Dudak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Anasayfa / Güzellik / Dudak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Dudak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Makyaj söz konusu olunca dudaklar her zaman çok önemli noktalardır. Ancak yüz makyajında büyük önem taşıyan bu bölgeye çoğu zaman bakım uygulamayı ihmal ederiz. Halbuki dudaklarınız vücudunuzdaki en çok bakıma ihtiyaç duyan yerlerden biridir. Çünkü dudaklar güneşten, ısı değişikliğinden, hava kirliliğinden çok kolay etkilenirler. Etkilendiklerinde de çatlamalar oluşur ve rengi soluklaşabilir. Bu yüzden dudak bakımınıza gereken özeni göstermelisiniz.

Özellikle soğuk havalarda dudaklarda çatlamalar ortaya çıkar. Hatta bu çatlamalar bazen konuşmanızı dahi zorlaştırır. Aynı zamanda da çok kötü bir görüntü oluşturur. Dudaklarınızı bu hale gelmemesi için gereken bakım öyle çok para ve zaman istememekte üstelik. Evde uygulanabilecek bazı basit yöntemler ile sağlıklı dudaklara sahip olabilirsiniz.

Dudak Peelingi

Yüzünüze ya da cildinizin diğer bölgelerine olduğu gibi dudaklarınıza da peeling yapmak sağlıklı olmaları açısından çok önemlidir. Dudaklarınıza peeling yaparak dudak yüzeyinizde bulunan ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz. Dudaklarınızdaki ölü hücreler atıldığında daha sağlıklı bir dudağa sahip olabilirsiniz. Dudak peelingi için satılan maskelerden kullanabilirsiniz. Uygulama esnasında çok nazik davranmalısınız.

Dudak Masajı

Dudak masajını ilk kez duymuş olabilirsiniz ama şaşırmayın oldukça faydalı bir yöntemdir. Masaj sayesinde kan dolaşımı artar. Günde sadece 5-10 dakikanızı ayırarak dudaklarınızın daha parlak ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Dudaklarınıza masaj yaparken Hindistan cevizi yağıda kullanabilirsiniz. Böylece hem kan dolaşımınız hızlanır hem de Hindistan cevizi yağı sayesinde dudaklarınıza bakım yapmış olursunuz.

Dudak Balzamı

Dudakların en çok ihtiyaç duyduğu şey nemdir. Dudaklar nemsiz kaldığında çatlamaya başlar. Bunu önlemek içinde sürekli dudaklarınızı nemli tutmalısınız. , dudak balzamları bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır. Dudak balzamlarının içeriğindeki Hindistan cevizi yağı, shea yağı ve badem yağı gibi besleyici yağlar sayesinde dudaklarınız gereken nemi elde etmiş olacaktır.

Toksinlerden arındırın

Gün içerisinde bulunduğunuz ortamlar sebebi ile birçok hava kirliliği, is ve kimyasallarla karşı karşıya kalıyoruz. Tüm vücudunuzun bu gibi olumsuz etkenlerden zarar görmesi gibi dudaklarınızda büyük ölçüde zarar görmektedir. Dudaklarınız bu zararlı maddeler yüzünden rengini kaybedip, soluklaşabilir. Dudaklarınızı bu toksinlerden korumak için mümkün olduğunca bu tarz ortamlarda bulunmamalı ve dudak bakım ürünleri ile korumaya çalışmalısınız.

Ruj ve dudak bakım ürünlerinin seçimi

Ruj seçerken genelde sadece rengine ve dokusuna dikkat ederiz. Ama bunların yanı sıra aldığınız ürünün dudaklarınıza iyi gelip gelmeyeceği de çok önemlidir. Makyajdan yaparken rujun dudaklarınıza zarar vermemesi için öncelikle Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Yağı sürdükten sonra ruju üzerine sürerseniz dudaklarınızı rujun içerisinde bulunan kimyasalların olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz.

Bol Su Tüketin

Yeterli miktarda su tüketmediğinizde dudaklarınızda çatlamalar meydana gelebilir. Bunun için mümkün olduğunca bol su içmeli ve hem vücudunuzu hem dudaklarınızı nemli tutmaya çalışmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.