Çok Fazla Yulaf Ezmesi Tüketilmesinin Yan Etkileri

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Çok Fazla Yulaf Ezmesi Tüketilmesinin Yan Etkileri
Çok Fazla Yulaf Ezmesi Tüketilmesinin Yan Etkileri

Yulaf ezmesi yiyebileceğiniz en sağlıklı kahvaltı çeşitlerinden biridir bu bir gerçek. Çünkü Yulaf ezmesinin çok sayıda sağlık yararı bulunmaktadır. Ancak her şeyin fazlasında olduğu gibi aşırı yulaf ezmesi yemeninde vücudunuza bazı yan etkileri olabilmektedir. Bu nedenle yulaf ezmesi tüketiminde ne gibi zararlarının da olabileceğini çok iyi biliyor olmalısınız.

Yulaf ezmesini tek başına tüketmek birçok kişiye çok sıkıcı gelebilir. Bunun içinde içine şeker, çikolata parçaları ve meyve gibi yiyecekleri ekleyerek daha tatlı olmasını sağlıyorlar. Ancak böyle yaparak yulaf ezmesinin genel besin değerini düşürmüş oluyorlar. Ve gereksiz bir şekilde fazladan kalori, yağ, şeker ve karbonhidrat tüketmiş oluyorlar. Buda çok sağlıklı bir beslenme stili değil maalesef.

Kahvaltı için sürekli yulaf ezmesi tercih ediyor olmak yiyebileceğiniz sağlıklı yiyeceklerin çeşitliliğine kısıtlama getirmiş olmanız anlamına gelir. Çünkü vücudunuzu ihtiyacınız olan diğer yiyeceklerden mahrum bırakıp tek tip beslenmeye yönelmiş olmanız sağlıklı bir beslenme biçimi değildir.

Yulaf ezmesi iştahınızı bastırdığı için diyetlerde en çok tercih edilen besin türüdür. Ancak fazla tüketilmesi yetersiz beslenmeye ve kas kütlesinin erimesine sebep olabilir. Bunun nedeni ise, yulaf ezmesinin sizi daha uzun süre tok tutmasıdır. Çünkü bu şekilde yemek yeme isteğinizi kaybedersiniz. Diyetinize ihtiyacınız olan diğer besin gruplarını da eklemeli ve dengeli beslenmelisiniz.

Yulaf ezmesi lif içeriği bakımından sindirim sürecinize olumsuz etki ederek biraz şişkinliğe neden olabilir. Özellikle de yulaf ezmesi yemeye yeni başlamış ve düzenli tüketimine alışkın değilseniz. Bu şişkinlik problemini önlemek için önce küçük bir porsiyonla başlamak en iyisidir. Vücudunuz yulaf ezmesi ile beslenmeye alıştıkça miktarı artırabilirsiniz.

Paketlenmiş ve aromalı yulaf ezmeleri daha pratik ve lezzetli gibi görünebilir. Fakat içeriğinde birçok kimyasal ve şeker bulunmaktadır. Hatta suni boya bile ilave edilebilmektedir. O nedenle katkısız yulaf alarak içine kendiniz meyve ya da kuruyemiş ekleyebilirisiniz. Bu sağlığınız açısından daha doğrudur.

Çölyak hastalığı olanların yulaf ve yulaf ürünlerini tüketmeleri çok zararlıdır. Bu nedenle eğer bu gibi rahatsızlıklarınız var ise yulaf tüketimi konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Diyabet hastalığınız var ise kesinlikle içine tatlandırıcı karıştırılmamış yulafları tercih etmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.