Çocuklarınızın Oyuncaklarına Müdahale Etmeyin

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Çocuklarınızın Oyuncaklarına Müdahale Etmeyin
Çocuklarınızın Oyuncaklarına Müdahale Etmeyin

Çocuğunuzun oyuncaklarına ve oyun alanına müdahale etmenizin onlarda olumsuz etkilere sebep olacağını biliyor muydunuz?

Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun ve işyerinde çalışırken birden birisinin evraklarınızı önünüzden alıp bilgisayarınızı kapatmaya kalktığını düşünün. Yada evde kitap okurken elinizden kitabınızı alıp yeter bu kadar değini. En sevdiğiniz filmi izlerken kumandayı alıp televizyonu kapattığını bir hayal edin. Bu gibi durumlar hiç hoşunuza gitmezdi değimli? Çok kaba ve saygısızca bir davranış olduğunu düşünürsünüz.

Çocuğunuz içinde oyuncakları ve oyun alanları aynı ölçüde önemlidir. Çocuğunuzun oynadığı oyun onun mesleği gibidir. Kurduğu oyunda bazen bir aşçı, bazen bir şoför olurken bazen bir doktor bazen de bir ustadır. Sizin için basit bir oyun gibi gözükse de onun becerileri, hayalleri ve ilgi alanıdır.

Siz aniden oyunu bırakmasını ya da oyuncaklarını toplamasını söylediğinizde beklide çok önemli bir ana müdahale etmiş bulunmaktasınızdır. Buda çocuğunuzun oyunu bırakmak istemeyip sizinle inatlaşmasına sebep olmaktadır.

Böyle anlarda çocuğunuza bir oyun süresi belirleyip sürenin sonuna yaklaştığında ona hatırlatmalarda bulunun. Böylece çocuğunuz oyunda kurduğu hayal dünyasında işlerini toparlayabilmek için zaman kazanmış olur.

Oyuncaklarını ve dağıttığı şeyleri toparlamak tabi ki çocuğunuzun görevi olmalı ve bu sorumluluğun onda olduğunu bilmeli. Ama bazı durumlarda eğer kurduğu bir oyun varsa ve bir sonraki oyun süresinde aynı oyuna devam edecekse yarattığı oyun alanını o şekilde bırakmasına izin vermelisiniz. Çünkü ortada bir emek söz konusu ise çocuğunuza saygı duymalısınız. Böylece yaptıklarını takdir edip önem vermeniz çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmesi konusunda teşvik olacaktır.

Legoları ile inşa ettiği bir eseri, yaptığı resimleri saklamasına izin vermelisiniz. Hatta bu eserlere ne kadar değer verdiğinizi göstermek için “üzerine senin ismini yazalım kimse zarar vermesin” diyebilirsiniz.

Yada “buna zarar vermeden daha güvenli bir yere kaldıralım, bu şekilde ortada durması güvenli değil” diyerek hem yaptığı şeye değer verdiğinizi gösterebilir hem de ortalıktaki dağınıklıktan kurtulmuş olursunuz.

Yaptığı şeylerin resmini çekerek ne kadar beğendiğinizi gösterebilir böylece ortalıktan kaldırmaya daha kolay ikna edebilirsiniz.

Yaptığı resimleri evinizde uygun bir bölgeye asmanız onun emeğine saygı duyduğunuzu ve ne kadar beğendiğinizi gösterir. Böylece bu konuda yeteneğini daha büyük bir istekle geliştirebilir.

Çocuğunuzun bazen oyuncaklarını kaldırmak istememe konusunda ısrarcı olmasına karşı esnek davranabilirsiniz. Tabi ki bu durumu çocuğunuzla olan iletişiminize bağlı olarak siz belirlemelisiniz. Bazı şeyleri bazen oluruna bırakmak daha doğru olabilir.

Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerine zarar vermeden ona oyun oynama saati ve oyuncakları ile ilgili sorumluluk duygusu kazandırmalısınız. Zaten bir süre sonra çocuğunuz oyun süresi sona erdiğinde yapması gerekenleri bilir ve sorumluluklarını yerine getirir. Bu şekilde daha doğru bir yol izlemiş olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.