Elinizdeki Soğan Kokusunu Giderme Yöntemleri

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Elinizdeki Soğan Kokusunu Giderme Yöntemleri
Elinizdeki Soğan Kokusunu Giderme Yöntemleri

Neredeyse birçok yemeğin ana malzemesi olan soğanın lezzeti harika ve faydası oldukça fazla olsa da kokusu konusunda aynı şeyleri düşünmeyiz. Ellerimize sinen soğan kokusundan hiç hoşlanmayız. Bu istenmeyen kokuyu giderecek bazı yöntemler mevcut. Bugün sizlere bu yöntemleri paylaşacağız.

Havuç

Soğan doğradıktan sonra soğan kokusu sadece elinize değil bıçağınıza da siner. Bu kokuyu gidermek için soğanın ardından aynı bıçak ile 1 tane de havuç dilimleyin. Havuç sayesinde soğanın kokusunu bıçaktan gidecektir. Aynı şekilde küçük bir dilim havuç ile avuçlarınızı ve parmaklarınızı ovalarsanız soğan kokusu elinizden de gidecektir.

Deodorant

Soğan doğradıktan sonra ellerinizi deodorantınız ile iyice ovalamalısınız. 5 dakika kadar bu şekilde deodorantı elinizde beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Böylece elinizdeki soğan kokusu yok olacaktır.

Kaşık

Soğan doğradıktan sonra temiz bir kaşığı elinize alıp, bu şekilde elinizde kaşık varken ellerinizi yıkarsanız soğan kokusu daha çabuk yok olacaktır.

Limon kabuğu ve tuz

Soğan doğradıktan sonra ellerinize sinen kokuyu çıkarabilmek için limon kabuğu ve tuz ile ellerinizi ovabilirsiniz.

Toz şeker

Soğan kavururken oluşan kokuyu önlemek için kavurma esnasında tavaya bir miktar toz şeker ilave edebilirsiniz.

Domates

Küçük bir domatesi blenderdan geçirerek püre haline getirin. Ellerinizi 5 dakika kadar domates püresinin içerisinde bekletin. Daha sonra ellerinizi iyice yıkayın. Bu şekilde soğan kokusunu kolayca çıkarmış olursunuz.

Yumurta

Bir kabın içerisine yumurtayı kırın. Üzerine bir miktar tuz ilave edip karıştırın. Bu karışım ile ellerinizi ovalayın. Tuz ve yumurta sayesinde soğan kokusu gidecektir.

Kahve

Ellerinize sinen soğan kokusunu çıkarabilmek için, ellerinizi kahve telvesi ile ovalayın. Kahvenin keskin kokusu sayesinde soğan kokusu yok olacaktır.

Patates

Patatesin içinde bulunan nişasta sayesinde ellerinizde oluşan soğan kokusu kısa süre içerisinde yok olacaktır. Patatesle ellerinizi ovalayarak soğan kokusundan kurtulabilirsiniz.

Diş macunu

Ellerinize diş macunu sürüp 2 dakika beklettikten sonra yıkayın. Diş macunu ellerinizdeki soğan kokusunu giderecek ve ferahlık hissi verecektir.

Bu yöntemleri uygulayarak aynı şekilde sarımsak kokusunu da çıkartabilirsiniz. Yada en etkili çözüm olarak soğan ve sarımsak doğramadan önce eldiven kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece hiç bunlara gerek kalmayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.