Bir “Doğumdan sonra nasıl kilo verdim?” hikayesi

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Bir “Doğumdan sonra nasıl kilo verdim?” hikayesi
Bir “Doğumdan sonra nasıl kilo verdim?” hikayesi

Doğum sonrası kiloları maalesef ki her annenin kabusu haline gelir. Bebek doğmadan önce  kilolu olmanızın çok güzel bir nedeni vardır ve aldırış etmezsiniz bu duruma, hatta hoşunuza bile gider. Ama bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki aşamada göbeğiniz hiçte sevimli görünmez gözünüze. Ve eski formunuza en kısa sürede dönmek için çabalar durursunuz. Yakınlarınızdan akıl alır, internette türlü diyetleri araştırır ve kilo verebilmek adına bir çok yönteme başvurursunuz. Bu tüm yeni doğum yapmış annenin yaşadığı doğal bir süreçtir. Bu gün ki yazımızda içimizden birinin hikayesini sizlere sunuyoruz. Bilimsel bir şekilde kilo verme yöntemlerini değil de birebir yaşamış olduğu süreci bizimle paylaşacak. Umarım size de fayda sağlayacaktır. 

Doğum sonrası tabii ki  bende her doğum yapmış anne gibi kilolu bir haldeydim. Bebeğim artık kucağımdaydı ama ardında kocaman bir göbek bırakmıştı bana. Ama size nasıl kilo verip yeniden eski halime dönebildiğimi anlatmak isterim. Hatta evlenmeden önceki fit halime geri döndüm diyebilirim. Bunu sizinle paylaşmak istememdeki amaç diğer annelerinde benim gibi ilk başta o panik duygusunu yaşamaması. Çünkü o kilolar sanki bir daha hiç verilemezmiş gibi geliyor. Kesinlikle öyle değil o yüzden doğumdan sonra ilk etapta hemen diyetlere başvurup bebeğinizin ihtiyacı olan sütü azaltacak kadar kendinizi aç bırakmayın. Bebeğiniz doya doya emebilsin güzelce beslensinler. Doğru zaman geldiğinde nasılsa doğru yöntemler sayesinde zayıflama imkanı sağlarsınız. 

Hamileliğim boyunca toplam 13 kilo almıştım. Ve bebeğim doğduğunda 3.5 kiloydu. Ben geriye 9.5 kilom kalması gerektiği gibi bir matematik hesap yaparken eve gelip tartıya çıktığımda hala 13 kilo fazlam olduğu görünüyordu. Acı ama gerçek bir hayal kırıklığı oldu.

Doğumdan sonra ilk 10 gün hamur işi, pilav, tatlı yada çok katı besinlerden kesinlikle uzak durdum. Sezeryan ile doğum yaptığım için kabızlık problemi yaşarsam bu dikişli bölgelerimi zorlayabilir düşüncesi ile bu şekilde beslenmeye karar verdim. Ve bu süreçte bol bol şekersiz meyve hoşafları tükettim.

Ama bu sağlıklı ve dikkatli beslenme ancak yara yerim iyileşip de artık ağrı hissetmemeye başlayınca son buldu ne yazık ki. Sonra klasik “sütün bollaşsın ye, ye”  gibi baskılar yüzünden gelen tüm ikramları geri çevirmez hale geldim. İşe yaramadı da değil hani, sütüm gerçekten bollaştı ve bebeğimi fazlasıyla doyurmaya yetti. İlk 1 ayı bu şekilde geçirdim diyebilirim.

2.ayda durum daha da kötüye gitmeye başladı sanırım. Bebeğim geç uyumaya başladıkça gecenin bir yarılarına kadar oturmak zorunda olan ben sürekli bir şeyler yiyerek zaman geçirmeye başladım. Sütüm boldu ,bebeğim doymuş ve mutluydu ama benim kilolarım azalmak yerine artışa geçiyor gibiydi.

