Dilek Şurubu

Anasayfa / Kitap / Dilek Şurubu
Dilek Şurubu

Kitabın yazarı: Michael Ende

Sayfa sayısı: 240

İlk basım yılı: 1989

Dilek Şurubu – Okuyucu yorumu:

“Büyücüler büyücüler na na na na naa..

Dışarıdan bakınca çocuk kitabı gibi duruyor, içerden bakınca da öyle aslında. Ama yürekten bakınca büyüklere atılan taşlarla kafaların yarılmaması imkansız gibi.

Yaşadığımız şu saçma sapan kötülük dolu dünyada “iyilik için savaş verirseniz gün gelir adalet yerini bulur, iyilik bulursunuz” mesajlarıyla avunmaya bazen o kadar ihtiyaç duyuyoruz ki. Hiç de öyle olmadığını biliyoruz aslında. Ama öyle olmasını umuyoruz yine de.

Bazen mutlu sonla biten masallar içimizdeki kötülükleri bir anlık da olsa yok edebiliyor. Bu hikayede onlardan biri. İçimizdeki çocuğu avutmaya ihtiyacımız var çünkü. Hatta böyle kitaplarla bazen kafa dağıtıp çocuk olmaya da çok ihtiyacımız var.

Dünyanın yaşanılası bir yer olabilmesi adına tüm güzel dilekleri dileyelim o halde hep birlikte. Belki gerçek olur.. kim bilir..

Meraklılarına dip not: Kitabın çizgi filmi de varmış meğer. Hem de taa 2000 yılında falan yayınlanmış ama benim yıllar sonra kitabını okuyunca haberim oldu. Çünkü cahil ben! Kitabı da yeni keşfettim. Bakınız ve izleyiniz: Wunschpunsch (Dilek iksiri)”

Kitaptan alıntılar:

“Herkes bilir ki birinden istenecek en zor şey, hiçbir şey ‘düşünmemesidir’.”

“- Ben aslında sizin tanıdığınız kişi değilim.
– Kim öyle ki?”

“Onlar para için her şeyi yaparlar ve parayla da her şeyi yapabilirler. Para en kötü büyü aracıdır. Bu yüzden biz hayvanlar şimdiye kadar onların kurnazlığına bir türlü erişemedik çünkü bizde böyle bir şey yok.”

“Gerçekten büyük olanlar daima yalnızdır.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.