Çocukların Özgüven Gelişimini Arttırma Yolları

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocukların Özgüven Gelişimini Arttırma Yolları
Çocukların Özgüven Gelişimini Arttırma Yolları

Özgüven kişinin kendi kimliğini bulma, kendi kararlarını kendi verebilme, başkalarına bağımlı olmaması durumudur. Hangi yaşta olursak olalım kadın erkek fark etmez özgüven çok önemlidir. Bu çocuklar içinde geçerlidir. Zaten özgüven çocuk yaşta oluşmaya başlar. İçinde yaşanılan koşullar ve ailenin, çevrenin tutumuna bağlı olarak şekillenir. Bu yüzden çocuğun özgüven oluşu ve gelişiminde aileye çok önemli görevler düşmekte.

Peki, bu görevler neler?

Her fırsatta çocuğunuza onu ne kadar çok sevdiğinizi ve onunla ne kadar gurur duyduğunuzu söyleyin ya da gösterin. Bu çocuğunuzun sevgi eksikliği ve cesaret problemi yaşamasını önler. Ailesi tarafından sevilen ve takdir gören bir çocuk başkalarında bu boşluğu tamamlamaya çalışıp hatalar yapmaya kalkışmaz.

Küçük başarılarında çocuklarınıza ödüller verin bu daha iyisini yapabilmek için ona cesaret verecek ya da teşvik edecektir. Fakat bunu yaparken bunu başarırsan bunu kazanırsın şeklinde yapmayın. Çünkü bu şekilde yapmak istemediği her konuda karşılığında bir şeyler beklemeye başlar. Rüşvet olarak algılayabilir bu ödül konusunu. Başarı sağladığı bir noktada bu onun habersiz gelen bir ödülü olmalı. Başarıyı o ödül için sağlamamalı. Ama başarı sağladığında da karşılığını fazlasıyla almanın mutluluğunu yaşayabilmeli.

Başarısız olduğu konularda ne olursa olsun onun yanında olun. Ve her zaman daha telafi edebilmesinin ya da yeniden deneyip başarabilmesinin bir yolu olduğunu ona gösterip cesaretlenmesini sağlayın.

Duygu, düşünce ve hayallerini size anlatırken saçma ya da boş şeyler olduğunu asla söylemeyin. Ne olursa olsun onu dikkatle dinleyip söylediklerini önemseyin. Yanlış fikirlere sahip olduğunu düşünüyorsanız bile kendi fikrinizi uygun bir dille belirtip onun kendiliğinden düşüncelerini değiştirmesini ya da farklı bakış açıları edinmesini sağlayın. Ve unutmayın bazen yanlış görüşte olan sizde olabilirsiniz. Ebeveyn olmanız yaşınızın büyük olması her zaman doğru fikre sahip olabileceğiniz anlamına gelmez. Sizlerin de çocuklardan öğreneceği binlerce şey var bunu unutmayın.

Çocuğunuza karşı empati kurmayı unutmayın. Ve bu duyguyu ona da aşılamaya çalışın. Bu onunda empati kurabilen bir karaktere sahip olmasını sağlar. Bir zamanlar sizin de o yaşta olup aynı konularda onunla aynı düşüncelerde ve duygularda olduğunuzu hatırlayın. Ve çocuğunuzu anlamaya çalışırken onun açısından bakabilmeyi deneyin.

Bazı konularda risk almasını sağlayın. Yeni şeyler denemesi, başarıp başaramayacağını test etmesi için onu cesaretlendirip teşvik edin. Bu sayede yeni başarılar sağlayıp kendindeki yeni yetenekleri keşfedebilir.

Çocuğunuzu asla başka çocuklarla kıyaslamaya kalkmayın. Bu yapılan en büyük hatalardan biri. Çocuğunuzun kendine olan güveni sarsılır ve ne yaparsa yapsın başarısız olduğunu düşünebilir. Yada sizin kıyasladığınız kişileri taklit etmeye onların karakterine bürünmeye ve bu sayede sizden takdir görmeye çalışabilir. Ama buda çocuğunuza kendi olmaktan çıkmasına neden olur. Her çocuk özeldir ve birbirinden farklıdır. Başkalarının çocuklarının ne yaptıklarının boş verin ve sadece kendi çocuğunuzu en iyi şekilde yetiştirmeye odaklanın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.