Diş Sarılığını Nasıl Önleriz?

Anasayfa / Güzellik / Diş Sarılığını Nasıl Önleriz?
Diş Sarılığını Nasıl Önleriz?

Diş sağlığı ve dişlerdeki sararma konusunda önemli bilgiler sunan uzmanlar dişlerimizin doğal renginin korunması için önemli bilgiler vermekteler. Diş sağlığı için dikkat edilmesi gereken önemli etkenler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ağız hijyeni, günde 3  kez, doğru bir fırça ve bakımla diş sağlığı korunabilmektedir. Ancak dişlerin doğru fırçalanmaması ve baskı yapılarak fırçalanması korumanın aksine daha da dişleri sarı hale getirmektedir. Eğer dişlerinize olması gerekenden çok bastırarak fırçalıyorsanız şarjlı ve basınç sensörlü diş fırçalarından yararlanabilirsiniz.

Başka bir etkende asitli yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi. Asit, diş minesini zarara uğratarak dişlerinizin aşınmasına ve sarı bir hal almasına neden olur. Asitli içecekleri tüketirken pipet kullanımına dikkat edin. Bir nebze olsun koruma sağlayacaktır.

Karbonatlı ürünlerin yanlış kullanımı da dişlere zarar vermektedir. Bu nedenlerin sonucunda sararmış, pürüzlü diş yüzeyi, hassasiyet sorunları ve bunun tam tersi kötü bir estetik görüntü ortaya koymaktadır.  Dişlerimizi temizlemek için piyasada satılmakta olan diş macunlarından yararlanabilirsiniz.

Bunlara ilave olarak, sigara, yoğun çay ve kahve içmek de dişlerimizin sararmasına neden olmaktadır.  Bu durum diş minesinin üzerinde plak birikimi artırmakta ve dişlerimizi daha sarı hale sokmaktadır.

Çok aşırı olmayan plak, çok basit bir diş taşı temizliği ile halledilebilir ve dişler orijinal rengine  döndürülebilir. Buna  ilave olarak şekerli  olan yiyeceklerin ve içeceklerin de tüketimi fazla ise dişler üzerinde birikmekte olan plak daha yoğun birikip acil temizlenmediği durumda dişlerin sararmasının yanında çürük oluşumlarını da başlatmış olur.

Önlem olarak günlük su tüketimi. Su ihtiyacının karşılanmadığı durumda, tükürük miktarı azalmış olur ve tükürük daha da yoğunlaşır.  Neticede tükürüğün yıkayıcı olan etkisi ortadan kalkmış olur ve diş üzerinde plak birikimi daha da kolaylaşır. Diş üstünde birikmiş olan plak, dişlerin sarı görünmesine neden olur.

Bu durumu ortadan kaldırmak amacıyla, restoratif tedavilerden ya da ortodontiden fayda sağlanabilmektedir.

En önemli unsur olarak düzenli doktor kontrolü ve diş taşı temizliği yaptırmak çok faydalı olacaktır. Bu şekilde diş sağlığı korunarak doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.