Duş Alırken Yapılan Hatalar

Anasayfa / Güzellik / Duş Alırken Yapılan Hatalar
Duş Alırken Yapılan Hatalar

Duş almak sadece temizlik değil, bazen de keyif veren rahatlatıcı etkisi olan bir eylemdir. Duş almaktaki amacınız ne olursa olsun fayda sağladığı kesindir. Ancak duş alırken farkında olmadan yaptığınız bazı şeylerin cildiniz ve sağlığınız açısından zararlı olduğunuz biliyor muydunuz?

Çok sıcak su ile duş almak

Sıcak su ile yıkanmak gevşeyip rahatlamanızı sağlayabilir, ancak suyun çok sıcak olması cildiniz için hiç sağlıklı değildir. Bunun yerine ılık su ile duş almaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çok uzun süre duşta kalmak

Küçük bir çocukken uzun süre banyoda kaldığınızda ellerinizin buruş buruş olması çok komik ve eğlenceliydi ancak artık büyüdünüz ve bu tarz eğlencelere gerek kalmadı. O yüzden uzun süre duşta kalarak cildinizin bu şekilde nem kaybedip şekil değiştirip zarar görmesine izin vermemelisiniz.

Cildinizi nemlendirmemek

Duştan sonra birçok insan cildini nemlendirmeyi ihmal eder. Oysaki vücudunuzun her duş sonrasında nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Nemlendirici krem ya da bebe yağı ile tüm vücudunuzu nemlendirmeyi asla unutmamalısınız.

Ayaklarla yeterince ilgilenmemek

Duş alırken genellikle ayakları yeterince yıkamayı ve onlara bakım uygulamayı unuturuz. Oysaki sağlıklı ve pürüzsüz ayaklar için her duşta ponza taşı ile ayaklarınızdaki ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

Çok sert keselenmek

Vücudunuzdaki ölü derilerden ve kirlerden daha kolay kurtulmak için keselenmek çok yaygın bir yöntemdir. Ancak cildinizi çok sert bir şekilde keselemeniz teninize zarar verecek ve tahriş edecektir. O nedenle çok yumuşak ve dairesel hareketler ile keseleme yapmalıyız.

Duş esnasında yüz yıkamak

Farkında olmadan yapılan bir yanlış da duş esnasında iken yüzünüzü yıkamaktır. Duş sırasında zaten yüzünüz uzun süre buhara ve ısıya maruz kalmaktadır. Birde duş aldığınız sıcak su ile yüzünüzü yıkadığınızda hassaslaşan cildinizi tahriş etmenize sebep olmaktadır. Eğer illaki yüzünüzü yıkamanız gerekiyorsa suyun ısısında değişiklik yapmalısınız.

Lifi duşun içine asmak

Lifinizi duş esnasında kullandıktan sonra duşun içine asmanız üzerinde bakterilerin oluşmasına neden olacaktır. Nem, ısı ve lifin üzerinde kalan ölü vücut derilerinin birleşimi bakterilere yol açmaktadır. Bu yüzden lifinizi duş sonrası iyice yıkayıp kurur ve serin bir yerde saklamalısınız.

 

Saçınızı her gün yıkamak

Saçlarınızı her gün yıkadığınızda saç derinizin ve saçlarınızın ihtiyacı olan doğal yağ ve nemi kaybetmesine sebep olursunuz. Buda saçınızın kuru ve cansız görünmesine yol açar. Her gün duş almanız gerekiyorsa bile saçınızı her gün yıkamaktan kaçınmalısınız.

Son suyunuzu soğutmamak

Duştan çıkmanıza yakın suyunuzun sıcaklığını yavaş yavaş soğutmalısınız. Saçınızı ve vücudunuzu son olarak bu soğuk su ile yıkamanız daha sağlıklı bir cilde ve saça sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Tabi bunu yaparken suyu bir anda soğutmamalısınız. Yoksa cildiniz çatlayabilir. Yavaş yavaş ılıtmalı ve soğuğa geçiş yapmalısınız.

Havluyla çok sert kurulanmak

Duş sonrası havlu ya da bornozla cildinizi kurularken ileri geri sürterek çok sert bir şekilde değil de çok narin bir şekilde tampon yapar gibi kurutmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.