Yediklerime bir ölçüde dikkat etme kararı verdim ve fırsat buldukça yürüyüş yapmaya başladım. 5. ayın bitiminde 4 kilo verebilmiştim. Ama daha verilecek bir sürü kilom vardı ve yaz gelmek üzereydi. Bu durumu hızlandırmalıydım ama nasıl. Emzirmeye devam ettiğim için ağır diyetler yaparak sütümün kalitesini de düşürmek istemiyordum. Hem de ya sütüm kesilirse ben yeterli beslenmeyince korkusu vardı. Bebeğimi yeterince doyurabiliyor olmak göbeğimden daha önemliydi tabi ki de. Ben de bunu düşünerek bol protein içerikli bir diyet uygulamaya karar verdim.

Sabahları;

2 tane haşlanmış yumurta

Yağsız beyaz peynir

2 bardak yağsız süt

1 adet acı yeşil biber

Kahvaltı da hiç ekmek yok. Zaten ekmek yeme ihtiyacı hissetmiyor insan yumurta ve süt sayesinde. 

Öğlen;

1 kase süt içerisine yulaf

Eğer aşırı tatlı isteği olursa meyveli yada çikolatalı kahvaltılık gevreklerinden de çok az ilave ediyordum içine. Ama her zaman değil.

Öğle yemekleri için bazen süt çorbası tercih ediyordum. Bol karabiberli süt çorbasını zaten çok severdim ve diyet aşamasında da çok yardımcı oldu bana.

Akşam menümde yoğurt çorbası vardı. Ama bazı günler yanına et yada köfte gibi seçeneklerde ekledim. Ama öyle kızartma şeklinde değil. Nasıl mı? Tost makinasında yağsız olarak pişirdim. Aynen ızgara gibi oluyor ve çok daha kızartmadan çok daha zararsız.

Günlük menülerim bu şekildeydi. Peki sıvı tüketimi nasıldı bu süreçte. Bol su içmenin ne kadar faydalı olduğunu anlatmama gerek yok herhalde, hepimiz biliyoruz. Bende bu süreçte günde 2,5 lt. su içmeye özen gösterdim. Emzirme döneminde diyet çayları yada yeşil çay gibi şeyler çok önerilmiyor bu yüzden onlardan uzak durdum. Bitki çayı olarak içtiğim tek şey rezene oldu. Hem sindirime yardımcı oluyordu hem de sütümü daha da artırıyordu. 

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kahve çok fazla tavsiye edilmese de filtre kahvenin günde 1 fincan içilmesinde bir sakınca yoktur sanırım. Bende bu süreçte öyle yaptım. Ama süt tozu olmadan ve şekersiz olan kahveden bahsediyorum. Diğer çeşitlerinden kesinlikle uzak durun. Şekersiz olarak Türk kahvesini de tercih edebilirsiniz tabi ki.

Gelelim spor konusuna; her zaman bir bahanemiz vardır değil mi spor yapmamak için. Vakit bulamayız, halimiz olmaz, müsait değilizdir. Ama bunlar dediğim gibi sadece bahane. İstedikten sonra vakit ayıramamak mümkün değil. Örneğin dizi izlerken bile ekran karşısında çeşitli egzersiz hareketleri yapabilirsiniz. Bu çokta zor değil. Ekstra zamana ihtiyacınız bile yok yani yeter ki yapmak isteyin. Egzersizler sadece kilo vermenize yaramakla kalmayıp gün içerisindeki yorgun ve stresli hali üzerinizden atmaya da yarayacaktır. Ve mümkün oldukça yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Kısa mesafeli yerlere giderken taşıt değil de yürümeyi tercih edin. Markete bile çıksanız yolu uzatarak birkaç sokak daha fazla yürüyerek gidip gelmeye çalışın. Emin olun bunlar bile enerji kaybı için çok faydalı.

İşte bu yöntemlerle bebeğim 8 aylıkken tüm aldığım doğum kilolarından kurtulmuş oldum. Öyle çokta zorlayıcı şeyler yapmadım. Kendimi karamsarlığa sürükleyici tavırlarda takınmadım. Rahat rahat zamanı geldiğinde vermiş oldum kilolarımı. Umarım bu yöntemim size de faydalı olacaktır.

Bir şeyi başarmak isterseniz karar verip pes etmemeniz yeterli. Kadınların başaramayacağı hiç bir şey olamaz.”

Yaşanmış bu hikayenin siz yeni annelere de yardımcı olması dileğiyle..

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.