Ders Dinlerken Etkili Not Tutma Teknikleri

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Ders Dinlerken Etkili Not Tutma Teknikleri
Ders Dinlerken Etkili Not Tutma Teknikleri

Dinleme yolu ile bilgi edinmek etkisini uzun süre koruyamayabilir. Dinlenen şeylerin hafızadan silinmemesi için tekrar edilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle de dinlediğimiz şeyleri not etmemiz çok faydalı olacaktır.

Yapılan araştırmalarda ortalama olarak öğrenciler ders sonunda, ders esnasında dinlediği bilgilerin ancak %55’ini hatırlamaktadırlar. Ve sonrasında tekrar yapmadıkları sürece bu oran %17’lere kadar düşer. Ancak ders dinleme esnasında aldığınız notları daha sonra tekrar ediyor olmanız size aktarılan bilgileri unutmamanızı sağlar. Buda not tutmanın önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Tabi not tutarken de dikkat edilmesi gereken bazı teknikler vardır. Şimdi onlara bir göz atalım.

Düzenli olarak not tutun

Not tutma alışkanlığına eğitim sürecinin ilk gününden itibaren başlayın. Çünkü ne kadar
Eksiksiz bir şekilde not tutarsanız daha sonra sınavlarda o denli başarılı olabilirsiniz. Soruların nereden çıkacağını bileyeceğiniz için notlarınızın eksiksiz olması çok önemlidir.

Not kağıdı konusunda cömert davranın

Not tutarken yazılarınız anlaşılabilir şekilde ve çok iç içe olmamasına dikkat edin. Küçücük bir kağıda bir sürü bilgiyi sığdırmaya çalışmayın. Notlar arasında mutlaka boşluklar olsun. Bu boşluklara belki tekrar etme esnasında hatırladığınız yeni bilgileri de ekleyebilirsiniz. Hatta not tutmak için kağıt parçaları değil de bir defter kullanın. Böylece notlarınız hem daha düzenli olur hem de kaybetme riski oluşmaz.

Dinleme ve not tutma arasında denge sağlayın

Ders esnasında tüm dikkatinizi dinlemeye verirseniz not tutma fırsatınız olmaz. Tam tersi çok fazla not tutmaya yoğunlaşırsanız bu defada anlatılanları anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu iki durumda öğrenmenizi olumsuz etkiler. O nedenle dersi dinleme ve ders notları alma konusunda iyi bir denge sağlamalısınız.

Her şeyi yazmak zorunda değilsiniz

Not alırken eğitmeninizin ağzından çıkan her cümleyi yazmanız gerekmez. Bu konuda seçici olmalı ve gerçekten işinize yarayacağını düşündüğünüz noktaları not almalısınız. Örneğin öğretmeniniz konuyu daha iyi anlamanız için aynı konu hakkında çeşitli örnekler veriyor olabilir ya da aynı cümleleri farklı şekillerde tekrarlıyor olabilir. Tüm bunları not almanıza gerek yoktur. Sadece sizin anlayabileceğiniz şekli ile not tutmanız yeterlidir.

Kısaltma ve sembollerden yararlanın

Not tutma esnasında zaman kazanmak için kendi anlayabileceğiniz şekilde konuyla ilgili kısaltmalar veya semboller kullanabilirsiniz. Tabi bu kısaltmalar daha sonra anlayabileceğiniz ve akılda kalıcı şeyler olmalıdır. “Burada ne yazmışım acaba?” diye düşünmenizi sağlayacak kısaltmalar kullanmaktan kaçının.

Notlarınızı temize çekin

Aldığınız notların size daha fazla fayda sağlaması ve daha kalıcı bir öğrenme sağlaması için sonrasında mutlaka temize çekin. Temize çekme esnasında oluğu gibi yazabilir ya da gerekli yerlerde düzeltmeler ve kısaltmalar yapabilirsiniz.

Renkli kalemler kullanın

Konu içerisinde geçen terimler, anahtar kelimeler ve önemli bilgileri yazmak için farklı renkte kalemler kullanmanız akılda kalması açısından daha etkili olacaktır. Hatta notlarınız arasında bir şey ararken bu sayede daha kolay bulabilirsiniz.

Tabi bu renklendirme işlemini notlarınızı temize geçerken yapmalısınız. Ders esnasında not alırken tek renk kullanmanız daha doğrudur. Çünkü renk seçimi yapma ya da kalem değiştirme işlemi size zaman kaybettirebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.