Çocukların Ekran Kullanım Süresi Nasıl Olmalı?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Çocukların Ekran Kullanım Süresi Nasıl Olmalı?
Çocukların Ekran Kullanım Süresi Nasıl Olmalı?

Çocukların gelişimi konusunda ekran başında ne kadar zaman geçirdikleri değil aslında ekran başında ne kadar zaman geçirmedikleri daha önemli. Normal yaşantımızda bunu dengede tutmak zaten oldukça zor iken bu Pandemi döneminde gerek uzaktan eğitim alıyor olmaları gerek dışarı çıkamadıkları için vakit geçirme amaçlı olarak ekran başında olmaları bunu iyice kontrol edilemez hale getirdi.

Peki, bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz?

 

Çocuğunuzun ekran başında geçirdiği süre artık ona zarar verme aşamasına gelmiş mi bunu anlayabilmek için öncelikle ebeveyn olarak kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

Çocuğunuz gün içerisinde yeteri kadar hareket ediyor mu?

Bilgisayar oyunları dışında normal oyun oynuyor mu?

Aile bireyleri ile sohbet ediyor mu?

Uykusunu yeterince alıyor mu?

Bu soruların cevabı evet ise endişelenmenizi gerektirecek aşamaya gelmemişsiniz demektir. Ama yine de ekran kullanımını takip etmeyi bırakmamakta fayda var.

Ancak bu sorulara cevabınız hayır ise işte o zaman durum tehlikeli bir boyutta demektir. Biran önce ne gibi önlemler alabileceğiniz konusunda bilgi edinmeniz gerekmekte.

Çocukların ekran kullanımını nasıl düzenleriz?

Ekran kullanım süresini belirleyebilmek için ilk dikkate almanız gereken şey çocuğunuzun yaşıdır. 2 yaşından küçük çocuklar zaten ekran kullanımına maruz bırakılmamalıdır. Sesini çıkarmadan bir köşede oturup izlesin bende kendi işime bakabileyim ya da yemeğini daha kolay yedirebileyim gibi sebeplerle 2 yaşından küçük çocuklara ekrandan bir şeyler izletmek çok yanlış.2 yaşından büyük çocuklarda ise günde 1 saati geçmeyecek şekilde ayarlamalar yapılmalı.

Çocuğun yaşına uygun ve eğitici şeyler izliyor olması da çok önemli bir detay.

 

Çocuğunuz ekranda bir şey izlerken mümkün olduğunca sizde onunla birlikte izleyin. Bu onun öğrenmesi açısından daha faydalı olacaktır. İzlediği şey hakkında onunla konuşabilir daha iyi idrak etmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca izlediği şeylerde olumsuz bir durum tespit ederseniz izlemesine engel olabilme imkanına sahip olursunuz.

Çocuğunuzla birlikte izleme imkanına sahip değilseniz ya da çocuğunuz biraz daha ilerleyen yaşlarında ise ve o an sizi yanında istemiyorsa bile mutlaka sonradan neler izlediğini, hangi sitelere girdiğini takip altına alıp detaylı kontrolü sağlamalısınız. Sakıncalı içerikler sebebi ile çocuğunuzun yanlış yönlendiriliyor olmasına karşı bu tedbir çok önemli. Bu konuda ebeveyn kontrolü ile ilgili uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Çocuklar duygularını kontrol edebilmeyi öğrenmeli. Ama bunu ekrana bağımlı olarak yapmamalı. Örneğin çocuğunuz aşırı derecede sıkıldı ya da huysuzluk yapıyor. Onun bu halleriyle başa çıkamayacağınızı düşündüğünüz an çocuğunuzu ekran başında bir şeyler izleyip sakinleşmesi için yönlendirmeyin. Bu onun bu gibi duygularla nasıl başa çıkabileceğini öğrenmesini engeller. Bu gibi durumlarda ebeveynleri ile sakince konuşabilmeyi ya da sıkıntısını giderecek başka aktivitelere yönlenmesi gerektiğini öğrenmeli.

Çocukların ekrana maruz kaldıkları süreyi nasıl azaltırız?

Kendinizde ekran başında çok fazla zaman geçirmeyerek çocuğunuza örnek olabilirsiniz. Bu ona yapma etme diye ikazda bulunmaktan daha etkili bir yöntemdir.

Ekran kullanım süresi konusunda tüm aile bireylerine kurallar koyarsanız ve siz ebeveynlerde bu kuralarla dikkatli bir şekilde uyarsanız çocuğunuzda kendine ayrılan süreler dışında ekran başında olmaması gerektiğini öğrenecektir.

Aile aktiviteleri ya da sohbetleri yapıldığı sıralarda arka planda açık olan bir TV ve bilgisayar olmamalı. Herkes telefon ve tabletlerini elinden bırakıp hatta mümkünse kapatıp o an sadece eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmeye odaklanmalı.

Kendinizde buna dahil olmak suretiyle yatmadan en az 1 saat önce ekranlarla ilişiğinizi kesmiş olmalısınız.

Çocukların yatak odasında tablet ve telefon bulundurmamalarına mümkün olduğunca özen gösterin. Ve yatak odalarının dışında şarj edin. Gece uyurken radyasyona maruz kalmalarını da engellemiş olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.