Diş Beyazlatma İşlemi Sağlıklı Mıdır?

Anasayfa / Güzellik / Diş Beyazlatma İşlemi Sağlıklı Mıdır?
Diş Beyazlatma İşlemi Sağlıklı Mıdır?

Dişlerin sarımtırak görüntüsü birçok insanın şikayetçi olduğu konulardan biridir. Ve beyazlatma işlemi il bu kötü görüntüden kurtulmak isterler. Tıp dilinde Belaching olarak adlandırılan diş beyazlatma işlemi oldukça sık tercih ediliyor.

Vücudumuzun birçok bölgesinde olduğu gibi dişlerde de süngerimsi delikler bulunmaktadır. Bu delikler gözle görülmese de zamanla yediklerimizin bu deliklere dolması ile dişlerin sararmasına neden oluyor. Diş beyazlatma işlemini yaptırmak isteyenler bu işlemin sağlıklı olup olmadığı konusunda şüpheye düşüyor. Bu sorunun cevabı ise bazı kriterlere göre farklılık göstermekte. O nedenle bu gün ki yazımızda sizlerin bu konu hakkında bilgi edinebilmenizi sağlamaya çalışacağız.

Neredeyse tüm diş hekimleri diş beyazlatma işlemini yapmaktadırlar. Diş tabakaları için özel olarak hazırlanmış beyazlatıcı etkiye sahip jeller ile bu işlem uygulanmaktadır. Bu jellerin kullanımı bazı kişiler için hiçbir yan etkiye yol açmasa da bazı kişiler için sağlıksız olabiliyor.

Diş Beyazlatma İşlemini Nerede Yaptırmalıyız?

Diş beyazlatma işlemini özel ya da devlet hastanelerinde uzman doktorlar dışında hiçbir yerde yaptırmamalısınız. Hatta bazı kişiler masraftan kaçabilmek için bu yöntemi evde kendi başına uygulamaya kalkışabiliyor. Ama bu durum bazen dişlerde kalıcı hasarlara neden olmakta. O nedenle sadece uzman kişiler yardımı ile diş beyazlatma işlemi yaptırmalısınız.

Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürede Yapılır?

Yaklaşık 1 saat kadar bir sürede diş beyazlatma işlemi uygulanmaktadır. Fakat bu süreç doktorunuzun kullanacağı aparatlar ya da hastanın diş ve diş etindeki duruma göre farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda diş beyazlatma işlemi birkaç seansta yapılır. O nedenle diş beyazlatma işleminin süresi tamamen size ve doktoruna bağlı değişkenlik gösterebilmektedir.

Diş Beyazlatma İşlemi Kimler İçin Uygun Değildir?

Eğer diş etlerinizde çekilme söz konusu ise diş beyazlatma işlemi sizin için çok doğru bir uygulama değildir. Bunun dışında 18 yaşından küçükler, hamileler, dişinde çürük olanlar ve diş eti problemi yaşayan kişilerde diş beyazlatma işlemi yaptırmak için uygun değildir. Bu gibi şikayetleriniz ya da sebepleriniz varsa bunu hekiminize en başta belirtmeniz gerekmektedir. Hekiminiz gerekli kontrolleri yaptıktan sonra sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Diş beyazlatma işlemini yaptırdıktan sonra ilk birkaç gün çok sıcak ve çok soğuk şeyler tüketilmemelidir. Bu dişlerinizde ağrıya yol açabilir ve yapılan işlemin etkisini azaltır. Sigara, çay, kahve, kırmızı şarap, vişne ve salça gibi renk verici besinler ve içeceklerden ilk 1 hafta uzak durulmalıdır.

Diş beyazlatma işlemi 2 senede bir isteğe bağlı tekrarlanabilir. Çok sık diş beyazlatma işlemi yaptırmak diş yapınıza zarar vereceği için önerilmemektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.