Çocuklarınızı İstismardan Korumanızın Yolları Nelerdir?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Çocuklarınızı İstismardan Korumanızın Yolları Nelerdir?
Çocuklarınızı İstismardan Korumanızın Yolları Nelerdir?

Çocuk istismarının düşüncesi bile çok korkunç gelirken ne yazık ki hem bizim ülkemizde hem de dünyadaki diğer ülkelerde bu durum çok sık yaşanmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek yine biz büyüklerin elinde. Bizlerin bu konuda gerekli bilgiye sahip olabilmemiz çocuklara da gerekli bilgiyi verebilmemiz açısından oldukça önemli. Çocuğunuzun her dakika yanında olup onu koruma imkanınız olmadığı için gerekli durumlarda çocuğunuzun kendisini nasıl koruyacağı hakkında temel bilgileri ona vermelisiniz.

Çocuk istismarını önlemek için çocuğunuza öğretmeniz gereken temel bilgilerden bazıları:

Her bireyin olduğu gibi çocuklarında güvenli şartlarda yaşıyor olmaya hakkı vardır. Çocuğunuzun da bu hakka sahip olduğunu kendisine anlatın. Ve hiç kimsenin onun güvenliği konusunda onu tehdit edemeyeceğini, bunun bir suç olduğunu ona söyleyin. Kendisini tehdit eden kişilerden korkmaması ve bu durumu sizden saklamaması gerektiğini bilmeli.

Bedenindeki her bölgenin olduğu gibi bazı bölgelerin daha özel olduğunu ve bu bölgelere başkalarının dokunmaması gerektiğini öğretin. İç çamaşırı ya da mayo ile kapatılan bölgelerin vücudundaki en özel yerler olduğunu anlamasını sağlayın.

Herhangi bir zorbalık anında yardım istemek için yüksek sesle bağırmasında çekinilecek bir durum olmadığını söyleyin. Yada yaşadığı herhangi bir olayı ebeveynleri ya da diğer aile büyükleri ile en kısa sürede paylaşmasını söyleyin. Hiçbir şekilde bu gibi durumlara boyun eğmemeli ve saklamamalıdır.

Bedenine dokunmaya çalışan kişilere karşı ya da kendisini güvende hissetmediği durumlarda “hayır” diyerek tanımadığı kişilere karşı çıkması gerektiğini öğretmelisiniz. Bunu yaparken asla korkmaması gerektiğiniz bilmeli.

Çocuğunuz size herhangi bir istismar olayını anlatıyorsa asla ona inanmamazlık etmeyin. Çünkü çocuklar bu konuda çok nadir yalan söylerler. Bazen bu istismarı gerçekleştiren kişi çok yakınlarınızdan biride olabilir. Bu gibi durumlarda inanması ve kabullenmesi ne yazık ki daha zor olabilir. Ancak her türlü ihtimali değerlendirip çocuğunuza “o öyle bir şey yapmaz” gibi kendisine inanmadığınızı bildiren cümleler kurmayın. Eğer durum gerçekse ve siz çocuğunuza inanmamayı tercih etmişseniz bir sonrakinde çocuğunuz bu durumu size anlatmayabilir. Ve buda işlerin daha da kötüye gitmesine yol açabilir.

Zorbalık ya da taciz için çocuğunuza yaklaşan kişiler genellikle çocuğunuzu yaşanan durumu bir sır olarak saklaması konusunda uyarırlar. Henüz bir takım şeyleri net olarak algılayabilecek yaşta olmayan çocuğunuz bu sırra ortak olmak isteyebilir. Bundan dolayı da çocuğunuza yabancı kişilerin sır olarak söylediği ya da yaptığı şeyleri ebeveynleri ile mutlaka paylaşması gerektiğini anlatın.

Çocuklarınızı kendiniz dahi öperken ya da sarılırken “seni öpebilir miyim, sana sarılabilir miyim” şeklinde izin isteyerek yapmalısınız. Bazı durumlarda çocuğunuz kendisini öptürmek istemeyebilir. Bu anlarda “hayır” demesi gerektiğini öncelikle sizden öğrenmelidir. Bu sayede herhangi biri onu öpmeye ya da ona temasta bulunmaya çalıştığında hayır demekten korkmazlar.

Çocuğunuza tanımadığı kişilerle siz yanında olsanız bile konuşmadan önce sizden izin alması gerektiğini öğretmelisiniz. Eğer siz yanında yoksanız ve tanımadığı biri onunla konulamaya çalışıyorsa hiç duymamış gibi davranarak hızlıca yürüyerek ya da koşarak o kişinin yanından uzaklaşmalıdır. Ve bu tarz bir durum yaşanmışsa size mutlaka anlatması gerekmektedir. Bu konuda çocuğunuza sık sık hatırlatmalarda bulunun.

Eğer çocuğunuzun bir istismara ve zorbalığa maruz kaldığını öğrenirseniz ya da fark ederseniz yapmanız gerekenler şunlardır:

Size anlattığı şeyleri dinlerken herhangi bir kızgınlık ya da üzüntü belirtisi göstermeden dikkatle dinleyin. Böyle bir durumda tepki vermeden dinlemek tabi ki çok zor olacaktır ama çocuğunuzun rahatça her şeyi anlatabilmesi için sizin tepkilerinizden korkmaması gerekmektedir.

Başına gelen bu durumdan dolayı kendisini suçlu hissetmemesi gerektiğini söyleyin. Daha önce onu bu konularda defalarca uyarmış olsanız bile “neden beni dinlemedin” ya da “ben sana demiştim” türünde cümleler kurmayın. Bu gibi cümleler çocuğunuzun suçu kendinde aramasını ve bir kez daha böyle bir şey yaşadığında sizin tepkinizden çekindiği için olayı sizden saklamasına neden olabilir.

Çocuğunuzun yaşadığı olay konusunda kendisini aciz ve gergin hissetmemesi için “bu konuda ne yapmak istersin” diye sorarak ona da kendisini ifade etme şansı tanımalısınız. Böylece kendisini ne yaşamış olursa olsun güçlü hisseder ve çözüm bulunabileceğine olan inancı artar. Eğer bu konuda konuşmak istemiyorsa onu zorlamamalısınız.

Çocuğunuzdan gerekli bilgileri aldıktan sonra gerekli kurumlara durumu bildirerek destek almaya başlamalısınız. Örneğin olay okul içinde ve çevresinde gerçekleşmişse bunu mutlaka okul yönetimi ile paylaşın. Gerekli önlemlerin alınması gerektiğini bildirin.

Çocuk istismarı tespit edilen durumlarda başvurabileceğiniz yerler:

Okul rehberlik servisleri
ALO 153 Sosyal Destek Hattı
ALO 155 Polis İmdat Hattı Çocuk İzlem Merkezleri
Belediye ve Hastanelerin destek birimleri
Cumhuriyet Savcılıkları

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.