Daha Hızlı Hamile Kalabilmek İçin Ne Yapmalıyız?

Anasayfa / Hamilelik / Daha Hızlı Hamile Kalabilmek İçin Ne Yapmalıyız?
Daha Hızlı Hamile Kalabilmek İçin Ne Yapmalıyız?

Çocuk sahibi olmaya karar vermek çok düşündürücü bir süreçtir. Ama kararı verdiğinizde de biran önce hamile kalma isteği içinde olabilirsiniz. Ve bu süreci hızlandırmak içinde bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Tabi ki garanti içeren bir formül değiller ama daha sağlıklı ve hızlı bir süreç olabilmesi için fayda sağlayacağı kesin.

 

Bol bol seks yapın

Tabi ki ilk yapmanız gereken ve en önemli etken seks. Bunu duyduğunuza şaşırmanızı beklemiyoruz. Ama madem en kısa süre içinde hamile kalmayı hedefliyorsunuz o halde seks hayatınızda eskisinden daha çok yer almalı. Çünkü yapılan her sekste hamile kalma ihtimaliniz yüzde 20. Çok yüksek bir oran değilmiş gibi görünse de ne kadar sık seks yaparsanız şansınız o oranda artar.

Yumurtlama dönemlerinizi takip edin

Regl ve yumurtlama günlerinizi çok dikkatli bir şekilde takip edin. Hangi günler yumurtlama oranınız daha fazla bunu bilirseniz hamile kalma şansınızda artmış olur. Yumurtlama dönemlerinde hamile kalma olasılığınız çok daha yüksektir. Yumurtlama dönemi regl gününden 14 gün önceki süreçtir. Tabi bu gün sayısı kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Sağlık kontrolü yaptırın

Hamile kalmanızı hızlandırmak için doğurganlıkla alakalı hiçbir sağlık probleminizin olmaması gerekmektedir. Bunu tespit edebilmek içinde bir sağlık kontrolünden geçmelisiniz. Eğer varsa problemlerinizin çözümü için hemen tedaviye başlanmalıdır. Hatta check up yaptırmanızda çok iyi olur. Bu sayede hamilelik öncesinde ve sonrasında karşılaşabileceğiniz sağlık problemlerini önlemiş olursunuz.

Sağlıklı kiloda olmalısınız

Hamile kalmak için çalışmalara başlamadan önce sağlıklı bir kiloda olmalısınız. Yani boyunuzla orantılı olarak sağlıklı bir şekilde kaç kilo olmanız gerekiyorsa yaklaşık olarak o kilolarda olmanız hamile kalabilmenizi kolaylaştırır. Bu oranın altında ya da üstünde bir kiloya sahipseniz bu adet döngünüzü ve yumurtlama durumunuzu da olumsuz etkileyebilir. Buda hamile kalma ihtimalinizi düşürür ya da sorunlu bir hamilelik dönemi geçirmenize sebep olabilir.

Alkol ve sigarayı bırakın

Sigara ve alkol tüketimi hamilelik ihtimalini düşüren etkenler arasındadır. Bu nedenle mümkün olduğunca az tüketmeye hatta tamamen bırakmayı deneyin. Bu sadece kadın için değil erkek çında geçerli olan bir durumdur. Sigara ve alkol sperm kalitesini düşürdüğü için hamile kalma ihtimalinizde azalabilir. Bu konuda her iki tarafında bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.

Sakin olun

Biran önce hamile kalmak istiyor ve bir süredir denediğiniz halde olmuyorsa hemen endişeye kapılmayın. Bu bazen aylar süren bir zaman alabilir. O nedenle sakin olmaya çalışmalı ve kendinizi stresten ve üzüntüden uzak tutmalısınız.

Eğer hamile kalamıyor ve gerekli sağlık kontrolleri sonucunda herhangi bir sağlık probleminden kaynaklı olmadığını biliyorsanız bu tamamen psikolojik durumunuzun etkisinden dolayı olabilir. Akupunktur veya refleksoloji gibi alternatif terapi yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bu sayede rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olur. Sakin bir şekilde hamile kalma çalışmalarında bulunmak bu olasılığı emin olun ki arttıracaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.