Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?
Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem şuan gündem konusu olmayabilir ama tedbiri elden bırakmamakta yarar var. Çünkü her an yeniden olabilme ihtimali her zaman için geçerli. Ve hazırlık olmakta fayda var. Buda kolay ulaşabileceğiniz bir noktada bulunduracağınız bir deprem çantası ile mümkün.

Peki deprem çantamızın içinde neler olmalı?

1. Nüfus cüzdanı fotokopisi.

2. Çabuk bozulmayacak ve su kaybını önleyecek olan konserve yada kuru gıdalar. Belirli sürelerde tarihleri kontrol edip taze olanlarla yenilenmeli. Ve tabi ki su. Her aile bireyi için ayrı şişelerde. Yaz yada kış hiç fark etmez, sizi uzun süre yaşama bağlayacak en önemli şey sudur.

3. Giyebileceğiniz mevsime uygun kıyafetler ve iç çamaşırı. Mevsim geçişlerinde çantanızı hava şartlarına göre düzenlemelisiniz. Ev giysileri ile depreme yakalandığınız durumda üzerine giyebilecek daha uygun bir şeylerin çantanızda bulunması çok işinize yarayacaktır. Ayrıca yedek ayakkabı bulundurmanız evden panikle ayakkabısız çıktığınız bir durumda kurtarıcınız olacaktır.

4. El feneri. Karanlıkta yolunuzu bulmanıza yada başkalarının sizi fenerin ışığı sayesinde bulmasını sağlar.

5. Tapu, sigorta, ruhsat, deprem poliçeleri, diploma gibi önemli belgelerin fotokopileri. Eviniz enkaz altında kalmış olabilir. Bu evraklar daha sonra ihtiyacınız olacak önemli belgelerdir.

6. İlk yardım çantası. Ufak tefek yaralanmalara kendi başınıza çözüm bulabilmeniz için gerekli olacaktır.

7. Battaniye yada uyku tulumu. Özellikle kış mevsiminde depreme yakalanırsanız bu sizi soğuktan koruyacaktır.

8. Düdük. Sesinizi sizi kurtarmak isteyen diğer insanlara duyurabilmeniz için en önemli araç.

9. Kağıt ve kalem.

10. Pilli radyo ve uzun ömürlü yedek piller. Dış dünya ile iletişim sağlamak için o anki anlık haberlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Piller ise hem el feneriniz hem de radyonuz için gerekli olacaktır.

11. Evcil hayvan besliyorsanız onun içinde yem ve temel ihtiyaçları.

12. Çadır . Eğer bir arabanız yoksa bu çok işinize yarayacaktır. Ama arabanız varsa buna gerek olmayabilir. Tabii çok kalabalık bir aile iseniz ve arabaya herkesin sığması mümkün değilse yine de bulundurmakta fayda var.

13. İlaç. Eğer düzenli olarak kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar varsa deprem çantanızda kesinlikle bulunmalı.

14. Çakmak yada kibrit. Eğer ateş yakmanızı gerektirecek bir durum olursa her ihtimale karşı çantanızda bulunmasında yarar var.

15. Çakı yada makas. Bulunduğunuz ortamdan kurtulmanıza bile fayda sağlayabilecek bu kesici aletlerin yanınızda bulunması çok işinize yarayabilir.

16. Islak mendil ve tuvalet kağıdı. Su bulunmadığı ortamlarda geçici olarak hijyen açısından size fayda sağlayacaktır.

17. Para. Eğer depremden zarar görmeden kurtulmuşsanız ufak tefek ihtiyaçlarınızı karşılamada paraya ihtiyacınız olacaktır.

Çantanızı yaşadığınız yerde kolay ulaşabileceğiniz yerde muhafaza etmeli ve ihtiyaç anında yanınıza almalısınız.

Hiçbir zaman ihtiyaç duymamak dileğiyle..

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.