Çocuklarda Panik Atak

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Çocuklarda Panik Atak
Çocuklarda Panik Atak

Panik Atak Nedir?

Panik atak rahatsızlığı, bir kişinin belirli bir süre aralığında yoğun korku ya da rahatsızlık hissetmesi ve gelecek ataklar yaşama korkusudur. Bir atak genellikle herhangi belirsiz bir zamanda başlar ve çok nadir 10 dakikadan uzun sürer.

Belirtileri ise hızlı kalp çarpıntısı, göğüste rahatsızlık hissi, terleme, titreme, mide bulantısı, uyuşma, nefessiz kalma, baş dönmesi, kendinden kopuk hissetme, kontrolü kaybetme ve / veya ölüm korkusu olabilir. Bir yetişkinin dahi baş etmesi bu kadar zor olan bu yoğun anlık hisler, çocuklarda direkt hayatlarını etkileyen sonuçlar doğurabilir. Ayrıca bu rahatsızlığı kendi kendilerine teşhis edemeyecekleri için ne yaşadıklarının farkında olmayıp bunun hakkında konuşmamayı tercih edebilirler. Bu sebeple ebeveynlerin bu konuda mutlaka çok özenli ve dikkatli olması gerekir.

Çocuklar panik atak yaşadıklarında aynı yetişkinler gibi sosyal aktivitelerde bulunma, kalabalık ortamlara girme veya tanımadıkları kişilerle bir arada olmak istemezler. Agorafobi adı verilen bu durum panik atağı teşhis etmedeki önemli unsurlardandır. Çocuğunuz sokağa çıkmak veya başka yerlere gitmek istemiyor, sürekli evde veya tanıdık ortamlarda bulunduğunda rahat ediyorsa mutlaka araştırılmalıdır.

Çocukların büyük çoğunluğu panik atağı sadece bir defa geçirirler. Bu rahatsızlığı bir defa yaşayan insanların ortalama %5’i panik atak rahatsızlığı oluşur. Bu oran çocuklarda biraz daha düşüktür. Bu tekil tecrübenin kronik bir rahatsızlığa dönüşmesi hem genetik hem de çevresel faktörlere bağlıdır.

Neden Çocuklardaki Panik Atak Rahatsızlığının Belirtileri Farklıdır?

Panik atak genellikle çocuklarda yetişkinlerdeki belirtileri varmış gibi görünmez, çünkü çocuklar panik atağın psikolojik belirtilerinden çok fiziksel belirtilerini anlatmaya yatkındırlar. Panik atak geçiren çocuklar bir anda sebepsiz yere korkmuş veya mutsuz görünebilirler. Bazen de çocuklar yaşadıkları tecrübeyi hatalı anlatabilirler. Bu durum özellikle daha küçük yaştaki çocuklarda oluşur. Örneğin “Köpeği gördüğümde başladı” diyebilir. Bu davranış tipi çoğu zaman ailelerin çocuklarında panik atak olduğunu anlamalarını zorlaştırır.

Panik atağın en belirleyici özelliği apansız olmasıdır. Eğer çocuğunuz belirli bir sebep yüzünden korkuyor, örneğin hep yeni insanlarla tanışmaktan veya her köpek görüşünde veya hep aynı durumda panikliyorsa çocuğunuzda büyük ihtimalle herhangi bir durum veya varlığa karşı oluşmuş bir fobi vardır. Fobiler belirli durum ve objelere karşı oluşan yoğun korkulardır. Çocuğunuzun davranışlarını gözleyip farkı tespit edebilirsiniz.

Tespit Sonrası Ne Yapılmalı?

Çocuğunuzun bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatması konusunda size büyük yük düşüyor. Öncelikle teşhis ve tedavisi için bir profesyonele, mümkünse çocuk üzerine uzmanlaşmış bir psikiyatriste danışmalısınız. Çocuğunuzun yaşı, yaşadığı atakların şiddeti ve sıklığı ile orantılı olarak doktorunuz sizi bilgilendirecek ve yönlendirecektir. Aynı zamanda size evde ve dış ortamlarda çocuğunuza nasıl destek olacağınızı da anlatacaktır.

Huzurlu ve sevgi dolu bir ev ortamı, çocuğunuzla kuracağınız sağlıklı ilişki ve iletişim her tür psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi bu durumda da en etkili ilaç olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.