Diz Ağrısı Niye Olur?

Anasayfa / Sağlık / Diz Ağrısı Niye Olur?
Diz Ağrısı Niye Olur?

Dizler aslında vücudun tüm yükünü taşıyan bölgedir. Ve zamanla bazı hastalıklardan ve etkenlerden dolayı hasar görebilir. Ve bu hasarda ağrılara sebep olabilir. Genellikle ilerleyen yaşlarda görülen bir problemdir. Ancak kemik hatalığı olan kişilerde ve sporcularda da oldukça sık görülmektedir.

Kadınlarda erkeklere oranla daha çok rastlanan bir sorundur. Diz ağrısının en sık karşılaşılan sebebi kireçlenmedir. Kireçlenme diz kapağı bölgesindeki kalsiyum ve kemik sıvısının azalması sebebi ile olmaktadır. Kemikler belirli bir yaştan sonra kendini yenileyemez hale gelir ve bu tarz problemler ortaya çıkabilir. İlerleyen aşamalarında cerrahi operasyonlar gerekebilir. 45-50 yaş sonrası bu hastalığın görülme olasılığı artmaktadır.

Diz ağrısının diğer sebepleri:

  • Vücutta toksin miktarının artması ile birlikte eklemelerin arasında iltihap oluşması
  • Genellikle sporcularda görülen menüsküs yırtılması
  • Diz kapağı kemiğinin hasar alması
  • Diz bölgesinden geçen sinir veya damarlarda oluşan vitamin eksikliği
  • Aşırı kilolu olmak
  • Bilinçsiz bir şekilde yapılan egzersizler

Diz ağrısı konusunda bilmeniz gerekenler:

Her diz ağrısı aynı sebepten dolayı olmaz. Bu nedenle diziniz ağrıdığında çevrenizdekilerin “benimde dizim ağrıyordu, şunu yapmıştım ya da şunu kullanmıştım geçmişti” şeklindeki tavsiyelerini asla uygulamaya kalkmamalısınız. Bunun yerine bir uzmana danışmanız daha doğrudur.

Menüsküs kopması sadece sporcularda görülen bir rahatsızlık değildir. Menopoza giren kadınlarda da bu problem görülebilir.

Diz ağrısını geçirmek için elinize geçen herhangi bir ağrı kesiciyi kullanmamalısınız. Bunun yerine doktorunuzun tavsiye edeceği bir ağrı kesici ile tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Topuklu ayakkabı giymek diz kapaklarının arkaya doğru sıkışmasına neden olduğu için çok fazla giyilmemelidir. Bunun yerine ortopedik ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Diz ağrısının tedavisi:

Diz ağrısına doğdur teşhisi koyup tedaviye başlanabilmesi için bir ortopedi uzmanına görünüp MR çektirmeniz gerekmektedir. MR sonucuna göre ilaç ya da fiziki tedavi uygulanmaya başlanır.

Diz ağrısına iyi gelecek kür tarifi:

Malzemeler:

Yarım çay bardağı kolonya
1 yemek kaşığı vazelin
3 kafur
1 yemek kaşığı ozon yağı
1 adet havlu

Hazırlanışı:

Öncelikle kolonya ve vazelini iyice karıştırın. Daha sonra kafur ve ozon yağını ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra yarım saat buzdolabında bekletin. Sonrasında dizinize sürüp üzerine hafif ısıttığınız havluyu sarın. Bu şekilde 1 saat bekleyin. Bu kür ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.