Çocuklarınızın Ödev Saati Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuklarınızın Ödev Saati Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler
Çocuklarınızın Ödev Saati Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anaokulunun eğlenceli ve oyun ağırlıklı sürecinden sonra ilköğretime geçiş yapıldığında çocuklar ödevler konusunda oldukça zorluk yaşarlar. Ve bir çok çocuk ev ödevi yapmayı reddeder. Hatta sırf bu ödevlerden dolayı okuldan nefret ettiğini söyleyerek gitmek istemez. Ev ödevlerinin çok fazla olmasından sürekli şikayetçi olurlar.

Peki bu sürece alışmaları için ne yapmalıyız?

Öncelikle çocuğunuzun neden ödev yapmak istemediğini net olarak anlamaya çalışın. Yani gerçek sorun ödevlerin çok fazla olması mı yoksa başka nedenlerden dolayı gerçekten okulu mu sevmiyor? Eğer okulla ilgili bir sorun söz konusu ise öncelikle bu konuyu çözmenin yollarını bulmanız gerekmektedir.

Çocuğunuz okuldan eve gelir gelmez onu ödevlerini yapması için zorlamayın. Öncelikle okulda geçirdiği zaman hakkında onunla sohbet edin. Gün içinde olumlu yada olumsuz neler yaşandığını öğrenmeye çalışın. Bu şekilde okulda geçirdiği zamanının sizin için önemli olduğunu düşünür. Yada okulda yaşadığı her hangi bir sıkıntı konusunda yalnız olmadığını hisseder. Onunla belirli bir süre sohbet ettikten sonra o gün hangi ödevleri yapması gerektiğini sorup öğrenin.

Ders çalışma saatinin hangi saat aralıklarında olması gerektiğine yada mola zamanlarına çocuğunuzla birlikte karar verin. Sizin tek başınıza koyduğunuz ödev yapma kuralları çocuğunuz için sıkıcı olacaktır. Ama kurallara dahil olmak onu rahatlatacaktır. Ödev saatine yada mola saatlerine komik isimler vererek işi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Ödev saati yaklaştığında çocuğunuz hatırlatmalar yapın. O sırada oyun oynuyor ya da herhangi bir aktivite ile meşgul ise ödev saatine az kaldığını ve artık bunun için kendisini hazırlaması gerektiğini bilir. Yani oyununun ortasında “Hadi bırak oyunu ders başına” demek yerine bu hatırlatmalar ile çocuğunuza oyunu sonlandırması için zaman tanımış olursunuz.

Her çocuğun öğrenme aşamasında dikkat süreleri birbirinden farklıdır. O nedenle ders çalışma saatlerini ayarlarken çocuğunuzun dikkat süresini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Çünkü odaklanma süresinin sonuna gelen çocuk ödevini yapmakta zorlanacaktır. Kısa molalar vererek çocuğunuzun dinlenmesini ve ödevini yapabilmek için yeniden dikkatini toplayabilmesini sağlamalısınız.

Çocuğunuzun ödevlerini daha istekli yapabilmesi için onu motive edecek şeyler yapın. Bu motivasyon bazı çocuklar için sözlü kutlamalar yada sarılma veya bir öpücük şeklinde olurken bazı çocuklar sevdiği bir atıştırmalık yada minik çıkartma tarzı şeylerden hoşlanıyor olabilir. Bu tamamen çocuğunuzun ilgi alanları ve mutlu olduğu konularla alakalı olarak belirlenmelidir. Ancak bu motivasyon ödüllerinin çok fazla maddi şeyler olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu ilerleyen zamanlarda her defasında ödev yapma şartı ile daha büyük şeyler istemesine yol açabilir. Örneğin sevdiği çikolatayı yiyebilmesi için matematik ödevini bitirmesini söyleyebilirsiniz. Yada o gün ev ödevini yaptığında ödül olarak günlük çizgi film izleme süresini 5 dakika artırdığınızı söyleyebilirsiniz.

Çocuğunuz ödev yaparken ona destek olmak amacı ile yanında bulunmalısınız. Ancak kesinlikle ödevlerini siz yapmamalısınız. Okulda başarılı notlar alabilmesi için ödevlerini kusursuz yapmasını isteyebilirsiniz. Ancak kendisi yapmadığı sürece bu onun değil sizin başarınız olacaktır ve çocuğunuza hiçbir katkı sağlamayacaktır. Ödevlerini kontrol edip anlamadığı noktalarda ona yardımcı olabilirsiniz yol gösterebilirsiniz ancak sonuca ulaşma konusunda bağımsız olması gerekmektedir.

Çocuğunuz eğer konuyu bir bütün halinde öğrenmekte zorlanıyorsa parçalar halinde daha kolay öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun öğrenme stili sizinkinden farklı olabilir. Kendi yöntemlerinize göre değil de onun anlayabildiği yöntem üzerinden öğretmeye çalışmalısınız.

Çocuğunuza ödevlerini yapması konusunda çok sert ve sinirli tepkiler gösterirseniz bu onu ders çalışma konusundan daha da uzaklaştıracaktır. Bu konuda ona sakince yaklaşmalı ve motive etmelisiniz.

Çocuğunuz ev ödevleri konusunda olumsuz duygular içerisinde ise yada başaramadığını düşünüyorsa bu olumsuz duyguları olumluya çevirmek adına onunla sohbetler etmelisiniz. Ve problemin ana kaynağını bulup öncelikle onu çözmeye çalışmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.