Dövmelerden Kurtulma Yolları

Anasayfa / Güzellik / Dövmelerden Kurtulma Yolları
Dövmelerden Kurtulma Yolları

Yaşamımızın belli bir döneminde tarz yaratmak, ilgi çekmek, heves etmek, sevgimizi göstermek gibi türlü sebeplerle vücudumuzun herhangi bir yerine dövme yaptırabiliyoruz ya da yaptırmak istiyor olabiliyoruz. Bugün dövme konusunda daha detaylı bilgi edinebilmek için bu konu hakkında bazı önemli noktalara dikkat çekelim istiyoruz.

Dövme yaptırmaya karar verdiğinizde vücut sağlığınıza zarar vermemek için bunu estetik merkezlerinde ya da gerçekten ustalığından emin olduğunuz dövmecilerde yaptırmalısınız. Sadece fiyat açısından uygun olduğu için bilmediğiniz kişilere cildinizin sağlığını emanet etmemelisiniz. Çünkü uygun olmayan şartlarda yapılan dövmeler istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Gelelim dövme yaptırıp da zamanla bundan kurtulmak isteyen kişilere. Dövmenizi silmeniz tabii ki mümkün ama bununda bazı kuralları var.

Dövmenizi yaptırırken olduğu gibi sildirme işlemi esnasında da dermatolojik olarak uygun olan koşullarda bu işlemin yapılması şart. Eğer mümkünse dövmeyi sildirmek için dövmeyi yaptırdığınız yere gitmeniz en doğrusudur.

Dövme silme işlemi sırasında dövmenin çeşidine göre lazer ışığı yöntemi uygulanır. Dövmenin boyası bu lazer ışığı ile parçalanarak kalıcı olarak silinmesini sağlar.

Bu lazer ışınları önce derinin epidermis tabakasını geçer daha sonra dermis ve derialtı dokudaki dövme rengini veren bileşikler tarafından emilmeye başlar. Daha sonra bu maddeler parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılır.

Bu lazer ışınlarının boyutu dövmenizin tipine göre belirlenir. Uygun lazer ışığı boyutu ayarlandıktan sonra dövme yapılan boya parçalanıp silinme aşamasına gelir.

Bu arada önemli olan detay lazer ışığının kuvvetidir. Lazer ışığı sayesinde dövmenin boyası minik hücrelere ayrılır ve silinme işlemi bitene kadar bu uygulama devam eder.

Dövme silme işlemi esnasında ağrı ya da acı duyulmaz. Korkulacak bir durum söz konusu değildir. Ancak bu silme işlemi sırasında çok dikkatli olmak gerekiyor.

Dövme silme işleminden önce uygulamanın nasıl olacağı konusunda dövme ustası kişiyi bilgilendirmelidir.

Lazer yöntemi dışında birde dövme silme konusunda zımparalama yöntemi vardır. Ancak bu yöntem can acıtıcı olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir.

Lazer ile dövme sildirme sonrası vücutta dövmeye dair bir iz kalmayacaktır.

Dövme sildirme işlemi dövmenin büyüklüğüne ve renk koyuluğuna göre değişkenlik gösterir. 6-8 haftayı bulabilir. Tedavi sonrası ciltte oluşan kabuklanma 3-4 gün içerisinde düzelmeye başlar.

Dövme sildirme işleminiz hastane ortamında yapmak isterseniz özel hastanelerde dermatoloji ya da plastik cerrahi doktorlarınca yapılmaktadır.

En kolay siyah ve kırmızı dövmeler silinebilmektedir. Eğer ileride dövmenizden sıkılabileceğinizi düşünüyorsanız yaptırırken bu renkleri tercih etmenizde yarar var.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.