Diş Çıkartma Sürecinde Bebeğinizi Rahatlatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Diş Çıkartma Sürecinde Bebeğinizi Rahatlatmak İçin Yapmanız Gerekenler
Diş Çıkartma Sürecinde Bebeğinizi Rahatlatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Diş çıkarma dönemi bazı bebeklerde 3-4 aylıkken başlayabileceği gibi bazı beklerde de bu süreç 12-16 ayı bulabilir. Ama ortalama olarak diş çıkarma dönemi 6-7 aylık olduğunda başlar. Ve tamamlanma süreci 27-29. aya kadar sürebilir.

Diş çıkarma döneminde bebeğinizin huzursuz ve huysuz olması çok normal bir belirtidir.

Peki, bebeğinizin daha rahat diş çıkarabilmesi için ne yapabilirsiniz?

Diş çıkarma belirtileri nelerdir?

  • Bebeğinizin tükürüğünde artış olur
  • Uyku düzensizlikleri başlar
  • Yemek yemek istemeyebilir, iştahsızlık başlar
  • Sürekli bir huzursuzluk hali mevcuttur
  • Ellerini ya da herhangi bir nesneyi ısırmaya çalışır
  • Ağız çevresinde döküntüler oluşabilir
  • Artan tükürük

Bu belirtiler oluşmaya başladıktan 2-3 ay kadar sonra dişlerini görmeye başlayabilirsiniz. Diş çıkarma döneminde bebeğinizin ateşi 37 dereceye çıkabilir ve bu normal bir durumdur. Ancak 38 ve üzerinde olursa ve ateş ile birlikte ishalde söz konusu ise doktora götürmeniz gerekir. Bebekler diş çıkarma döneminde başka hastalıklara karşı daha savunmasız olurlar. O nedenle ateşinin yükselmesi ve diğer diş çıkarma belirtileri başka rahatsızlıklara yol açmış olabilir.

Diş çıkarma döneminde bebeğinizin diş etleri çok hassas olduğu için yemek yemek onu rahatsız edebilir. Yemek yemek istemediği içinde kilo kaybı söz konusu olabilir. Bu dönemde bebeğinizin diş etlerini çok fazla zorlamayacak tarzda püre veya sulu tarzda besinler vermeniz daha doğrudur. Ayrıca çok sıcak veya çok soğuk gıdaları bebeğinizden bu süreçte uzak tutmalısınız. Bu hassas diş etlerine zarar verebilir.

Sürekli bir şeyleri ısırma ihtiyacı hissettiği için ona çiğneyebileceği besinler verebilirsiniz. Muz ya da havuç dilimi gibi. Yada evde onun için sağlıklı bir bisküvi yapabilirsiniz. Kereviz sapı da diş çıkarma döneminde çok faydalıdır. Hem diş etlerini kaşımasına yardımcı olur hem de rahatlatıcı bir etki sağlar.

Diş çıkarma sürecinde bebeğinizin yeterince su içiyor olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması ve ferahlamasını sağlamak için taze meyve sularını sıkıp verebilirsiniz.

Beslenme filesinin içine meyve koyarak kemirmesini sağlayabilirsiniz.

Diş çıkarma döneminde bebeğiniz çok huzursuz ise doktorunuzun önereceği bir diş eti ilacı kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar kısa süreli olarak diş etlerini uyuşturup bebeğinizi rahatlatabilir. Ancak bebeğiniz bu tadı sevmeyip tiksinebilir ve kusma gibi durumlar söz konusu olabilir.

Eğer çok fazla ağrısı olduğunu gözlemlemişseniz doktorunuzun önereceği ağrı kesici şuruplardan kullanabilirsiniz. Böylece hem ağrısı azalır hem de diş çıkarma döneminde oluşan ateşini düşürür.
Diş eti kaşınmaları için bebekler için özel üretilmiş ürünlerden alabilirsiniz. Ancak plastik ve boyalı bir malzemeden üretilmemiş olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizin diş etlerini rahatlatmak için temiz ve soğuk bir bez ile masaj yapabilirsiniz. Yada emziğini bir süre buzdolabında tutarak ya da buzlu suyun içerisinde bekleterek bebeğinize verebilirsiniz. Soğuk diş etlerinin ağrısını azaltacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.