Çocuklarda Uyku Problemlerinin Nedenleri ve Çözüm Yolları

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuklarda Uyku Problemlerinin Nedenleri ve Çözüm Yolları
Çocuklarda Uyku Problemlerinin Nedenleri ve Çözüm Yolları

Uyku sorunu sadece yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık değildir. Bebeklikte, çocuklukta ya da ergenlikte de ortaya çıkabilen bir problemdir. Okul çağı ve ergenlik dönemlerinde çocukların yaklaşık yüzde 40’ında uyku problemine rastlanmaktadır. Ve bu problemler erken teşhis edilip tedavi edilmesi gerekir.

Çocuklarda 3 yaşına kadar gündüz uykularının devam etmesi normaldir. 3 yaşından sonra gündüz uyuma ihtiyacı yavaş yavaş azalmaya ve ortadan kalkmaya başlar. İlerleyen dönemlerde uyku sorunu yaşanmaması için çocukların uyku düzeni ebeveyn kontrolünde olmalıdır. Yatış ve kalkış saatleri belirli bir düzende olmalıdır. Bu sayede çocuklar yeterli ve sağlıklı bir uyku imkanı sağlar. Buda gelişimleri açısından çok önemlidir. Yeterli bir şekilde uyuyamayan çocuklarda öğrenme problemleri bile yaşanabilir. Sağlıklı bir uyku düzeni olmaması çocuklarda beyin gelişimine engel olmaktadır.

Çocuklarda görülen uyku problemlerinin sebepleri?

Kabuslar

Çocukların gördükleri kabuslar nedeni ile uyku problemi yaşıyor olmaları en sık karşılaşılan nedenlerdendir. Bu kabus görme problemi en sık 3-5 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Korkunç bir rüya gören çocuk hemen uyanır ve gördüğü kabusu çok net hatırlar. Buda yeniden uykuya dalmasını güçleştirir. Yeniden aynı şeyleri görmekten korktuğu için uymak istemeyebilir.

Eğer yaşantınızda çocuğun stres ve kaygı yaşamasına sebep olacak bir süreç yaşanıyor ise bu tarz kabuslar görme ihtimali çok yüksektir. O nedenle içinde bulunduğunuz olumsuz şartlardan ve problemlerden mümkün olduğunca çocuğunuzu uzak tutmaya ve ona yansıtmamaya çalışmanızda fayda vardır. Bunun yanı sıra uygunsuz çizgi filmler ve videolarda çocuğunuzun kabus görmesine sebep olabilir. Çocuğunuzun izlediği şeyleri mutlaka kontrol etmeli, olumsuz içeriklere sahip ise izlemesine izin vermemelisiniz.

Gece Terörü-Uyku Terörü

Gece terörü ya da diğer adı ile uyku terörü de çocuklarda çok sık rastlanan bir uyku sorunudur. Çocuğunuz normal bir şekilde uykuya dalıp birkaç saat uyuduktan sonra ağlayarak ya da bağırarak gözlerini açıp yatakta oturur. Aslında bu esnada çocuğunuz uyanmamış aksine ağır bir uykudadır. Gözleri açık olduğu ve bağırıp ağladığı için siz onu uyanık sanıyorsunuzdur. Bu durum 30 saniye ya da 2-3 dakika kadar sürebilir.

Yapmanız gereken sakince çocuğunuzun yeniden yerine yatmasını sağlamaktır. Çocuğunuzu uyandırmaya ya da ona sorular sormaya çalışmayın. Tek yapmanız gereken yeniden uyku moduna geçişine yardımcı olmaktır. Zaten o sırada ağır bir uykuda olduğundan dolayı yerine yatırdığınızda normal bir şekilde uyumaya devam edecektir. Ve sabah bu durumu hatırlamayacaktır.

Uyurgezerlik

Genellikle 4-8 yaş arası çocuklarda ortaya çıkarak ergenliğe doğru ortadan kaybolan bir problemdir. Çocukların yaklaşık yüzde 15’inde görülür. Uyurgezerlik esnasında çocuğun gözleri açıktır ama bakışları donuk ve hareketsizdir. Yine bu aşamada çocuk ağır bir uyku halindedir ve uyandırmadığınız sürece bu durumu sabah hatırlamazlar.

Çocuğunuzda böyle bir sorun söz konusu ise evde gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır. Örneğin sokak kapısını açıp dışarı çıkabilir ya da camdan ve balkondan sarkıp düşebilir. Yada uyku esnasında tuvalete gittiğini sanıp evin herhangi bir bölgesine idrarını yapabilir. Bu gibi risklere karşı kapı ve pencerelerde kilit sistemi oluşturmanız çok önemlidir. Eğer çocuğunuz uyurgezerlik halini her gece belirli bir saatte gerçekleştiriyor ise bu durum yaşanmadan önce onu uyandırıp daha sonra yeniden uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

Tıkayıcı uyku apnesi

Apne, solunum olayının geçici olarak durmasıdır. Uyku esnasında çocuğunuzun solunum yolunun tıkanmasına neden olan herhangi bir hastalık ya da beyinden kaynaklanan bir problem var ise uyku apnesi denilen geçici solunum durması yaşanabilir. Çoğunlukla bademcik ve geniz eti büyümesi rahatsızlığı olan çocuklarda görülür. Solunum durduğu an beyne oksijen gidişi de durur. Buda beyin gelişimi fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir. Uyku apnesi görülen çocuklarda gece alt ıslatma sorunu da yaşanabilir.

Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu genellikle gündüz fark edilmeyen sadece gece uyku esnasında ortaya çıkar. Bacaklarda ağrı ve karıncalanma gibi belirtilere yol açar. Bu belirtilerin giderilmesi için sürekli bacağı hareket ettirme isteği duyulur. Ama bu problem daha ileri bir şamada ise daha şiddetli belirtiler gösterir. Ve hareket etmek de bir işe yaramaz. Demir eksikliği ve B12 eksikliği var ise huzursuz bacak sendromu daha sık görülür.

Narkolepsi

Narkolepsi gündüz uyanık iken aniden gelen uyku ataklarıdır. Örneğin konuşma esnasında ya da yemek yerken aniden uykuya dalabilir. Hatta bazen ayaktayken bile uyku atağı geçirip düşebilir. Bunun yanı sıra çok sevindiğinde ya da çok üzüldüğünde de aniden yere düşüp uyku atağı geçirme gibi durumlar görülebilir. Diğer uyku sorunlarında oranla daha ciddi bir durumdur. Ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.