Diyette Kilo Verme Süreci

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Diyette Kilo Verme Süreci
Diyette Kilo Verme Süreci

Diyet yapılan dönemlerde ilk başlarda hiç kilo verilmemesi ya da hızla kilo verilirken bir anda durması hepimizin moralini bozan süreçler. Moral bozucu olsa da aslında çok doğal bir durum bu.

Diyetteki bu yavaşlama ya da kilo vermenin durması dönemine plato dönemi adı verilmektedir. Bu sürecin sebebi ise kilo verme esnasında ilk başta organlarınızın etrafındaki yağ tabakaları yakılmaya başlar. En sağlıklı diyet şekli vücudunuzdaki yağ oranı ile bağlantılı şekilde kilo vermenizi sağlayandır. Bu şekilde kilo verirken sanki bir noktada kilo vermiyormuşsunuz gibi bir durum ortaya çıkar.

Kilo vermeyi yavaşlatan bir diğer sebep ise diyet sürecinde alınan kalori miktarının her gün değişkenlik göstermesidir. Yada aynı kaloride yesek bile yediğimiz bazı besinleri yakmak daha uzun sürebilir. Kalori miktarları eşit olan bir şekerli gıda ile sebze ya da meyvenin vücuttaki etkileşimini bir tutamayız. Kalori hesaplaması yaparken aynı ölçüde kalori almış gibi düşünürsünüz fakat biri vücudunuz için zararlı bir besindir diğeri fayda sağlar ve kalori yakımı daha kolaydır. Buda kilo verme durumunuzu etkileyen faktörlerdendir.

Kilo verme sürecini hızlandırmak için yapılan diyetin yanı sıra mutlaka egzersizde ilave edilmelidir. Çünkü egzersizler vücuttaki yağ oranının yakımını hızlandırmaya büyük katkı sağlar.

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermenin bir diğer yolda yaşam tarzınızın düzenli olmasıdır. Uyku düzeni kilo verme konusunda çok etkilidir. Uyku süreniz ne az nede çok olmalıdır. Çok fazla uykusuz kaldığınızda stres hormonları devreye girecek ve buda kilo artışına neden olacaktır.

Diyet yaparken kendinizi çok fazla aç bırakmanızda doğru değildir. Çünkü ne kadar az yemek yerseniz vücut kendini korumaya alıp uzun süre yemek gelmeyeceğini algılayıp yediğiniz şeyleri yakmak yerine stoklamayı tercih edecektir. Bu nedenle diyette 3 ana öğünü atlamamalı ve bunun yanı sıra ara öğünler ile de takviyede bulunmalısınız. Beslenme kuralınız az ama sık yemek yeme şeklinde olmalıdır. Bu metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Besin değeri çok düşük ve sizi aç bırakan diyetler kas dokunuzda da zayıflamaya neden olacaktır. Bu gibi durumlarda yağlarınız değil kaslarınız erimeye başlar. Buda sağlıksız bir vücuda yol açar. Kilo vermeniz yavaşlayacağı gibi kas erimesi yüzünden sağlık problemleri de yaşayabilirsiniz.

Akşamları saat 19.00’dan sonra bir şey yememeye dikkat etmelisiniz. Geç saatlerde yenilen yiyeceklerin yakımı daha zor olmakta ve buda kilo vermenizi engellemektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.