Diyet Yaparken Neden Halsizlik Oluşur?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Diyet Yaparken Neden Halsizlik Oluşur?
Diyet Yaparken Neden Halsizlik Oluşur?

Diyet yapmaya başladığınızda kendinizi yorgun veya halsiz mi hissediyorsunuz? Ve bu sebeple başladığınız diyeti bırakıp hemen pes mi ediyorsunuz? Cevabınız evet ise bu çok normal bir süreçtir. Diyete başladığınız gün sahip olduğunuz enerji, sonraki günlerde yerini halsizlik ve yorgunluğa bırakır. Yanlış beslenme ve yönlendirme ile yapılan diyetler bu yorgunluk ve halsizlik hissine sebep olmaktadır. Diyet esnasında yapılan en büyük hata ise; günlük alınması gereken kaloriyi ve besin çeşidini eksik tüketiyor olmaktır.

Dolayısı ile bu eksiklik yorgun ve halsiz hissetmenize neden olur. Hatta bu yorgunluğa baş ağrısı, baş dönmesi ve uyuklamada eşlik eder. Genelde çözüm olarak diyet bırakılır. Oysaki çözüm bu değildir.

Diyet Yaparken Halsizlik Hissetmemek İçin Ne Yapmalıyız?

Diyet yaparken güçlü olabilmek için öncelikle metabolizmanıza uygun sağlıklı bir diyet programı uyguladığınızdan emin olmalısınız. Hatta bunu bir uzman tavsiyesi alarak yapmanız çok önemlidir.

Diyet yaparken yorgunluk ve halsizlik hissinin oluşmaması için C vitamini içeren meyveler tüketilmelidir. Portakal, kivi, elma, mandalina, karpuz, üzüm, avokado ve limon bu meyvelerden bazılarıdır.

Yeşil yapraklı sebze ve koyu renkli olan sebzeler E, C ve B2 vitaminleri ile sodyum ve demir açısından zengin olduğu için bol miktarda tüketilmelidir. Roka, ıspanak, nane, kereviz, bezelye, mantar, turp, lahana, patates, havuç ve brokoli vitamin ve mineraller açısından çok faydalıdır.

Haftada en az 2 kez balık yemelisiniz. Balık B2 ve Niasin, selenyum, iyot, demir, krom mineralleri açısından çok zengin olduğu için özellikle diyet döneminde çok faydalıdır.

Yer fıstığı, badem, fındık, ceviz gibi E vitamin ve Niasin içeren gıdaları da diyet listenize mutlaka eklemelisiniz.

Yumurta hem tok tutucu olması hem de içeriğinde doymamış yağ asitleri bulundurduğu için çok faydalı bir gıdadır. B2 ve E vitaminlerini de içermektedir. Protein içeriği anne sütüne çok yakındır.

Kuru baklagiller B2, B1 vitaminleri, demir ve potasyum içerdiği için yorgunluğu gidericidir. Lif oranı yüksek olduğu için kan şekerini dengede tutar. Bu sayede daha zinde olursunuz.  Haftada 2 kez nohut, fasulye, mercimek, barbunya ve bakla gibi kuru baklagiller tüketilmelidir.

Kepekli bulgur, pirinç, makarna ve un gibi gıdalar E, B2, B1 vitaminleri ile krom, iyot, potasyum, demir mineralleri açısından zengin olduğu için tüketilmesinde fayda vardır.

Süt ve süt ürünleri B2 vitamini, potasyum, krom, iyot ve demir içerdiği için diyet listenizde yer alması gerekenler arasındadır.

Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapmak da sizi zinde tutacak bir aktivitedir. Gün içerisinde yürüyüş ya da egzersiz yaptığınızda halsizlik ve yorgunluk halinizin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Alkol kullanmak bağışıklık sisteminizi çökerteceği için sürekli yorgun olmanıza neden olabilir. Bu nedenle özellikle diyet yaparken alkol kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Diyet Yaparken Neden Kadınlar Daha Halsiz Hisseder?

Diyet yaparken kadınlar, erkeklerden daha çok yorgunluk ve halsizlik problemi yaşar. Bunun nedeni bazı hormonsal hastalıkların daha çok kadınlarda görülmesidir. Bu hastalıklar nelerdir:

• Kansızlık ( Anemi )
• Reaktif hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü)
• Tiroid hormonu yetmezliği
• Gizli şeker
• Hormon bozukluğu
• Depresyon
• Mineral eksikliği (sodyum, demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum.)
• Vitamin eksikliği (Folik asit, B12 vb.)

Diyet yaparken kendinizi aşırı derecede yorgun ve halsiz hissediyorsanız bir Endokrin uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü halsizlik durumu başka hastalıkların habercisi olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.