Doğru Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Doğru Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Doğru Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dişlerimizi gün içerisinde fırçalıyor olsak da birçoğumuz aslında doğru ve sağlıklı diş bakımının nasıl olması gerektiği hakkında yetersiz bilgiye sahip. Yada bilgiler konusunda eksiklik yaşanmasa da bunları birçoğumuz hayata geçirmiyoruz diyebiliriz.

Diş sağlığı ve temizliği konusunda yapılan hatalar ve yapılması gerekenler nelerdir?

Diş fırçasının kullanım süresi

Diş fırçanızı günde en az 2 kez ve her gün düzenli olarak kullandığınızı düşünürsek ortalama ömrü 3 aydır. Yani yaklaşık 200 defa kullandıktan sonra diş fırçanızı yenisi ile değiştirmeniz gerekir. Zaten diş fırçanızın kılları yıpranmaya başlayıp size bu sinyali verecektir. Kıvrılmış veya kırılmış kıllara sahip bir diş fırçası ile dişleriniz düzgün bir şekilde temizlenmez. Ayrıca diş fırçanızın üzerinde bakteri ve gıda parçacıkları birikmeye başlayacaktır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş fırçanızı yıkayıp iyice temizlediğinizi düşünseniz de bu bakterilerden yeterince kurtulmuş olmazsınız. Bu nedenle 3 ayda bir diş fırçanızı yenilemeniz gerekmektedir.

Diş fırçalama süreniz

İyi bir diş fırçalama süresi 2 dakika olmalıdır. Ama genelde biz bu süreyi sadece 30-45 saniyede sonlandırırız. Oysaki 2 dakikadan kısa bir fırçalama ile diş macunundaki florür henüz diş minesine ulaşıp temizleme işlemini tam olarak gerçekleştirememiş olur. Diş fırçalama süresi kısa olduğunda ağız ve diş hijyeniniz eksik yapılmış olur. Hatta diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin kenarları ve ağzın arka kısmı unutulur.

Bu alışkanlığı edinmek için zamanlayıcı özellikleri olan elektronik diş fırçalarını kullanabilirsiniz. Yada telefonunuzun kronometresinden faydalanabilirsiniz. Hatta bu alışkanlığı edinirken eğlenceli hale getirebilmek için 2 dakika süren bir şarkıyı içinizden söylemeyi deneyebilirsiniz. Böylece diş fırçalamak çok keyifli hale gelecektir.

Ağzı durulamak

Diş fırçalama işlemi bittikten sonra hepimiz ağzımızı bol su ile çalkalayarak durularız. Ama birçok diş hekiminin görüşüne göre bu doğru bir davranış değil. Fırçalama sonrası diş macunu tabi ki tükürülüp atılmalı ama su ile durulama yapıldığında diş macunu etkisini yitirmektedir. Çünkü diş macunun içindeki florür dişinizde ne kadar uzun süre kalırsa o derece etkili olacaktır. Eğer ağzınızda kalan bu tat sizi çok rahatsız ediyorsa su yerine içeriğinde yine florür olan bir gargara ile durulama işlemini yapabilirsiniz.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra su içmek, ya da yiyecek ve içecek tüketmek için en az yarım saat geçmesini beklemelisiniz.

Diş ipi kullanmamak

Dişlerinizi ne kadar iyi fırçaladığınızı düşünüyor olursanız olun diş aralarında mutlaka minik yiyecek artıkları kalacaktır. Bunun içinde günde en az bir kez diş ipi kullanmanız çok önemli. Çünkü zamanla diş aralarında biriken kir ve bakteriler diş ve ağız sağlığınıza zarar verecektir. O nedenle diş ipi kullanmayı asla ihmal etmemelisiniz.

Dil temizliği

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra mutlaka dil temizleyicisi ile dilinizin üzerinde biriken bakterileri temizlemelisiniz. Bunun için özel dil temizleyici aparatları ya da diş fırçanızı kullanabilirsiniz. Bu şekilde ağız kokusunun oluşmasını önleyebilirsiniz.

Diş fırçasının sertliği

Genelde sert diş fırçalarının dişleri daha iyi temizleyeceğine inanılır ancak bu çok yanlıştır. Diş fırçanızın kılları çok sert olduğunda diş etlerinize zarar verebilir. O yüzden oldukça yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Fırçalama tekniği

Dişlerinizi fırçalarken dairesel hareketler yapmanız dişler arasındaki boşlukların daha etkili temizlenmesini sağlar. Geniş hareketler dişlerinizle diş etleriniz arasında bulunan yumuşak doku astarına zarar verebilir. Diş fırçanızı ön ve alt dişlerin arkasında fırçalama yaparken dikey olarak eğin ve fırçanın sadece ön yarısını kullanın. Ve hareketleriniz mümkün olduğunca yumuşak olmalıdır.

Diş fırçanızı daima 45 derecelik bir açı ile tutun ve fırçalamayı kısa dairesel hareketler ile yapın. En doğru temizleme açısı bu şekildedir.

Dişlerinizi fırçalarken farkında olmadan hep aynı noktadan başlayıp aynı hareketleri yaparız. Ama arada bu düzeni değiştirip farklı bir alandan başlayarak daha farklı bir düzende fırçalamak da fayda vardır. Bu şekilde dişlerinizde hiçbir noktayı atlamadan temizlemiş olursunuz.

Dişleri fırçalama sıklığı

Dişlerinizi gün içerisinde çok fazla sayıda fırçalıyor olmak hijyen açısından size kendinizi iyi hissettirse de diş sağlığınız açısından çok da doğru değildir. Günde 2 kez fırçalamak diş temizliği ve diş sağlığı açısından yeterlidir. Fazlası diş ve diş etlerinize zarar verebileceği için önerilmemektedir.

Diş macunu kullanımı

Diş macununu çok fazla kullanmak diş minesinin çizilmesine sebep olabilir. Granülleri büyük olan diş macunlarını çok fazla kullanamamaya dikkat etmelisiniz. Diş macunu miktarı mercimek tanesi büyüklüğünde olmalıdır. Ne kadar bol sürersek o kadar iyi temizlenir gibi bir düşünce yanlıştır.

Karbonat ve tuz kullanmak

Diş beyazlattığı söylentisi ile bazen karbonat ve tuz ile diş fırçalama yapılabilmektedir. Ancak karbonat ve tuzda iri granüller bulunduğu için dişinizin minesini çizip aşındırmaktadır. Diş minesi zarar gördüğünde dişinizin parlaklığı gider ve tüketilen besinler nedeni ile dişleriniz kolayca sararır.

Diş fırçası ve diş macunu kullanımı

Diş macununu diş fırçasına sürmeden önce diş fırçasını ıslatmak gibi bir alışkanlığımız vardır. Ancak bu ne yazık ki doğru değildir. Çünkü diş fırçasının kılları ıslatıldığında sertliğini kaybetmiş ve etkisini yitirmiş olur. Diş macunun köpürmesi için yeterli sıvı zaten tükürüğünüz sayesinde ağızda mevcuttur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.