Çocuklarda Yağlı ve Şekerli Beslenmenin IQ Seviyesine Etkisi

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuklarda Yağlı ve Şekerli Beslenmenin IQ Seviyesine Etkisi
Çocuklarda Yağlı ve Şekerli Beslenmenin IQ Seviyesine Etkisi

Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan verilerde bol şeker ve trans yağ içeren besinlerle beslenen çocukların IQ seviyesi sağlıklı yiyeceklerle beslenen çocuklara oranla daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır.

Gazlı içecek, şeker, çikolata gibi her türlü zararlı besin çocukların IQ oranında olumsuz etkilere yol açmakta. Çocuklarınızın okulda daha başarılı olmasını istiyorsanız sağlıklı besleniyor olmalarına çok dikkat etmelisiniz.

Marketlerde satılan hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun. Bu paketli gıdalar sadece diyabete yol açmakla kalmıyor, IQ seviyesinde de düşüşe yol açıyor.

Sabah kahvaltılarda dışarıda satılan poğaça, börek gibi yağlı yiyecekler yerine evde yapacağı sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamasını sağlayın. Bu şekilde gerekli vitamin ve mineralleri almış olan bir çocuk okulda daha başarılı ve zinde olacaktır. Yumurta, peynir, tereyağı, zeytin, mevsim salatası gibi sağlıklı besinlerden oluşan bir kahvaltı hem sağlık açısından hem de zihin gelişimi açısından çok faydalıdır. Trans yağ ve şeker içeren yiyecekler beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyerek dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon güçlüğüne sebep olmaktadır.

Beyin fonksiyonlarını güçlendirmek için fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişlerden de yardım alabilirsiniz. Bu kuruyemişler Omega 3 deposu olduğu için çocuklarda zihin gelişimi için çok faydalıdır. Ayrıca palamut, sardalye, uskumru gibi balıklarda hafıza güçlendirici ve konsantrasyon düzenleyici yiyecekler arasındadır.

Çocuklarınızın beyin gelişimi ve IQ seviyelerinin artması için bol bol Omega 3 içerikli yiyeceklerle beslenmeleri gerekmektedir. Okulda paketli abur cuburlar yemesine engel olun. Beslenme çantasına meyve ya da kuruyemiş koyarak bunu önleyebilirsiniz.

Beyin gelişimi her ne kadar küçük yaşlarda da hızlı gelişse de bu gelişme süreci ergenlik boyunca da devam etmektedir. Yani sadece çocukluğun da değil ilerleyen yaşlarında da çocuğunuzun beslenmesine çok dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca zararlı besinlerden uzak tutmaya ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaya çalışmalısınız.

Zeka gelişimi daha doğmadan önce bile başladığı için hamilelik döneminde annenin beslenme şekli de bebek için çok etki eder. Bu sebepten dolayı hamilelik sürecinde yediklerinize çok dikkat etmeli, zararlı beslenme alışkanlıklarınızı terk etmelisiniz.

Doğumdan sonra emzirme dönemi boyunca da bebeğin beslenmesi doğrudan anne ile ilişkili olduğu için sağlıklı beslenmeye özen göstermeye devam etmelisiniz.

Genelde sağlıklı besinler çocuklar tarafından çok sevilmez ve yemek istemezler. Paketli gıdalar daha dikkat çekici ve iştah kabartıcıdır. Ama evde çeşitli sunumlar yada eğlenceli sofra alışkanlıkları ile çocuklarınıza sağlıklı besinleri de sevdirmenin bir yolunu bulmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.