Dikkat Etmeniz Gereken Ev Dekorasyonu Kuralları

Anasayfa / Dekorasyon / Dikkat Etmeniz Gereken Ev Dekorasyonu Kuralları
Dikkat Etmeniz Gereken Ev Dekorasyonu Kuralları

Evinizin dekorasyonu konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bu çok normal çünkü mobilyalardan aydınlatmaya, renk seçiminden aksesuarlara varan oldukça kapsamlı bir iştir dekorasyon.  Ve iyi bir ev dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken birçok kural ve püf noktası vardır.

İşte, evinizi dekore ederken mutlaka bilmeniz gereken kuralları:

Oturma Grubunuzun Yerleşimi

Oturma odası ya da salon dekorasyonunda ilk dikkat edilmesi gereken nokta koltuk takımlarınızın konumudur. Koltukların yerleşim biçimi davetkar olmalıdır. Yani koltukların konumunda bir denge ve samimiyet hissi oluşturulmalıdır. U şeklinde bir yerleşim modeli çok uygun bir ortam yaratır. Ya da bir sehpanın iki tarafında birbirine bakacak şekilde yerleştirilen koltuklar sıcak bir sohbet ortamı oluşturacaktır.

Mekanın yetersiz olmasından dolayı genelde mobilyalar duvara yapıştırılır. Oysaki bu dekorasyon konusunda yapılan bir yanlıştır. Duvarla mobilya arasında ne kadar belirli bir mesafe bırakmak mekanı daha geniş gösterecektir. Tabi bu çoğu zaman mümkün olmuyor evlerin küçük olmasından dolayı ama mekan buna uygun genişlikte olduğu sürece bu hatayı yapmamalısınız.

Duvarların Rengi

Özellikle antre ya da koridorlarınızda bej veya açık gri gibi bir renkler tercih edilmelidir. Bu şekilde evinize ferah bir giriş yapmış olursunuz. Açık renkler evinizi daha ferah gösterecektir. Ayrıca dekorasyon konusunda daha esnek olabilmenizi sağlayacaktır.

Eğer duvarlarınız nötr renkli ise aksesuarlarınızı tek bir renge uydurmak zorunda kalmazsınız.

Renk konusunda biraz hareket katmak isterseniz aynı rengin farklı tonlarını da tercih edebilirsiniz. Çok koyu olmadığı sürece sorun olmaz.

Mutfak Aydınlatması

Mutfak modasında artık daha modern ve sade bir dekorasyon hakim. O nedenle kesinlikle modası geçmiş perdeleri mutfaklarınızda kullanmaya kalkmayın. Stor perde ya da jaluziler mutfak için daha uygun seçimlerdir. Güneş alan bir mutfağınız varsa perdenizin renginin solmaması için açık bir renk tercih etmelisiniz. Mutfağınızın yeterince güneş ışığı almasını ve aydınlık olmasını sağlamalısınız.

Aynalar

Aynalar ışığı yansıtarak mekanı olduğundan daha aydınlık ve ferah gösterdiği için dekorasyon konusunda çok faydalı bir araçtır. Tabi ki aynaları nereye ve nasıl yerleştirdiğiniz büyük önem taşır. Aynayı pencereye doğru bakan duvara değil, pencerenin yanındaki duvara asmalısınız. Çünkü ayna pencerenin tam karşısında olursa ışığın pencereden geri yansımasına neden olur. Buda rahatsız edici olabilir.

Raf ve Sepet Kullanımı

Kitaplığınızda ya da büfenizde fazla olan aksesuar ya da eşyaları öncelikle ortadan kaldırın. Ve rafların dizaynı konusunda daha görselliği es geçmeyin. Örneğin, kitaplığınıza kitaplarınızı gelişi güzel yan yana dizmek çok sıkıcı görünmesine sebep olabilir. Bunun yerine bazı raflarda üst üste dizip aralara da vazo ya da fotoğraf çerçevesi gibi aksesuar ekleyebilirsiniz.

Ya da çok fazla ufak eşyanız varsa ve karmaşa yaratıyorsa bunları şık hasır sepetler içinde gizleyebilirsiniz. Bu sayede eşyalarınız çok daha düzgün ve dekoratif görünür.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.