Çocukları Tabletten Uzak Tutma Yöntemleri

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocukları Tabletten Uzak Tutma Yöntemleri
Çocukları Tabletten Uzak Tutma Yöntemleri

Tabletler; tek bir ünitede üzerinde ekran devresi ve batarya bulunan mobil bilgisayarlardır. Son yıllarda oldukça sık kullanılan bu elektronik cihazlar özellikle çocuklar tarafından çok ilgi görmektedir. Fakat uzun süreli kullanımı çocukların sağlıkları açısından zararlı olabilmektedir. O nedenle bu konuda ebeveynlerin bilgili olması ve gerekli durumlarda çocukları tabletten uzaklaştırma yöntemlerini bilmeleri gerekmektedir.

Ebeveynler çocukları tabletten uzak tutmanın yöntemlerinin neler olduğu, tablet kullanım süresinin ne kadar olması gerektiği ya da ne şekilde olması gerektiği konularında bilgi sahibi olurlarsa çocuklarının tablet kullanım konusunda zarar görmelerini engelleyebilirler.

Eğer çocuğunuzda tablet konusunda bir bağımlılık söz konusu ise ona yasaklar getirmeden önce tablet kullanımının neden bu kadar yoğun olduğunun sebeplerini biliyor olmalısınız. Çünkü çocuklar bazen arkadaşları ile yaşadığı sorunlar, aile içindeki huzursuzluklar, okul hayatındaki problemler gibi psikolojik nedenlerden kaçış yolu olarak tableti ile çok fazla zaman geçiriyor olabilir. O nedenle çocuklarınızın tablet izleme sürelerini kısaltmak ya da çocuklarınızı tabletten uzak tutmak için önce onun psikolojik durumunun doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Ve ilk önce bu sorunun ortadan kaldırılması ile işe başlamak gerekir. Bunun içinde çocuklarınızı çok iyi gözlemlemeli, onlarla konuşmalı ve durumu anlamaya çalışmalısınız. Tek başınıza çözülemeyecek durumlar söz konusu ise öğretmenlerinden ya da psikolojik bir danışmandan yardım alabilirsiniz.

Çocukları Tablet Oynamadan Uzaklaştırma İpuçları

Sorun tespitinden ve çözüm yollarının planlanmasından sonra çocuğunuzun doğru yöntemlerle nasıl tablet kullanımını azaltabilirsiniz ona bir göz atalım

• Çocuğunuzun yaşıtlarıyla daha fazla zaman geçirme olanağı bulabilmesinin yollarını bulmalısınız. Örneğin okul öğretmenleri ile görüşüp arkadaşları ile etkinlik düzenlenmesi yönünde talep oluşturabilirsiniz. Yada okul sonrası ve tatil günlerinde arkadaşlarıyla sosyal etkinlikler yapabilmesi için siz küçük bir organizasyon ayarlayabilirsiniz. Birkaç arkadaşını eve davet edip onlarla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

• Ebeveyn olarak çocuklarınızla az zaman geçirmeniz onları daha fazla tablet kullanmaya iter. Evde bulamadığı keyifli ortamı sosyal ortamlar ya da videolar ve oyunlar aracılığı ile oluşturmaya çalışır. Bu yüzden çocuğunuzla evde daha fazla zaman geçirmeli ve birlikte çocuğunuzun hoşuna gidecek etkinliklerde bulunmalısınız.

• Spor ve fiziksel aktivitelere katılmasını sağlayıp enerjisini bu şekilde atabilmesini sağlayabilirsiniz. Hangi alanda ilgisi varsa spor ya da müzik kurslarına gönderebilirsiniz. Böylece ilgisi farklı alanlara yönelip tabletten uzaklaşacaktır.

Çocukları Tabletten Uzaklaştırma Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

Bu yöntemleri uygularken doğru bir yol izlemenizde çok önemli. Bundan sonra tablet yasak onun yerine bunu yapacağız şeklinde bir yaklaşımla konuya giriş yapmanız hiçbir fayda sağlamayacaktır. Çünkü yasak şeyler çocuklar için daha cazip hale gelecektir. Ve tableti bırakıp sizin planladığınız etkinliği tercih etmesi çok zor olacaktır. Bu nedenle olaya bu noktadan yaklaşmak çok yanlış.

Bunun yerine konunun tablet yasağıyla hiç alakası yokmuş gibi yapılması planlanan etkinliğin ilgi çekici olmasını sağlamaya çalışmalısınız. Zaten bu şekilde kendiliğinden gelişecek bir durum söz konusu olacak ve tabletten uzaklaşmış olacak. Ve bunu bu amaçla yaptığınızın farkında bile olmayacaktır. Ama sonuçta siz hedefinize ulaşmış olacaksınız. İlk etapta belki çocuğunuzun bu tarz etkinlikler ya da sosyalleşmeler ilgisini çekmeyebilir ama kesinlikle onları azarlamamalı ya da başka konularda kısıtlamalara ve cezalandırmalara gidilmemelidir.

Çok Fazla Tablet Kullanmanın Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Çocukluk döneminde iskelet yapısının oluşumu hala hızlı bir şekilde devam etmektedir. Sürekli tablet izleyen çocuklarda ne yazık ki duruş ve kemik düzeninin işlevleri olumsuz etkilenebilmektedir. Hatta ilerleyen aşamalarda duruş bozukluklarına bile neden olabilmektedir. Boyun fıtığı, kamburluk gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bunun yanı sıra çocukluk dönemi karakter oluşumunun başlangıcı olduğu için sürekli gerçek hayattan kopuk internet aleminde yaşaması doğru bir gelişim süreci oluşturmaz.

Ayrıca tabletler kendilerinden ışıklı olan cihazlardır. Özellikle mavi ışıklar sürekli maruz kalındığında uyuma problemlerinin ortaya çıkmasına ve göz bozukluklarına sebep olabilir.

Tablet kullanımının süresi arttıkça sosyal ortamda daha az zaman geçirmeye başlarlar. Bu da çocuklarda iletişim kurma becerilerinin zayıflamasına, arkadaş edinme konusunda güçlük çekmesine ve konuşma yetisinin kötü yönde değişmesine yol açacaktır.

Mümkün olduğunca çocuklarınızın tablet kullanım sürelerinin kısıtlanması ve bu konuda bilinçli davranılması gerekmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.