D Vitaminini Depolamanın Yolları

Anasayfa / Sağlık / D Vitaminini Depolamanın Yolları
D Vitaminini Depolamanın Yolları

Bilimsel çalışmalar alanında yapılan araştırmalarda D vitamininin kemik sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Kemiklerdeki bağışıklığın güçlenmesi içi D vitamini oldukça önemli. Çünkü D vitamini eksikliğinde kalp rahatsızlıkları, diyabet, astım, kanser ve depresyon gibi birçok hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Ancak her şeyin fazlasının zarar olması gibi D vitamininin de fazla olması kalp ritim problemi, böbrek taşı oluşumu ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara yol açabilmektedir. O nedenle D vitaminini ne eksik ne fazla miktarda vücudunuzda bulundurmalısınız.

Doktor tavsiyesi olmadan gelişigüzel bir şekilde D vitamini takviyesi içeren ilaçlar kullanmamalısınız. 6 ayda bir vücudunuzdaki vitamin ve kalsiyum oranınızı kontrol ettirmeli, doktorunuzun önerileri doğrultusunda gerekli vitamin takviyeleri yapılabilir.

D vitamini içeren gıdaları tüketerek günlük vitamin ihtiyacınızın en fazla yüzde 20’sini karşılayabilirsiniz. Bunun dışında kalan vitamin ihtiyacı için güneş ışığı şart. Gün içerisinde 11:00 ile 15:00 saatleri arası güneş ışınlarından en çok faydalanabileceğiniz zamanlardır. Bacaklarınızın dizden aşağısı ve kollarınız çıplak olacak şekilde güneş ışığından faydalanmalısınız. Tabii ki bunu yaparken güneş koruma faktörlü kremleri kullanmamalısınız. Çünkü bu güneşten yeterli verimi almanızı engeller.

Açık tenli iseniz 15-20 dakika, koyu tenli iseniz 30-45 dakika güneş ışığından yararlanabilirsiniz. Bu süreden daha fazla güneş ışığına maruz kalacaksanız o zaman koruyucu kremleri kullanabilirsiniz.

Üzerinizde kıyafet olması ya da pencerenin ardından güneşlenmek istemeniz de güneş ışığının cildinize fayda etmesini engellemektedir.

İçeriğinde D vitamini bulunan besinler

Somon, sardalya, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar D vitamini konusunda çok faydalı. Toprakta kendiliğinden yetişen ve güneş görmüş mantarlarda D vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yarayan besinlerden biridir.

D vitaminini yeterli almak için neler yapabiliriz?

Düzenli uyku

Günde 5 saatten az uyuyorsanız vitamin düzeyiniz daha düşük olacaktır. Vitamin seviyenizin düşük olması da narkolepsi, huzursuz bacak sendromu, uyku bozukluğu gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu nedenle düzenli uyku alışkanlığı edinip yeterli miktarda D vitamini depolamalıyız.

Fazla kilolardan kurtulun

Kilonuz ne kadar fazla olursa vücudunuzdaki vitamin oranı o derece yetersiz hale gelecektir. O yüzden ideal kilonuzun üzerinde çıkmamaya çalışmalısınız. İşlenmiş gıdalardan uzak durmalı ve haftada birkaç gün mutlaka spor yapmalısınız.

İlaç kullanımı

Çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklı kullanmış olduğunuz ilaçların bazıları D vitamininizi düşürebilir. Özellikle sara, epilepsi, AIDS ve kortizon ilaçları buna sebep olmaktadır. Bu tarz ilaçlar kullanmaktaysanız doktorunuzun kontrolünde vitamin oranınıza baktırıp gerekli ise vitamin takviyesi kullanmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.