Doğru Vücut Temizliği Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Güzellik / Doğru Vücut Temizliği Nasıl Yapılır?
Doğru Vücut Temizliği Nasıl Yapılır?

Kişisel temizliğinize çok önem veriyor ve bunu düzenli olarak yapıyor olsanız bile doğru bir şekilde temizlendiğinizden emin misiniz? Vücut temizliği yaparken bazı noktalarda hata yapıyor ve yeterince temizlenmiyor olabilirsiniz. Peki, bu hatalar neler?

Yüz temizliği

Piyasada oldukça fazla çeşidi bulunan ve kullanmaktan hoşlandığımız o köpüren sabunlar ve jeller aslında yüz temizliği için pek de uygun değildirler. Çünkü bu ürünler cildinizin kurumasına neden olur. Yüzünüzü yıkamak için içeriğinde çok fazla kimyasal barındırmayan bir temizleme jeli kullanmanız daha sağlıklıdır. Jeli yüzünüze uygularken hafif bir şekilde ovalayın. Yıkama işlemine geçmeden önce 1-2 dakika bu şekilde yüzünüzde bekletin. Ve sonrasında yüzünüzü ılık su ile güzelce yıkayın.

Göbek deliği temizliği

Çoğunlukla göbek deliğinin temizliğine çok dikkat etmeyiz ya da yanlış bir şekilde temizleriz. Ancak göbek deliğinizin de haftada bir temizlenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Doğru bir temizlik için 1 bardak sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın. Su soğumaya başlayıp dayanılabilecek bir sıcaklığa geldiğinde göbek deliğinizi bu su ile iyice yıkayın. Daha sonra pamuklu çubuk yardımıyla göbek deliğinizin içerisinde kalan kirleri temizleyin. Tabi bunu yaparken çok nazik bir şekilde yapın. Göbek deliğinizin acımasını ya da tahriş olmasını istemezsiniz değil mi?

Kulak temizliği

Kulak temizliği için asla tırnaklarınızı ya da herhangi sivri bir şeyi kullanmamalısınız. Bu şekilde yanlış davranışlar kulak zarınıza zarar verebilir. Birçoğumuzun temizlik aracı olarak kullandığı pamuklu çubuklar ise kirlerin temizlenmesinden çok daha fazla geriye itilmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kulaklarınızı temizlemek için ilk önce birkaç damla gliserin veya bebek yağını kulağınıza damlatın. Bu şekilde 1 gün kadar bekleyin. Bu süreçte kulak kirleriniz iyice yumuşayacaklardır. Daha sonra kulağınızın içine yavaşça ılık su dökün. Döktüğünüz suyun dışarı çıkması için başınızı yana doğru eğin. Bu şekilde yumuşayan kirler kendiliğinden dışarı çıkmış olacaktır. Son olarak da kulağınızı iyice kurulayın.

Dil temizliği

Dişlerinizi her gün düzenli olarak fırçaladığınız gibi dilinizi de düzenli olarak temizlemeniz çok önemlidir. Bunun içinde dilinizi tıpkı dişleriniz gibi fırçalamanız gerekmektedir. Bunun için özel üretilmiş aparatlardan alabilir ya da dil temizliği için ayrı bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Dilinizi fırçalarken tamamen dışarı çıkarın ve dilinizin üzerinde birikmiş olan kirleri fırçalayarak temizleyin.

Dirsek temizliği

Dirseğiniz koyu görünmesini sağlayan aslında oradaki ölü derilerdir. Bu ölü deri hücrelerinin birikmemesi için haftada 1 ya da 2 kez dirseklerinize peeling yapmanız gerekir. Yumuşak hareketlerle ve dairesel bir şekilde ovalayın. Ovalarken çok fazla baskı yaparsanız dirsekleriniz tahriş olabilir.

Saç derisi temizliği

Saçınızı yıkarken saç derisinin de iyice temizlendiğinden emin olmalısınız. Saç derinizi temizlemek için şampuandan önce saçınızı tamamen ıslatın. Ve tüm saç derinizin ıslandığından emin olun. Daha sonra şampuanlayıp yıkama işlemini yapın. Yıkama sonrası saçınızın ve saç derinizin iyice durulandığından emin olun. Eğer saç kremi kullanıyorsanız, saçınızın sadece uçlarına sürün. Saç kremi asla saç derisine temas etmemelidir.

Sırt temizliği

Vücut temizliğinde en zorlu kısımdır sırtı tek başına yıkamak. Çünkü tüm bölgelere ulaşabilmek çok zordur. Sırtınızı iyice temizleyebilmek için uzun lifleri ve keseleri tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.