Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Bilmeniz Gerekenler
Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Bilmeniz Gerekenler

Bebeğiniz 6. ayını doldurduktan sonra beslenme konusunda artık yeni bir sayfa açılmış olacaktır hayatınızda. Ek gıdalara başlama zamanının gelmiş demektir bu. Ancak bu sürece başlamadan önce bir takım detayları çok iyi araştırıp öğrenmeniz gerekmektedir. Öncelikle bu bir alışma süreci olacağı için kesinlikle sabır en gerekli şeydir. Bunu aklınızdan asla çıkartmamalısınız.

Bebeğinizin gelişimi hızlı ise bazen ek besine geçiş doktor tavsiyesi ile 5. ayda da başlayabilir. Ama genellikle 6. Ayda başlamaktadır.

Ek gıdaya geçiş döneminde evde mayalanmış doğal yoğurtlar yapabilir ya da mevsim sebze ve meyvelerini püre haline getirerek verebilirsiniz. Bunu yaparken tercih edeceğiniz gıdayı tek olarak verip bebeğinizin o gıdanın tadını almasını sağlamalısınız. Yani birkaç ayrı gıdayı birbirine karıştırma olayını daha sonraya bırakmalısınız. Öncelikle tek olarak tanımasını ve keşfetmesini sağlamak daha doğrudur. Sadece sebze çorbalarında birkaç farklı sebzeyi bir arada kullanabilirsiniz.

Ek gıdaya geçtiğinizde her öğün farklı bir şey vermeye kalkmayın. Öncelikle birkaç gün aynı besini deneyip alerjik bir reaksiyon söz konusu olup olmadığını gözlemleyin. Çünkü çeşit artarsa hangisinden kaynaklanan bir sorun olduğunu tespit etmeniz zorlaşır. Bir yiyeceğe alıştıktan ve sonuçlarını gözlemledikten sonra diğerine geçebilirsiniz.

Ek gıdaya geçmiş olmanız anne sütünü bıraktırmanız anlamına gelmemektedir. Hala bebeğinizin temel besin kaynağı anne sütüdür. Adı üstünde diğer gıdalar henüz ek gıda olarak bebeğinizin besin programında yer almaktadır.

Bebeğinizi katı gıdalarla tanıştırırken öncelikle yumuşak ve püre halinde daha sonra hafif pütürlü ve en sonunda tamamen katı halde tüketmesini sağlamalısınız. Bunun içinde belirli bir sürece ihtiyacınız vardır. Acele etmemeli ve sabırlı bir şekilde bu şamalardan geçmesine yardımcı olmalısınız. .

Bebeğiniz yeni bir besininin tadını, kokusunu ve ısırılıp çiğnenmesi olayını yeni keşfettiği için bu çok hoşuna gidecektir. Sizde onu gözlemleyerek bu durumun keyfini çıkarabilirsiniz.

Yiyecekleri püre haline getirmek için çatal ile ezebilir, cam rende kullanabilir ya da tel süzgeçten geçirebilirsiniz.

İlk denemelerinizi başarı ile sonuçlandırdıktan sonra yavaş yavaş pütürlü bir şekilde verip çiğneme alışkanlığı kazanmasını sağlamalısınız.

Bebeğiniz ek gıda konusunda çok istekli olmayabilir. Ama bununda normal bir süreç olduğunu unutmamalısınız ve sabır göstermelisiniz. Farklı şekillerde yeniden sunabilirsiniz. Bir süre sonra mutlaka alışacaktır.

8. ayda bebeğiniz parmak besinler denilen döneme geçiş yapabilir. Yiyecekleri işaret ve başparmağıyla ya da avucuyla kavrayarak kendisi yemeye çalışabilir. Bu dönemde onu biraz daha özgür bırakıp besinleri kendisinin keşfederek yemesini sağlamalısınız. Üzerini ya da etrafı çok batırmasından şikayetçi olabilirsiniz ancak bu onun gelişimi açısından çok önemli bir dönemdir. Yemek esnasında yemek masasına oturtabilir ve yıkama kolaylığı sağlayan mama kıyafetleri giydirebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz kendi başına yemeye uğraşırken asla yanından ayrılmamanız gerekmektedir. Her an yiyecek parçası boğazına kaçabilir ve boğulma tehlikesi yaşayabilir. Ona müdahale etmeden ama sürekli yanında olarak kendi başına yemek yemesine izin vermelisiniz.

Ek gıdalara geçiş döneminde asla yiyeceklere tuz, şeker ve bal gibi ilavelerde bulunmamalısınız.
Bebeğinizi ek gıda ile tanıştırma zamanı ana öğünler değildir. Bebeğin çok aç ya da çok tok olduğu zamanlar ek gıda için uygun değildir. Daha rahat hatta keyfinin yerinde olduğu bir dönemde onu yeni bir besin ile tanıştırmalısınız.

7.aydan itibaren bebeğinize kahvaltı olarak çeyrek yumurta sarısı vermeye başlayabilirsiniz. Bu miktarı yavaş yavaş artırabilirsiniz. 8 aylık olduğunda artık 1 tam yumurta sarısı yiyecek aşamaya gelmiş olacaktır. 12. Aydan önce yumurtanın beyaz kısmını bebeğinize vermemelisiniz.

Bebeğinize 1 yaşından öncede bal vermemelisiniz. Bu onlara zarar verebilir.

Bebeğinizin ilk sebze çorbası tarifi:

Malzemeler:

1 orta boy patates
1 çeşit mevsim sebzesi

Hazırlanışı:

Patates ile mevsim sebzesini az su ile haşlayın. Daha sonra suyu ile birlikte ezerek ya da süzgeçten geçirerek püre haline getirin. İçerisine çok az miktarda zeytinyağı ilave edin. Kesinlikle tuz ya da baharat ilave etmeyin.

Çorbayı bebeğinize ilk defa verirken sadece 1 tatlı kaşığı yemesi yeterlidir. Daha fazla yemesi zararlı olabilir. Bir sonraki seferlerde miktarını yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Bebeğiniz için sebze çorbası hazırlarken bunu günlük yapmanız çok önemlidir. Yada küçük cam kavanozlarda 1-2 gün kadar bekletebilirsiniz. Ama taze ve daha sağlıklı olması açsından günlük yapılması daha doğrudur.

Sebze olarak ıspanak veya maydanoz gibi yeşil sebzeler ilave etmişseniz bu tarz çorbalar tekrar ısıtılmak için uygun değildir.

Bebeğiniz yaptığınız çorba karışımına alıştıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı pirinç ya da bulgur ilave ederek daha doyurucu hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Ama bunun için çok da acele etmeyin.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.