Curcumin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Curcumin Nedir ve Ne İşe Yarar?
Curcumin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Curcumin ismi yabancı gelse de aslında onun ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Hindistan’da yetişen curcumin bizim bildiğimiz adı ile zerdeçaldır. Hindistan’da özellikle kan temizleyici özelliğinden dolayı tüketilmektedir.

Curcuminin (zerdeçal) Faydaları

Curcumin yanıkların iyileşmesinde çok etkilidir. Aynı zamanda yaraların iyileşmesi, dokuların kendini yenilemesi gibi konularda da çok faydalıdır. Kök bitki şeklinde yetişir ancak daha çok toz halinde tüketilir. Baharat olarak bazı yemeklerde kullanılmaktadır.

Antioksidan özelliği sayesinde ağrılara çok iyi gelmektedir. Curcuminin depresyon konusunda bile çok faydası vardır. iltihap giderici özelliği de mevcuttur.

Kansere karşı vücudu korur ve kanser tedavisinde büyük faydası vardır.

Alzheimer olmanız konusunda riski azaltır.

Curcuminin içerisinde çok miktarda mineral bulunmaktadır. Birçok faydası bulunduğundan dolayı Hindistan’da neredeyse her yemeğin içerisine baharat olarak ilave edilmektedir. Güçlü bir tada sahip olduğu için Türk yemeklerinde çok sık kullanılmasa da faydalarını bilmeniz ve daha fazla tüketmenizde yarar var.

Curcumin nasıl tüketilir?

Toz haline getirerek salatalarınızda kullanabilirsiniz. Ilık suyun içerisine karıştırarak içebilirsiniz. Yada bal ile karıştırıp macun kıvamında tüketilebilir. Süt veya yoğurt içerisine ilave edilerek kullanılabilir.

Curcumini çocuklara verirken bal ve süt ile karıştırabilirsiniz. Yada sebze çorbalarına ilave ederek çocuklarınızın bu şekilde tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Sıcak suyun içerisinde demleyerek de çay olarak tüketilebilir. Demlendikten sonra curcumin süzülmeli ve o şekilde içilmelidir.

Curcuminin çok güçlü bir tadı olduğundan dolayı tüketilirken miktarına çok dikkat edilmelidir.

Curcuminin zararları

Birçok faydası olduğu gibi çok fazla tüketildiğinde yada bazı rahatsızlıklarınız mevcut iken bilinçsiz bir şekilde tüketildiğinde zararı dokunabilir.

Kan basıncını düşürür.

Demir eksikliğine yol açar.

Mide problemlerine yol açabilir.

Diyabet oluşumuna neden olabilir.

Böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir.

Alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Bulantı ve kusma gibi etkilere neden olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.