Drone Kullanmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Anasayfa / Hobi / Drone Kullanmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler
Drone Kullanmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İlk kez drone alıp kullanacaksanız öncesinde drone ile ilgili biraz bilgi sahibi olmanızda fayda var.
Hava fotoğrafçılığı ve video çekimleri drone ile artık oldukça kolay ve kaliteli bir hale gelmiş durumda ancak bu konuda henüz bir tecrübeniz yoksa işin tekniklerini öğrenerek işe başlamanızda yarar var.

Drone İngilizceden çevrildiğinde “uçan göz” ya da “erkek arı” anlamlarına gelmektedir. Teknik anlamda ise insansız bir hava aracı diyebiliriz. Profesyonel anlamda daha çok TV, sinema ve dizi çekimlerinde, seyahatlerde, kargo ve spor alanlarında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra hobi amaçlı olarak da günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Normal şartlarda ulaşabilmenizin mümkün olmadığı görüntüleri drone sayesinde çok net ve kaliteli bir şekilde elde edebilirsiniz.

Oldukça ilgi çekici bir alet olan drone aynı zamanda da biraz pahalı. Ve kullanımı konusunda bazı yasal kurallar söz konusu.

Gökyüzündeki uçakların güvenliğini sağlamak için maksimum izin verilen yükseklik 400 metredir.

Havaalanlarının 2 km yakınında drone uçurmak yasaktır.

Aynı şekilde askeri bina ve tesislerin olduğu bölgelerde de drone kullanımı yasaktır.

Devlet kurum ve kuruluşlarının olduğu yerlerde de izinsiz bir şekilde drone kullanılması kesinlikle yasaktır.

Ağırlığı 500 gr ve üzeri olan bir drone için drone kullanma ehliyeti almanız şarttır. SHGM üzerinden ya da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yetkilendirdiği kuruluşlara başvurarak ücretli bir şekilde drone ehliyeti alabilirsiniz. Ehliyeti alabilmeniz için öncelikle bir uçuş eğitimi almanız gerekmektedir.

Drone satın aldığınızda uçurma işlemine geçmeden önce kesinlikle kullanım özelliklerini ayrıntılı bir şekilde öğrenmelisiniz. İniş kalkış hızı ya da kullanım esnasından maksimum hızının ne olduğunu çok iyi bilmeli ona göre kontrol sağlamalısınız.

Ayrıca satın almış olduğunuz drone rüzgara karşı ne kadar dayanıklı bunu kesinlikle bilmelisiniz. Çünkü bazı drone modelleri rüzgarın etkisi ile ters dönebiliyor ya da uçuşu engellenebiliyor. Bunu bilirseniz çok fazla rüzgarlı günlerde drone kullanımı konusunda daha dikkatli olabilirsiniz.

Drone kullanımı öncesi mutlaka şarj durumunu kontrol etmelisiniz. Pillerin doluluk durumuna göre havada ne kadar süre kalabileceğini hesaplayabilirsiniz. Gidiş ve dönüş yolu için yeterli dolulukta olması çok önemlidir.

Cihazınızın pili yüzde 30’un altına düştüğünde cihazın geri gelmesini sağlamalısınız.

Drone ile kaliteli bir uçuş sağlanabilmesi için cihazınızın yazılım güncelliği çok önemlidir. Yazılımın güncel olması uçuş performansını oldukça fazla etkilemektedir.

Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak havalarda drone kullanmak çok doğru değildir. Hem uçuş kalitenizi olumsuz etkiler hem de çekimlerinizin kalitesini düşürür. Ayrıca bu gibi hava şartları cihazınızın zarar görmesine sebep olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.