Dağınık Beyin Sendromu Nedir?

Anasayfa / Psikoloji / Dağınık Beyin Sendromu Nedir?
Dağınık Beyin Sendromu Nedir?

Neredeyse her çalışanda mükemmel olabilme duygusu ve fikri mevcuttur. Bu çalışan kişilerde çok sıradan bir hedef olsa da ciddi anlamda psikolojik hastalıklara da yol açabilmektedir. Dağınık beyin sendromu da bu psikolojik rahatsızlıklardan biri.

Ve ne yazık ki çoğu zaman kişi bu sendroma yakalandığının farkında bile olmaz. Birden fazla sorumluluk almak her şeyi başarıyla sonuçlandırabilme isteği gibi fazla mükemmeliyetçi davranışlar dağınık beyin sendromunu yol açmaktadır. Hem kendi işlerini tamamlamak hem başkalarına yardımcı olma çabası gibi durumlar bu hastalığı tetiklemektedir. Fiziksel ve ruhsal olarak bu yoğunluktan kaynaklı bir süre sonra bunalıma girebilmesi kaçınılmazdır. Sürekli mükemmel olmak isteyen ya da aynı anda birçok iş yapmaya çabalayan kişiler başarısızlık durumlarında kendilerini çok kötü hissederler. Hatta bu nedenle intihara kalkışanlar bile vardır. Önemsemediğimiz bu durum aslında ciddi problemlere yol açmaktadır.

Dağınık beyin sendromunun belirtileri

Kişi sürekli yoğun olduğundan dinlenmesi gerektiği zaman dilimlerinde bile kafası bir şeylerle meşgul olmaktadır ve dinlenebilmesi mümkün olmaz.

Geceyi dinlenmeden geçirdiği için bir sonraki gün iş verimliliği düşer. Bunu telafi etmek için düzensiz beslenir ya da yemek yemek için bile kendine süre tanımaz. Buda bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar.

En kısa sürede işi bitirmeye odaklandığı için hatalar yapar, hatta hataları önemsemeden sonuca odaklanıp sadece işi bitirmek ister.

Yaşadığı kaygı ve stres nedeni ile ağlama krizleri yaşanabilir. Yaşadığı bu stresin iş yaşantısından değil de özel hayatından kaynaklandığını düşünür. Yoğunluk dolayısı ile bu noktaya geldiğini kabul etmez, sorunu özel hayatında arar. İşine daha fazla zaman ayırabilmek için sosyallikten uzak durur ve gitgide yalnızlaşır.

Sosyal hayatında bile sürekli işiyle meşgul olan tavırlar sergilerler. Ani hareketler ya da agresif tavırlar söz konusu olabilir.

İş yaparken sadece işine yoğunlaştığı için etrafında neler olup bittiğinden habersizdirler.

Dağınık beyin sendromunu nasıl önleriz?

İş saatleri dışında işi hatırlatacak her şeyden uzak durulmalıdır.

Gün içerisinde mola saatlerinde iş hakkında konuşmamalısınız. Arkadaşlarınızla ya da kendi başınıza kafanızı dağıtacak başka konulara yönelmelisiniz.

Kendinize zaman ayırdığınız durumlarda telefon, tablet ya da bilgisayarlarda işle ilgili konulardan uzak durmalısınız. Örneğin ayrı bir iş telefonunuz varsa mesai saatleri dışında ondan uzak durun. İş dışında iş konularında kimse ile iletişime geçmeyin. Bunu karşınızdaki kişilere de belirterek sizi iş saatleri dışında rahatsız etmemesi gerektiğini öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Kendinize zaman ayırın. Motive amaçlı kısa seyahatler yapabilirsiniz.

Yemek yerken telefonunuz elinizde ya da masa üzerinde olmamalı. Bu süreyi dinlenme ve beslenmeye ayırmalısınız sadece.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.