Dekorasyon Sırları

Anasayfa / Dekorasyon / Dekorasyon Sırları
Dekorasyon Sırları

Evinizin dekorasyonunu yenileme düşünceniz var ise; bazı püf noktalarını dikkate almanızda fayda vardır. Çünkü dekorasyon kurallarına uygun dizayn edilmiş bir ev daha hoş görünecektir.

1– Yastıklarınız kanepeniz ile aynı renk tonlarında olmamalıdır. Bu çok sıradan durur. Kanepe rengi ile zıt renklerde yastıklar kullandığınızda kanepeniz çok daha dikkat çekici hale gelecektir.

2– Yatak odanızda yatak ne kadar yüksek olursa oda o kadar büyük görünür.

3– Açık renkli duvar kağıtları odayı daha büyük gösterir.

4– Stüdyo dairelerde sürme kapı ya da paravan kullanarak alanı bölümlere ayırabilirsiniz.

5– Banyoda yıkanması pratik olsun diye ucuz plastik kilim kullanmayın. Bu mekanı basitleştirecektir. Gerçek kilimler kullanmanız hem banyodaki nemi emir hem de daha tarz bir görüntü sergiler.

6– koridorlarınızda çeşitli objeler kullanmanız daha zengin bir hava katacaktır.

7– Yatak odasında yatak başlarında abajur ya da lambaderler ile aydınlatma sağlanması odanın daha sıcak bir ortama dönüşmesini sağlayacaktır.

8– Yatak odasında çok parlak renkli halı kullanılması odayı küçük gösterecektir. Daha soft tonlar tercih edilmelidir.

9– Kanepenin üzerine katlanmış bir battaniye koyarak dekor oluşturmaya çalışmak artık çok eskilerde kaldı. Battaniyeyi kanepenin üzerine düzensiz bir tarzda atmanız daha şık bir görüntü sunacaktır.

10– Aynayı asla kapının tam karşısına asmamalısınız.

11– Eğer odada çok boş alanlar kalmışsa bir köşeye büyük bir saksı bitkisi koyabilirsiniz.

12– Küçük evlerde sürme kapılar hem alan kazandırır hem de çok şık durur.

13– Gardırobunuzun iç kısmına aydınlatma koyun. Bu sayede aradığınız şeyleri daha kolay bulabilirsiniz.

14– Mobilyalarınızın açık renkli olmasını istiyor fakat leke konusunda cesaret edemiyorsanız kapitone deriler tam size göre.

15– Aynalar mekanı geniş ve aydınlık göstereceği için dekorasyonunuzda mutlaka yer almalıdır.

16– Evinizdeki tüm rafları bir şeylerle doldurmayın. Bazıları yarı dolu olsun hatta sadece minik bir obje koyarak kalan kısmını boş bırakın böylece daha düzenli ve zarif bir görüntü elde edersiniz.

17– Eşyalarınızı kapalı kutulara değil de hasır sepetlere koyarak depolayın.

18– Oturma odası ile yemek odasını birleştirdiğinizde daha geniş bir alan oluşturabilirsiniz.

19– Mutfak duvarlarınıza cezve ya da tava asarak ortama farklı bir hava katabilirsiniz.

20– Evin tüm mekanları için aynı halı tasarımını kullanın. Bu evin tamamında bir uyum olduğunu gösterir.

21– Odayı daha geniş göstermenin bir diğer yolu da yuvarlak bir halı ya da masa kullanmanızdır.

22– Aksesuar konusunda bir sürü küçük obje yerine, bir büyük obje daha doğru bir tercihtir.

23– Duvara harita asmanız evinize ayrı bir şıklık katabilir.

24– Odanızda köklü bir değişiklik yapmadan önce eski ve birikmiş gereksiz eşyalardan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Fazlalıkları attığınızda belki de odanız o kadar da kötü görünmeyecektir.

25– Aksesuar olarak birkaç altın obje kullanmanız çok harika görünebilir. Tabi çok fazla abartmadığınız sürece.

26– Aksesuarlar çok pahalı geldiği için evinizi istediğiniz gibi dekore edemiyor olabilirsiniz. Ama kendinizde eski objelerden yeni bir şeyler yaratabilirsiniz. Bunun için para harcamak zorunda değilsiniz.

27– Bakliyat ve makarnalar için şık kavanozlar kullanın. Paketlerde saklamanız çok hoş bir görüntü oluşturmayacaktır. Ayrıca kavanozlar kullanış açısından daha pratik

28– Evinizde değişim yapmak istediğinizde bazen sadece eşyaların yerini bile değiştirmek yeterli olabilir. Yenisini almak zorunda değilsiniz.

29– Canlı çiçeklerle dolu bir vazo eve çok hoş bir hava katacaktır.

30– Mobilya alırken ölçülerine çok dikkat etmelisiniz. Evinize uygun olup olmadığı çok önemlidir. Çünkü harika bir mobilya küçük bir alanda çok boğucu görünebilir.

31– Yemek masanızda vazo ve mum gibi objelerin olması ortama çok sıcak bir hava katacaktır.

32– Pencere, fayans ya da banyo armatürü gibi yıllarca kullanacağınız şeyler konusunda tasarruf etmeye çalışmayın. Mümkün olduğunca en kalitelisi olsun ki pişman olmayın

33– Duvara dekor amaçlı tabak asmak çok hoş bir görüntü oluşturabilir.

34– Evinizde yenilik yaparken sadece o günün modasını düşünerek yapmayın. Çünkü birçok ev eşyası uzun yıllar boyunca kullanılmak zorunda. O nedenle modası geçmeyecek türden klasik parçaları tercih etmenizde fayda var.

35– Tadilata ve yenilik çalışmalarına başlamadan mutlaka planınızı oluşturun. Yoksa hem uzun hem de sorunlu bir süreç geçirebilirsiniz. Plana uygun hareket etmekte fayda var.

36– Mobilyaları mümkün olduğunca duvarlara çok yakın bir şekilde yerleştirmeyin. Birkaç cm bile olsa duvarla arasında boşluk olması odaya daha hoş bir hava katar.

37– Cam mobilyalar alan algısı ve aydınlık yaratma konusunda çok etkilidir.

38– Evinizin bazı alanlarını dekore etmek için acele etmeyin. Yaşamaya başladıkça neye ihtiyaç olduğunu eviniz size kendisi söyleyecektir.

39– küçük mekanlarda koyu renkli ve ağır mobilyalardan uzak durmalısınız.

40– Odanızda değişiklik yapmaya karar verdiğinizde mekanı farklı açılardan fotoğraf çekin. Bu sayede yapılması gereken şeyleri ya da kurtulmanız gereken şeyleri daha kolay bir şekilde görebilirsiniz.

41– Bulaşık deterjanı ya da sıvı el sabunu gibi temizlik maddelerini orijinal şişelerinden kullanıyor olmanız ortamın tüm dizaynını mahveder. Bu temizlik malzemeleri için ya özel şık şişeler kullanın ya da bu malzemeleri kapalı dolaplarda saklayın.

42– Dekorasyonda klişelere bağlı kalmanız evinizin ruhsuz ve samimiyetsiz görünmesine sebep olur. Kendi tarzınızı anlatan samimi objeler ya da dekorasyon fikirleri ile samimiyet katabilirsiniz.

43– Kablo yığınları tüm dizaynı kötü göstermeye neden olabilir. Bunun için mümkün olduğunca kabloları kablo kanalları ile süpürgelikler boyunca yerleştirin.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.