Ebeveynlerin Hatalı Davranışları

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Ebeveynlerin Hatalı Davranışları
Ebeveynlerin Hatalı Davranışları

Anne, baba ve çocuklar arasındaki ilişki aileden aileye değişse de bazı ebeveynlerin yaptığı hatalar ortaktır. İşte en bilindik ebeveyn hataları:

Kapalı iletişim kurma

Çocuğunuzun sizden bir şey gizlememesi ve her konu hakkında size gelip konuşabileceğini bilmesi için onunla aranızdaki iletişim konusunda açık bir kapı olduğunu bilmesi çok önemlidir. Bir problemden dolayı yanınıza geldiğinde sizin tarafınızdan yargılanmayacağını çocuğunuza hissettirmelisiniz. Örneğin; çocuğunuz alkol veya uyuşturucu ile ilgili bilgi almak için size danıştığında, daha konuyu tam anlamadan ona bağırmaya başlamanız çocuğunuzun sizinle paylaşımı konusunda aranıza bir duvar örebilir. Sizin bu tavrınızdan dolayı sizden bir şeyleri gizleyebilir ya da anlatmaya korkabilir.

Böyle davranmak yerine öncelikle dikkatli bir şekilde onu yargılamadan dinlemeli daha sonrada onun yaşlarındayken aynı süreçlerden geçtiğinizi ve ne gibi deneyimler kazandığınızı paylaşabilirsiniz. Onun yaşlarındayken bu konu hakkında sizin de benzer düşüncelerde olduğunuzu belirtip zamanla bunun ne derece doğru ya da ne derece yanlış olduğunu kavradığınızı belirtebilirsiniz. Siz iletişim konusunda çocuğunuza açık kapı bırakmaz ve sürekli tepkili yaklaşırsanız sorunlarını sizinle konuşmak yerine ya içine atarak psikolojik problemlere sebebiyet verecektir. Yada kendisi ile aynı süreçten geçmekte olan arkadaşları ile paylaşıp yanlış yönlendirilecektir.

Kararsız davranmak

Her evin ve her aile bireylerinin kendine ait bir yaşam kuralları olması gerekmektedir. Ancak evde belirli bir düzen ve kural anlayışı olmadığında çocuklar problemli bir şekilde yetişeceklerdir. Bir çocuk evde kendi üzerine düşen görevleri biliyor olmalı bu konuda desteklenmeli ve takdir görmelidir. Her hangi bir konuda bir kural koyup canınız istediğinde buna uyup canınız istemediğinizde boş vermeniz çocuktaki sorumluluk duygusuna zarar verecektir.

Aşırı koruyucu davranmak

Günümüzde hızla artış gösteren cinayet, çocuk tacizi, alkol ve uyuşturucu haberi nedeniyle ebeveynlerin çocukları için daha fazla endişeleniyor olması çok normal. Bunun içinde çocukları koruma konusu daha fazla önem kazanmaktadır. Ancak aşırı korumacı bir yaklaşım gençlerin yoldan çıkmaya ve başını belaya sokmaya daha meyilli olmasına neden olmaktadır.

Ailelerin çocukları için aşırı kısıtlama ve yasaklar getirmesi onları daha iyi birer yalancı olmasına neden olmakta maalesef. Çünkü merak ettikleri ya da yaşamak istedikleri şeyler konusunda sizin tepkilerinizi yüzünden sizinle bir paylaşımda bulunamadığı için çözümü yalan söylemekte ve bir şeyleri gizlemekte buluyorlar. Kendi ailesi bu denli baskıcı iken arkadaşlarının ailelerinin açık fikirli ve hoşgörülü olduğunu gördüklerinde kendi ailelerini sorgulamaya ve onlardan nefret etmeye bile başlayabilirler. Çocuklarınızı tabi ki koruyup kollamalı ya da kurallar koymalısınız ancak bunun onları sizden uzaklaştıracak hale getirecek kadar yoğun bir şekilde yapmamalısınız.

