Doğurganlığı Artıran Besinler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Doğurganlığı Artıran Besinler
Doğurganlığı Artıran Besinler

Günümüz yaşam şartlarında maalesef stres, dengesiz ve sağlıksız beslenme, çevre kirliliği, kafein ve sigara tüketimi oldukça fazladır. Ve tüm bunlar genel olarak sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği gibi kadınlarda doğurganlığı da olumsuz anlamda etkilemektedir.

Doğurganlık için kilo kontrolü çok önemlidir.

Aşırı kilolu olmak yumurta fonksiyonlarında değişimlere neden olmaktadır. Ve bu da doğurganlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Kilo ile bağlantılı olarak insülin direnci, , obezite, metabolik sendrom ve PKOS (polikistik over sendromu) gibi problemler kadınlarda doğurganlığa etki etmektedir. Kilo fazlalığı bunların yanı sıra gebelik diyabeti, hipertansiyon ve erken doğum gibi sorunlara da yol açmaktadır. Kısacası fazla kilo gebelik öncesini, gebeliği ve gebelik sonrasını büyük ölçüde etkilemektedir.

Aşırı beslenmek bu gibi sorunlara yol açtığı gibi yetersiz beslenme de aynı şekilde doğurganlığı olumsuz etkilemektedir. Çünkü sağlıksız bir şekilde ve yetersiz beslenmenin yumurtlamaya büyük etkisi vardır. Bu nedenle ideal kiloda olmak hem doğurganlığı hem de hamilelik sürecini daha sağlıklı geçirmenizi sağlayacaktır.

Doğurganlığı arttırmak için nasıl beslenmeliyiz?

Sağlıklı beslenme hem kadında hem de erkekte üreme verimliliğini artıran bir faktördür. Bu yüzden beslenme konusuna çok önem verilmelidir.

Bitkisel protein kaynakları

Üreme konusunda protein alımının çok büyük etkisi vardır. Ancak yapılan araştırmalarda hayvansal protein kaynaklarından çok bitkisel protein kaynaklarının tüketiminin üreme konusunda daha faydalı olduğu görülmüştür. Örneğin; kırmızı etin doymuş yağ içermesi, balık ve deniz ürünlerinin içeriğinde ağır metal barındırması dolayısı ile protein kaynağı olarak çok dikkatli tüketilmesi gerekir. Oysaki bitkisel protein içeren fındık, fıstık, ceviz ve badem gibi kuru yemişler de böyle riskli faktörler bulunmamaktadır. Kuru baklagillerde aynı şekilde bitkisel protein olarak örnek verilebilecek besinlerdendir.

Yağ tüketimi

Kolesterol alımı ve yağ asitleri prostaglandin ve streoid üretimini arttırdığı için doğurganlık ve gebelik sonuçlarına etki etmektedir. Bitkisel sıvı yağlar, balık yağı, zeytinyağı gibi çoklu doymamış yağ asitleri doğurganlığı ve oosit kalitesini olumlu etkilemektedir. Yapılan araştırmalarda trans yağlar doğurganlığı azaltma konusundaki riskleri artırmaktadır.

Doğurganlığı artırmak için tüketilebilecek sağlıklı yağ içeren besinler: Balık, balık yağı, keten tohumu, ceviz, semizotu, karabuğday ve kinoa.

Antioksidan içerikli besinler

Metabolik faaliyetler ya da çevresel faktörler sonucu vücudumuzun almış olduğu zararlara oksidatif stres denir. Hücrelerinizin yaşlanmasını ve hastalanmanızı sağlayan biyokimyasal bir süreçtir. Oksidatif stres üreme kapasitesini de azaltmaktadır. Antioksidanlar sayesinde oksidatif stres azaltılabilir. Ve böylece üreme kapasiteniz yeniden artışa geçebilir. Antioksidan özelliği yüksek olduğundan dolayı A, C, E vitamini, selenyum ve çinko içerikli besinler tüketilmelidir. Taze meyve ve sebzeler bu açıdan oldukça faydalıdır.

Folik asit

Folik asit eksikliğinde vücutta homosistein birikmesi olur. Homosistein artışı oksidatif stres oluşmasına neden olur. Ve bu da doğurganlığı olumsuz anlamda etkiler. Bu nedenle folik asit alımı çok önemlidir. . Folik asit embriyo kalitesinin daha iyi olmasını ve gebelik şansının daha yüksek olmasını sağlar. Hem gebelik öncesinde hem de gebelikte folik asit alımı çok önemlidir.

Çinko

Çinko alımının da doğurganlığı artırmada çok faydası vardır. Kırmızı et, kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri, fındık, fasulye ve süt ürünleri çinko içeren besinlerdir.

Magnezyum

Magnezyumun da doğurganlığı artırmada rolü büyüktür. Badem, fındık, fıstık, ceviz, muz, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler magnezyum içermektedir.

Karbonhidrat

Karbonhidrat alımı konusunda çok dikkatli davranmak gerekmektedir. Glisemik indeksi yüksek olan beyaz pirinç, makarna, işlenmiş ve hazır gıdalar tüketmek yerine glisemik indeksi düşük olan esmer pirinç ve tam tahıllı gıdaları tercih etmeniz oosit oluşumu açısından daha faydalıdır.

Kahvaltının önemi

Sağlıklı besinlerle kahvaltı yapmak ve kahvaltı porsiyonunu arttırmak doğurganlığı artıran etkenlerden biridir. Güzel yapılan bir kahvaltı polikistik over sendromunun hormonal etkilerini iyileştirmektedir. Aynı zamanda daha fazla yumurtlama gerçekleşmektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.