Çöpe Atmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Çöpe Atmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Çöpe Atmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Meyve ve sebzeler için söylenen “Vitamini kabuğunda” sözünü birçok kez duymuş olmalısınız. Bugün ki yazımızı okuduğunuzda bu sözün ne kadar doğru olduğunu öğrenmiş olacaksınız. Ve soyup çöpe atmadan önce hangi amaçla kullanabilirsiniz diye bir kez daha düşünmenizi sağlayacaktır.

Portakal kabuğu

Portakal kış aylarının sevilen meyvelerinden biridir. C vitamini açısından oldukça faydalı olduğu için sağlığımızı koruma amaçlı bol bol tüketiriz. Ancak hepimizin yaptığı en büyük hatalardan biri kabuğunu soyup çöpe atmaktır. Kabuğu portakal ile birlikte yenilebilmek açısından pek uygun olmadığı için onu çöp gibi görürüz. Fakat hiç de öyle değil. Kabuğunu rendeleyerek kek, kurabiye ya da salatalarınızda kullanabilirsiniz. Meyve çayı yapımında kullanabilirsiniz. Hatta reçelini bile yapabilirsiniz. Böylece kabuğundaki vitaminlerde çöpe gitmemiş olur.

Portakal kabuğu kötü kolesterolün düşürülmesine fayda sağlamaktadır. Reflü ve hazımsızlık gibi mide ve sindirim sorunlarına yardımcı olur. Bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca kanser hücrelerini öldürme konusunda çok etkilidir.

Karpuz kabuğu

Karpuz kabuğunu da ne yazık ki çöp olarak görürüz. Fakat karpuzun kabuğunu minik minik doğrayıp yemek sağlık açısından oldukça fayda sağlayacaktır. Karpuz kabuğunun içeriğinde bulunan sitrülin maddesi kan dolaşımını rahatlatmaya yarıyor ayrıca antioksidan kaynağı olduğu için yaşlanmayı yavaşlatıyor. Ve vücudu kansere karşı koruyor. Karpuz kabuğunu çiğnemek biraz zor olduğu için rendeleyerek tüketilebilir. Turşu ya da reçel yapımında da kullanılabilir.

Soğan kabuğu

Soğanın koyu renkli olan ve çöpe attığımız kabuğu aslında sağlık açısından çok faydalıdır. İçeriğinde bulunan flavanoid sayesinde yüksek tansiyon rahatsızlığına ve damar sertliğine çok fayda sağlamaktadır. Ayrıca romatizma ağrılarına da iyi gelmektedir. Soğan kabuklarını kaynatıp süzdükten sonra bu suyu yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Patates kabuğu

Patates kabuğu potasyum açısından oldukça zengin olduğu için patatesi mümkün olduğunca kabuğunu soymadan tüketmeniz gerekmektedir. Patates kabuğu sinir sistemi konusunda çok faydalıdır. Ayrıca alyuvarlarınızın ve niasin hücrelerinizin yenilenmesini de sağlar. O nedenle patatesin kabuğu patatesin kendisinden daha faydalıdır.

Muz kabuğu

Muz kabuğu B6 ve B12 vitaminleri açısından oldukça zengin olduğundan dolayı özellikle et yemeklerinin içine katılarak kolesterolü düzenleme konusunda büyük fayda sağlar. Ayrıca vücutta serotonin miktarını da artırırı. Bunun yanı sıra cildinize sürdüğünüzde sivilce, siğil, kırışıklık ve böcek ısırması gibi sorunlara da iyi gelmektedir.

Ananas kabuğu

Ananas kabuğunda bulunan bromelain maddesi öksürük tedavisinde çok etkilidir. Kabuklarını sıcak su içerisinde 1 saat kadar bekletin. Daha sonra ister blenderdan geçirip tamamını, isterseniz de süzerek sadece suyunu içebilirsiniz. İçerisine tercihe göre bal da ilave edilebilir.

Domates kabuğu

Domates kabuğu likopen açısından oldukça zengin olduğu için katarakt ve kanser gibi rahatsızlıklara karşı çok faydalıdır. Bu nedenle salata ya da yemeklerde mümkün olduğunca kabuğunu soymadan tüketmeniz önerilmektedir.

Elma kabuğu

Elmayı mümkün olduğunca kabuğu ile beraber tüketmelisiniz. Ancak kabuğunu o şekilde yemekten hoşlanmıyorsanız kabuklarından komposto yapabilirsiniz. Elma kabuğunun içeriğinde bulunan quercetin vetriterponoid maddesi sinüzit, astım ve saman nezlesi gibi rahatsızlıkların tedavisi konusunda çok etkilidir.

İncir kabuğu

İnciri kabuğu yüksek oranda omega 3 ve 6 içerdiği için kansere karşı çok etkili bir silahtır. Ayrıca kandaki insülin oranını düzenlemeye kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürmeye de büyük fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra süt ile birlikte tüketildiğinde kansızlık sorununa iyi gelmekte ve kemikleri güçlendirmektedir.

Meyve ve sebzeleri kabukları ile tüketirken onların iyice temizlendiğinden emin olmanız gerekmektedir. Özellikle sirkeli su ile yıkamak üzerinde bulunan tarım ilacı ya da böcek ilacı gibi maddelerden arınması konusunda çok etkilidir. İyice temizlendikten sonra mümkün olduğunca tüm meyve ve sebzelerin kabuklarını da tüketmeye çalışmanız sağlığınız açsından büyük fayda sağlayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.