Gereksiz ilaç kullanmak

Çocuğunun hiperaktif olduğunu düşünen ebeveynler bu konuda onunla psikolojik bir yaklaşımda bulunmak ya da ona yeterli ilgiyi göstermek yerine daha kolay bir yolu tercih ederek onu sakinleştirmeye yarayacak ilaçlar kullanmaya yöneliyorlar. Ancak bu gibi ilaçlar çocuk yaşta kullanılmaya başlandığında bağımlık yapabilir ya da vücudunda başka yan etkilere yol açabilir. O nedenle çözümü direkt ilaçta aramamalısınız. Çocuğunuzun bu şekilde davranmasının sebeplerini anlamaya çalışmalı ve öncelikle bunlara çözüm bulmayı denemelisiniz. Ayrıca onların birer çocuk olduğunu ve enerjilerini dışarı atabilmek açısından sizden daha fazla enerjik bir yapıya sahip olduklarını unutmamalısınız.

Şiddet içeren her şeyi yasaklamak

Çocuğunuzu şiddet içeren şeylerden koruyabilmek ve uzak tutabilmek için ona sürekli yasaklar koymak her zaman doğru bir çözüm yolu değildir. Örneğin; oyuncak silahlarla kesinlikle oynamasına müsaade etmemeniz çocuklarınızın silaha karşı ilgisini artıracaktır. Ve sizin olmadığınız ortamlarda başka bir çocuğun silahı ile oynamak ya da bir oyuncakçıda gizlice bir oyuncak silahı çalmaya bile yöneltebilir. Yada izlemesine izin vermediğiniz bir filmi ya da programı siz yokken gizli gizli izlemeye kalkabilir.

Ona bu gibi şeyleri yasaklar koyarak ve tepki göstererek kısıtlamak yerine neyin doğru neyin yanlış olduğunu açıkça anlatmayı denemelisiniz. Zaten siz neden izin vermek istemediğinizi net bir şekilde ifade edip doğru örnekler verirseniz çocuğunuz bunu kavrayacak ve kendiliğinden uzak duracaktır.

Çocuğunuzun en iyi arkadaşı olmaya çalışmayın

Çocuğuna karşı ebeveyn olmak yerine onunla arkadaş olmayı tercih eden anne-babalar aslında sandıkları kadar iyi bir sonuç elde edemezler. Eğer çocuğunuz sizi arkadaşı olarak görürse otorite kurabilmeniz hiç mümkün olmaz. Ve saygı konusunda da problemler yaşanabilir. Ayrıca bazı konularda çocukların bir ebeveyne ihtiyacı vardır. Ama siz sürekli onun arkadaşı gibi davranırsanız bu ebeveyn ihtiyacını karşılayamayacağı için sorunlar yaşayabilir.

Çocuğunuzla yakın bir iletişim halinde olun ama bunu arkadaşı olarak değil ebeveyni olarak yapın. Yaşamı boyunca birçok yakın arkadaşı zaten olacaktır. Ama sizden başka hiç kimse onun ebeveyni olamayacak bunu aklınızdan çıkartmayın ve çocuğunuzu bundan mahrum yetiştirmeyin.

Büyümelerine izin verin

“Kaç yaşına gelirse gelsin o benim hala bebeğim” düşüncesi ile çocuklarınız bir yetişkin hakine gelmeye başladıklarında bile onlara hala küçük bir çocukmuş gibi davranmak çok yanlış. Çocuğunuza göstereceğiniz ilgi ve korumacılıkta yaşına uygun olmalıdır. Çocuğunuzun büyümeye başladığını kabullenmeli ve ona göre davranmalısınız. Evde yaşına uygun bazı sorumluluklar almalı kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayabilmelidir.

Örneğin, yatağını ve odasını kendi düzenleyebilmeli, ev işlerinde size yardımcı olabilmeli, kendisi ile kararları bazı konurda tek başına alabilmeli gibi. Böylece kendine olan güveni artar ve daha sağlıklı bir şekilde gelişim gösterir.

İkiyüzlü davranmayın

Çocuklarınıza herhangi bir davranışı konusunda yanlış ve hatalı olduğunu söyleyip tepki gösterdikten sonra kendiniz o şekilde davranırsanız bu çocuğunuza karşı ikiyüzlü davranmış olduğunuz anlamına gelir. Ve buda çocuğunuza karşı kötü bir örnek sergilemenizi sağlar. Örneğin; çocuğunuza şiddetli bir şekilde içkinin yasak olduğunu söyleyip sonrada eve gelen misafirlerle içki içiyor olmanız sizi bir sonraki uyarınızda ciddiye almamasını sağlar. Söylediklerinizden çok yaptıklarınız ile ona örnek olduğunuzu aklınızdan çıkartmamalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.