Çorba Pişirirken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Çorba Pişirirken Yapılan Hatalar Nelerdir?
Çorba Pişirirken Yapılan Hatalar Nelerdir?
Havalar soğumaya başladıkça yemeklerin vazgeçilmezi çorbalar daha çok aranır oldu. Hepimizin çok sevdiği çorbaları doğru pişiriyor muyuz peki? Çorba yemekler arasındaki en basit şeymiş gibi düşünülür ama yanlış tekniklerle maalesef sonuç bazen hüsran olabiliyor. Daha lezzetli çorbalar için bir çoğumuzun yaptığı o hatalar neler bir bakalım.

İçine konulan tahılları çok fazla pişirmek

Bazı çorbalara pirinç yada erişte eklemek isteriz. Ama bu malzemeleri önceden haşlayarak çorbanıza eklemek gibi bir yanlışta bulunursanız aşırı pişmesine ve lezzetini yitirmesine yol açarsınız. Bu yüzden çorbanızın pişme süresiyle orantılı olarak son 10-15 dakikada bu malzemeleri katarsak olması gereken kıvamda pişirmiş olursunuz.

Yüksek ateşte kaynatma

Çorbanızı pişirirken kesinlikle yüksek ateşte olmamasına özen gösterin. Çünkü yüksek ateşte pişerken sıvı kısmı çok fazla buharlaşıp fazla konsantre olabilir. Daha düşük ısıda yavaş yavaş pişirmeniz çorbanızın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Malzemeleri yanlış zamanda eklemek

Çorbanıza katacağınız her malzemenin pişme süresi farklıdır. O sebepten sakın tüm malzemeleri aynı anda ekleyip pişirmeye kalkmayın. Örneğin sebze çorbası yaparken önce soğan sarımsak yada kereviz gibi aromatik tat ve kokusu olan malzemeleri sotelemekle başlamalısınız. Daha sonra diğer malzemeleri yavaş yavaş ekleyerek pişirme işlemine devam edilmeli.

Baharatları erkenden koymak 

Bir çok kişi çorbanın suyu kaynar kaynamaz tuzunu ve baharatlarını ekler ama bu uzun süre pişecek olan çorbanızın aromalarını daha konsantre hale getiri. Baharat ve tuzunu pişme işleminin sonuna doğru eklemenizde fayda var.

Süslerken yanlış malzeme seçimi

Çorbanızın sunumunda asla kuru otlar kullanmayın bunun yerine taze bitkileri tercih edin. Çorbanıza ekleyeceğiniz bitkiyi doğrayarak pişme işleminin sonunda ekleyin. Bu sayede çok hoş bir aroma katacaktır.

Kremalı çorbaları neredeyse hepimiz severiz ama çorbanızın içene katacağınız krema, süt, yoğurt gibi ürünler çok fazla olduğu zaman zararlı hale gelebilir. Özellikle yeniden ısıtılan çorbalarda asit oranı yüksek olacağı için çabucak bozulmasına sebep olur. Pişerken içine katmak yerine servis sırasında üzerini süsleyecek oranda eklemenizde fayda var.

Çok fazla süt eklemek

Çorba ile ilgili bir diğer detayda pişirdikten sonra bir süre beklediğinde mutlaka koyulaşırlar. Ama ısıtma esnasında yeniden açılıp sulu kıvama gelecektir. Koyulaştı diye direkt su ilave edilmemeli önce iyice ısınıp nasıl bir kıvam aldığına bakılmalı daha sonra azar azar sıcak su ekleyerek istenilen kıvama getirilmelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.