek uzayda yolculuk yaptığını düşleyebilir.

Yada oyun oynarken kendine doktor, öğretmen, şoför gibi meslekler seçerek çocuk olmaktan çıkıp hayal ettiği mesleği yapıyor olabilir. Hatta bu yolla çocuğunuz hangi mesleğe ilgisi var bunu bile öğrenme şansınız olabilir.

Oyun oynarken çocuğun kendine olan güven duygusu da gelişir. Çünkü tek başına oynadığı oyunda tüm sorumluluk kendine aittir ve problemleri çözme ve çözüm bulma yeteneği kazanmasını sağlar. Toplulukla oynadığı oyunlar da ise kendine düşüne sorumlulukla baş edebilmeyi öğrenir.

Oyun oynarken eşyalarına sahip çıkabilme, oyun esnasında başkalarını rahatsız etmeme, sırasını bekleyerek başkalarına saygılı olma, kendini karşı tarafa ifade edebilme, yasakları kabullenme, kurallara uyma gibi davranış konusunda eğitilmiş olur.

Yani kısacası çocuklar oyun oynarken boş boş zaman geçiriyorlarmış yada önemsiz bir durummuş göz ile bakılmamalıdır duruma. Oynadığı oyunların çocuğa olan katkıları göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak her oyun çocuğa bir şeyler katacak yada katmalı gözü ile de bakılmamalı olaya. Bazen çocuğunuz sırf eğlence amaçlı da oyunlar oynayabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.