Düzenli ve Temiz Bir Eve Sahip Olabilmek İçin Öneriler

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Düzenli ve Temiz Bir Eve Sahip Olabilmek İçin Öneriler
Düzenli ve Temiz Bir Eve Sahip Olabilmek İçin Öneriler

Evinizin her daim temiz ve düzenli görünmesini istemenize rağmen bunu sağlayamıyorsanız bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı küçük alışkanlıklar sayesinde eviniz her zaman olmasını istediğiniz gibi temiz ve düzenli bir görünüme sahip olabilir. Bu alışkanlıkları günlük rutininizin bir parçası haline getirmeniz yeterli olacaktır.

Temiz ve düzenli bir ev için sahip olmanız gereken alışkanlıklar nelerdir?

Eli boş dönmeyin

Evin hangi bölümünden çıkarsanız o esnada mutlaka o odaya ait olmayan eşyayı alıp götürün ve yerine koyun. Böylece sabah uyandığınızda salon sehpasının üzerinden akşamdan kalma bir bardakla ya da mutfakta çocuğunuzun bir oyuncağı ile karşılaşmamış olursunuz.

Biriktirmekten vazgeçin

Çamaşır yıkamak için makinanın tıka basa dolmasını ya da hiç kıyafetinizin kalmamasını beklemeyin. Zaten aşırı dolduğunda giysileriniz yeterince temizlenmeyecektir. Yada kuruyan çamaşırlarınızı parça parçada olsa toplayıp yerlerine yerleştirin. Tüm çamaşırlarınızın kurumasını beklemeyin.

Planlı hareket edin

Evinizi temizleme işini sadece bir güne sığdırmayı ve tüm işler için o günün gelmesini beklemeyin. Her gün kendinize evin herhangi bir bölümü ile ilgili bir plan yapıp temizleyin. Böylece hem daha az yorulursunuz hem de işleriniz birikip eviniz pis ve dağınık görünmez.

Sade bir dekorasyonunuz olsun

Evinizde ne kadar çok dekoratif eşya olursa eviniz o denli dağınık görünür. Ayrıca temizlik konusu daha fazla zorlaşır. Mümkün olduğunca sade bir dekorasyon tercihinde bulunmalısınız.

Temizlik sonrası ödül zamanı

Temizlik konusunda işlerin birikme ve ertelenme nedeni çoğu zaman televizyonda ya da internette bir şeyleri izlemeye daha fazla zaman ayırmanızdır. Bunun yerine bu programları izleme konusunu kendinize temizlik sonrası ödülü olarak düşünebilirsiniz. Önce yapmanız gereken işe odaklanıp dinlenme aşamasında bu filmi ya da programı izleyeceğiniz konusunda kendinize şartlandırabilirsiniz. Böylece ev işlerinizi ertelememiş olursunuz.

Tüm işi siz sırtlanmayın

Ev işleri konusunda tüm işleri siz yüklenmeyin. Aile bireylerine ev işleriniz paylaştırarak herkese bu konuda sorumluluk verebilirsiniz. Örneğin oyuncakları toplamak sizin değil çocuğunuzun görevi olmalıdır. Yada kirli çamaşırlarını çamaşır sepetine atmak eşinizin kendi görevi olmalıdır. Siz onun kirli çamaşırlarını arkasından toparlamak durumunda olmamalısınız. Herkes payına düşen görevleri yerine getirdiğinde sizin de iş yükünüz hafiflemiş olacaktır.

Her eşyanın bir yeri olmalı

Evdeki tüm eşyaların sabit bir yeri olmalı ve tüm aile bireyleri bu yeri bilmelidir. Küçükte olsa bir eşyanın sabit eyeri olmaması sürekli ortalıkta dağınık bir şekilde dolaşmasına yol açar ve buda evinizi düzensiz gösterir.

Eşyalara bağlanmayın

Sırf biri hediye etti diye gereksiz olan bir eşyaya karşı bağlılık kurmayın. Eğer hiçbir işinize yaramıyorsa evde kalabalık yaratmasına izin vermeyin. Sık sık evinizdeki eşyaları işlevsellik durumuna göre eleyin.

Temizliği takıntı haline getirmeyin

Temiz ve düzenli bir ev fikri hepimizin hoşuna gitse de bu bazen mümkün olmayabilir. Eğer evinizde küçük bir çocuğunuz ya da evcil hayvanınız varsa bu çok da mümkün olmayabilir. Mutlaka ortalık daha fazla dağılıp kirlenecektir. O yüzden mükemmeliyetçi olmaya ve temizlik ve düzen konusunu takıntı haline getirmemeye çalışın.

Bazen temiz ve düzenli olmaktan daha önemlidir hayatın tadını çıkarmak bunu asla aklınızdan çıkarmayın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.